Evinizin Güzelliğini Tamamlayan Dekoratif Aynalar

Dekorasyona katkı sağlayan pek çok dekoratif ürün var, bazı ürünler sadece dekorasyon amaçlı kullanılabilirken bazıları hem kullanışlıdır hemde evin dekorasyon tarzını tamamlayan dekoratif tasarımlardır. Basit bir örnek verecek olursak her yaşam alanında kullanılabilen abajur modelleri hem yaşam alanını aydınlatır hemde tasarımı ile dekoratif bir aksesuar görünümü verir, yani kullanışlı ve dekoratif tasarımlardır. Tıpkı abajurlar gibi dekorasyonu tamamlayan, şık ve dekoratif görünümleri ile yaşam alanlarını daha ferah gösteren ve evin güzelliğini tamamlayan dekoratif aynalar bir evin olmazsa olmazlarıdır. Biz de bu yazımızda dekoratif ayna modelleri ve yapışkanlı boy aynası modellerini ele aldık.

Neredeyse tüm evlerde geçmişten günümüze yer alan dekoratif aynalar kendi yansımamızı görebildiğimiz aynı zamanda dekorasyon amaçlı kullanılan kullanışlı tasarımlar. Bir çok dekorasyon ürünü gibi dekoratif ayna modelleri kulanım alanlarına göre farklılık gösterebilen ve geniş ürün seçeneğine sahip tasarımlar. Yaşam alanlarında pek çok şekilde karşımıza çıkabilen aynalar şık oldukları kadar mekanı daha büyük ve ferah göstermek için kullanılabilir. Duvar dekorasyonu için önemli aksesuar görevi görür ve özellikle küçük ortamlarda mekanın olduğundan daha büyükmüş hissi yaratır. Bu nedenle küçük odalarda, büyük aynalar daha çok tercih edilir. Örneğin bir konsol aldığınızda duvara enine monte edilen dikdörtgen bir ayna, odayı çok daha büyük göstermenizi sağlar.

Evinizin Güzelliğini Tamamlayan Dekoratif Aynalar

Dekoratif Ayna Modelleri
Dekoratif Ayna Modelleri

Dengeli ve şık bir dekorasyonun kuralı doğru yerde doğru tasarımı kullanmaktır bilindiği gibi, bu kural aynalar içinde geçerli. Hangi oda olursa olun ayna yerleşimi doğru yapıldığında ortaya daha şık ve ferah bir atmosfer çıkacaktır. Dekorasyonun vazgeçilmez parçaları olarak geçmişten günümüze değerini koruyan ve arttıran dekoratif aynalar farklı dekorasyon tarzlarına hitap edebilen yüzlerce farklı modeli ve renk seçeneklerine sahipler. Yazımızın devamında aynaların kullanım alanları, ayna yerleşimi nasıl yapılmalı ve yeni moda aynalar hakkında bahsedeceğiz.

Kullanım alanlarına göre aynaların pek çok farklı şekilde karşımıza çıktığından bahsetmiştik, salon, yatak odası yada banyo için farklı formlarda yüzler dekoratif ayna modeli bulunuyor, peki mekanda doğru etkiyi yaratmak adına ayna seçerken nelere dikkat edilmeli, hangi alan için hangi tarz ayna kullanılmalıdır?

  1. Öncelik seçeceğiniz aynanın ortamın tarzına uygun olmasıdır, ( klasik / Modern)
  2. Ortamın büyüklüğüne uygun ayna modelleri seçilmelidir
  3. Ortamda keskin hatlar öne çıkıyorsa köşeli aynalar tercih edilmelidir

Dekorasyon tarzına uygun ayna nasıl seçilir?

Ayna seçerken belli başlı noktalara değindik, peki mekanın dekorasyon tarzına uygun ayna nasıl seçilir?  Bir mekan için ayna seçerken öncelik mekanda öne çıkan dokulara uygun tarza hitap eden tasarımlar seçilmeli, eğer ortamda ahşap baskın olarak hissediliyorsa seçeceğiniz ayna içinde çerçevesi ahşap sıcaklığını ve samimiyetini mekana yansıtabilmelidir. Bu örneği diğer dekorasyon tarzları içinde uygulayabilirsiniz, metallerin yada desenlerin öne çıktığı dekorasyonlar içinde yine bu materyalleri destekleyebilen tasarıma sahip dekoratif aynalar kullanılmalıdır.

Salonda aynanın yerine karar veremedim

Ayna modelleri 

Ahşap çerçeveli aynalar : Şık duruşları ile dikkat çeken ahşap çerçeveli aynalar hem klasik hemde modern iç mekanlarda kullanılabiliyor, ahşap çerçeveler doğal görünümleri ile sıcak ve samimi bir etki yaratır.

Boy aynaları : Daha çok yatak odası dekorasyonu için tercih edilen boy aynaları evin girişlerinde duvarda yada mobilyalara bağlı şekilde kullanılabilir. Ahşap yada metal çerçeveler ile karşımıza çıkan dekoratif boy aynaları farklı renk ve özellikleri ile dekorasyona değer katan tasarımlardır.

Desenli Çerçeveli Aynalar : Son dönemde büyük ilgi gören kalın çerçevesinde baskı teknikleri ile renklendirilmiş dekoratif tasarımlardır. Kullanıldıkları duvarda tablo havası yaratan bu şık parçalar renkli dekorasyon desenler için ideal aynalardır.

Ferforje Aynalar : Klasik dekorasyon tutkunlarının özelikle ilgi gösterdiği, zarif detayları ile dikkat çeken ferforje aynalar mekanda romantik bir etki yaratmak adına tercih edilebilir, aynı zamanda country tarzı dekorasyonların vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alırlar.

Varak Aynalar : Gösterişli tasarımları ile kullanıldıkları ortamda odak noktası olmayı başaran değerli tasarımlardır, varak ayna modelleri  klasik ve avangard dekorasyon tarzlarında salon ve yatak odasının değerli aksesuarları arasındalar.  Altın ve gümüş varaklı yüzlerce farklı modeli bulunmaktadır.

Yapışkanlı Kırılmaz Aynalar: Diğer aynalara göre daha hafif ve parçalar halinde üretilen dekoratif tasarımlardır, duvar dekorasyonu için hareketli bir tercihtir. Fiyat olarak diğer aynalara nazaran daha ucuzdur ve yüzlerce farklı model seçeneğine sahiptir. Bu tarz aynalar genelde yatak odalarında ve salonlarda tercih edilir. Dilerseniz yatak odanızda, yatağın karşı kısmına bu tarz yapışkanlı boy aynası tercih edebilirsiniz. Bu aynalar hem yatak odanızı daha geniş, aydınlık ve ferah gösterecek hem de dışarı çıkmak için hazılanırken size yardımcı olacaktır. Ayrıca yemek odası takımınız varsa ve konsol almayı tercih etmediyseniz, yemek masanızın bulunduğu duvarda yine enine olacak şekilde yapışkanlı ayna modelleri tercih edebilirsiniz.

[galeri]