Evinizin Her Köşesine Farklı Aydınlatma Deneyin

Evinizin Her Köşesine Farklı Aydınlatma; Dekorasyonun en önemli tamamlayıcı parçalarından biri olan ışığın rolü nedense çoğu kez atlanır. Oysa evin farklı alanları için farklı aydınlatma armatürleri kullanarak yaşamımızı daha da konforlu hale getirmek mümkün.
İyi bir şekilde aydınlatılmış bir evde yaşamak her açıdan kişiyi mutlu eder. Gözümüz iyi aydınlatmanın farkını hemen anlar. Bir şeyler okurken, yemek yaparken, eğlenirken ya da dinlenirken her koşulda iyi aydınlatmaya ihtiyaç vardır. Dekorasyonu tamamlayan perde seçimi ve aydınlatma gibi ince detaylardır.

Evinizin Her Köşesine Farklı Aydınlatma Deneyin

Işık kaynakları koridor boyunca konulabilir, yarı şeffaf olan aplikler kullanılabilir. Koridorla ile farklı odaların arasında farklı ışık seçeneklerinin bulunuyor olması; aydınlatmada görselliği bozacaktır. Bundan dolayı koridor ile diğer odaların ışıklarının tonları birbirlerine yakın olmalıdır. koridor aydınltma modelleri

Oturma Odası İçin Aydınlatma Önerileri

Bazı oturma odaları sadece eğlence amaçlı kullanılırken, bazı odalar ise hem ev halkının çalışma alanı hem de eğlence mekanı olarak kullanılabilir. Dolayısıyla oturma odaları aydınlatılırken ilk önce bu odanın kullanım amacı dikkate alınmalıdır. Bunun yanında koltuk döşeme renk uyumu iyi bir aydınlatmayla daha iyi anlaşılır. 

oturma odası aydınlatması

Görev Aydınlatması Hakkında

Genel aydınlatmadan daha kuvvetli olan ışıkların kullanılmasına dayanan bir aydınlatma kuralıdır. Spot lamba ve masa lambası kullanılarak yaşama geçirilen bu kural, oturma odalarında dikkat toplanması gereken faaliyetlerle ilgilenen kişilerin yaşamını kolaylaştırır. oturma odası aydınaltması

Masanın sonuna, sehpalara, konsollara yerleştirilen masa lambası modelleri sayesinde oturma odasında çalışmak, kitap okumak, dikiş dikmek ve benzeri eylemler rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Tercih edilecek masa lambası modeli alanın genel tasarımıyla uyumlu olduğu takdirde oturma odası harika bir ambiyansa kavuşturulabilir. 

Lambader

2019 salon dekorasyonları arasında lambaderleri daha çok görüyoruz. Oturma odanızda sadece genel aydınlatma kuralını benimsediyseniz yeterli gösterişi ve sıcaklığı elde etmeniz mümkün değil. Odanızı olduğundan daha geniş samimi ve ışık katmanlarını daha görkemli göstermek istiyorsanız lambaderkullanmalısınız. Genellikle odaların köşe noktalarına konulan lambaderlerle odanızın alanını küçültmeden ışığın gücüne kavuşabilirsiniz. iambader aydınlatma nasıl olmalıdır

• Aplik: Oturma odanızda ayna kullanarak alanınızı daha geniş göstermek istiyorsanız bu aynanın etrafını boş bırakmamalı ve aplik kullanmalısınız. 
• Avize: Oturma odalarının vazgeçilmez aydınlatması avizelerdir. 

Yemek köşesi: Yemek yerken masa üzerinde bulunan her şeyin net olarak görülmesi gerekir. Bu alanda masa üzerinde bulunacak tavan aydınlatmasının yanında yerden aydınlatma da kullanılabilir. Ev dekorasyon fikirleri kendin yap bu alan için çeşitli bloglardan faydalanabilirsin.

Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Tezgah bölümünün üzerinde bölgesel bir aydınlatma sisteminin bulunması, işlevsellik bakımından önemlidir. Mutfağın diğer bölümlerinde ise tavandan geniş yüzeyli bir aydınlatma sisteminin kullanılması, çok daha ferah bir ortamın oluşmasını mümkün kılacaktır.

[haber id=”14543″] Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalıdır

Banyo Aydınlatması

Kayma ihtimalinin olduğu bir alan olduğu için mekanın iyi aydınlatılması gerekir. 2019 banyo trendleri arasında sarkıt aydınlatma önemli bir yere sahip.

banyo aydınlatması

Yatak Odası İçin Aydınlatma Önerileri

Evinizin Her Köşesine Farklı Aydınlatma modelleri arasında olan yatak üzerinde aplik, başucu aydınlatması duvardan veya komodinler üzerine konan abajurlarla yapılan aydınlatmalar da bulunmaktadır. Komodin üzerine konan abajurlar, yataktan kalkmadan kontrol edilebilmesi açısından iyi fakat bir şeyler okumak için yetersizdir.

[haber id=”8739″]

Oturduğunuz zaman baş hizanıza gelecek bir armatür tercih edin. Ayrıca lambanın ışığının ayarlanabilmesi ve direk göze gelmemesi de önemli. yaatk odası aydınlatması

Çocuk Odası Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar eğer çok küçükse, etrafı kolay ve doğru algılamalarını sağlayabilmek açısından aydınlatma büyük önem taşır. Renklerin doğru algılanabilmesi için, tüm renkleri direk gösteren lambaları tercih edin. Okul dönemindeki çocukların göz sağlığını korumak ve yorulmadan uzun süre çalışmalarını sağlayabilmek içinse ışığın yansımamasına ve masanın aydınlık olmasına dikkat edin. Çocuk Odası Aydınlatma Nasıl Olmalı

Doğru Aydınlatma Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Evinizin Her Köşesine Farklı Aydınlatma detayları;

• Sadece tepe ışığıyla yetinmeyin. Çok küçük odalarda bile bir başka ışık kaynağına ihtiyaç duyulur. Aplik, spot, masa lambası, ayaklı lamba, tavan lambası kombinasyonu, sadece istenen gerçek aydınlatmayı sağlar. 
• Işığı ayarlayabilmek, odaya gereken ambiyansısağlayabilmek için oldukça önemli. Işıkları arttırmaya ve azaltmaya yarayan dimmerları olabildiğince tüm odalarda kullanmaya çalışın. 
• Enerji tasarruflu ampuller dolayısıyla düşük enerji sarfiyatı sağlamak mümkün. Ampul satın alırken de gün ışığına en yakın rengi seçmeye özen gösterin.

Ev İçi Aydınlatma Modelleri

Evde kullanılan aydınlatmalar bazı durumlarda yeterli olmamaktadır. Bu sebeple lambader gibi evin aydınlatmasına destek olacak kaynakların kullanılması son derece dekoratif olacaktır. Ev içi aydınlatma modelleri olarak internet üzerinden rahatlıkla araştırma yapılabilir. Son derece hesaplı ve farklı modelleri bir arada bulabileceğiniz bu aydınlatma modelleri sayesinde evde farklı bir dekoratif hava sağlayabilirsiniz.

Ev İçi Aydınlatma Modelleri

İnternet üzerinden birçok farklı çeşit ve fiyatta ev içi aydınlatma araçları bulabilirsiniz. Bunlardan en popüler olanı lambader alarak evde farklı bir dekorasyon ve aydınlatma sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda birçok farklı modeli bulunan lambaderler, aynı elektriği yakarak çok daha iyi bir aydınlatma da sağlayabilmektedir. Farklı renkte ampuller kullanarak kişiselleştirebilirsiniz.

[galeri]