Fayans arası derz lekeleri nasıl çıkar ?

Fayans üzerindeki derz nasıl temizlenir

Mutfak ve banyo temizliğine gölge düşüren en can sıkıcı durum fayans aralarında yani derzlerde oluşan sararmalar ve kireç lekeleridir. Fayans arasında oluşan sararmalar ve lekeler temizlik yaparken kullanılan maddelerden dolayı kaynaklanır ve zamanla artış göstermeye başlar. Derz arası temizliği sanılanın aksine oldukça uğraş gerektirebilir, aynı zamanda mutfak ve banyo temizliği için kullanılan maddeler fayansların parlaklığını zamanla yok edebilir.

Fayans üzerinde yada derzler üzerinde oluşan sararmalar ve kireç lekeleri yanlış temizlik ürünleri kullanıldığının bir göstergesidir. Bu temizlik ürünleri sadece lekelere yol açmakla kalmayıp daha uzun vadede fayans arası derzlerin yıpranmasına ve dökülmesine yol açabilir.

Fayans arası kireç lekeleri ve sararmalar

sararan fayans nasıl temizlenir
sararan fayans nasıl temizlenir

Fayansların daha parlak ve temiz bir görünümde olması için kullanılan temizlik ürünlerinde daha seçici olunmalıdır, özellikle içeriğinde yoğun asit barındıran temizlik ürünleri kesinlikle fayans temizliği için kullanılmamalıdır. Bu ürünler fayans üzerindeki yada arasındaki kireç lekelerini yada sararmaları çıkarabilir, ancak uzun vadede fayanslara kesinlikle zarar verecektir.

Asit ağırlıklı banyo ve mutfak temizlik ürünleri ilk etapta fayansları temizleyip daha parlak bir görünüm kazandırabiliyor, ancak asit uzun vadede fayansların hem parlaklığını yok ediyor, hemde fayans derzlerinin yıpranmasına ve dökülmesine hatta fayansların yerinden oynamasına yol açabiliyor.

Fayans Temizliği nasıl yapılmalı ?

fayans arası derz nasıl temizlenir
fayans arası derz nasıl temizlenir

Mutfak ve banyo temizliği yaparken sert yüzeyler için kullandığınız temizlik ürünlerinde aşırı asit içeren karışımlardan kaçınmalısınız. Özellikle sadece çamaşır suyu ile yapılan fayans temizliği son derece yanlış bir uygulamadır. Fayans temizliği için içeriğinde aktif maddeler ve mineraller içeren sıvı krem temizlik ürünleri tercih edebilirsiniz.

banyo temizliği
banyo temizliği

Fayans üzerinde oluşan sararmaları ve kireç lekelerini çıkarmak için sıvı krem temizleyicileri fırça yardımı ile fayanslarına uygulayın. Bu şekilde fayansınıza herhangi bir zarar vermeden dayanıklılığını ve parlaklığını uzun yıllar koruma altına alabilirsiniz.

Bir çok bilindik markanın etkili yüzey temizlik ürünleri bulunuyor, asit miktarı az olan, sıvı temizleyicileri derz aralarına döküp ovalayarak temizleyin ve sonunda fayansları bol su ile durulamayı unutmayın. Bu tarz sıvı krem temizleyiciler ile hem daha parlak ve temiz fayanslara hemde mutfağınızda ve banyonuzda temizlik sonrasında hoş kokular bırakacaktır.