İdeal Fon Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Fon perde seçimi odanın dekoratif niteliklerine katkı sunacak özelliklere sahip olmalıdır. Bu sebeple seçim yaparken doğru renk, kumaş ve desenlere sahip fon perdeleri belirlemek gerekir. Fon perde tül uyumu da oda için olmazsa olmaz uygulamalardandır. Tek başına fon perde seçiminin dekoratif katkısı sınırlı kalırken tül ile uyumlu bir fon perdenin daha iyi sonuçlar vereceği muhakkaktır. Bunların dışında fon perde nasıl olmalı sorusuna cevap aramaya çalıştığım bu yazımda fon perde koltuk uyumu da değindiğim konular arasındadır.

Fon Perde Seçimi
Fon Perde Seçimi

Fon perde seçimi için tercih yaparken koltuklarınız, diğer mobilyalarınız ve duvar renginiz göz önüne almanız gereken ölçütlerdir. Bazı odaların fon perdeleri koltukların önüne geçerek odak noktasını kendi üzerine çekecek şekilde dekore edilmiştir. Bu yanlış uygulamanın bir süre sonra doğru bir dekorasyon içermediği anlaşılsa da bu, sizin için maddi kayıp ve zaman kaybı anlamına gelmektedir.

[haber id=”10921″]

Fon perde tül uyumu için tül rengi genellikle beyaz olarak belirlenmektedir. Beyaz renk çoğu fon perde için uyum sağlar. Tül perdedeki tasarımı ortaya çıkarmak için fon perde uyumuna da dikkat ederek farklı desenler, taşlar ve süslemeler de kullanılabilir. Beyaz dışında pastel renklerin açık tonları da tül perde için tercih edilebilir.

[haber id=”353″]

Sadece salonda değil evin diğer odaları için de fon perde seçimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu seçimlerde de oda içerisindeki mobilya renk ve desenlerinin uyumuna dikkat etmeniz birinci önceliğiniz olmalıdır. Perdelerin rengini ortaya çıkaran biraz da duvar rengidir. Bu sebeple odalar için kullanacağınız duvar renkleri aynı zamanda perde renkleri ile uyum içerisinde olmalıdır. Duvarlarda kullanacağınız açık renklerin farklı tonları ile hemen hemen her türlü perdenin rahatlıkla kullanılabileceğini unutmayalım.

[haber id=”10570″]

Fon perde seçimi için belirleyici etkenlerden biri de odanın ebatlarıdır. Dar odalarda koyu renk ya da sıcak renk fon perde seçerseniz elde edeceğiniz sonuç hiç de beklediğiniz gibi olmayacaktır. Özellikle dar odalar için genellikle tüm mobilya ve aksesuar uygulamalarını açık renklerden seçip fon perdeleri uyumsuz bir renk ile belirlerseniz dekorasyonda odak noktasını perdelere kaydırmış ve alanın darlığına da vurgu yapmış olursunuz.

Dekorasyonda Fon Perde Seçimi

Kırmızı Fon Perde Modelleri
Kırmızı Fon Perde Modelleri

Pastel renklere sahip bir koltuk takımı sahibiyseniz fon perde seçimi sizin için hiç de zor olmayacaktır. Çoğu renk ile uyumlu olan bu renkler sayesinde salon ve diğer odaların dekorasyonu oldukça kolay ve şık bir şekilde tamamlanmaktadır. Krem rengi, beyaz rengin her türlü tonu, kum beji ve bej rengi kullanarak hem mobilyalarınız ile ilgili uyumu yakalayabilir hem de fon perde seçimi sizin için sorun olmaktan çıkar.

[haber id=”8906″]

Tül fon perdeler dekoratif açıdan son zamanların fon perde seçimi trendleri arasında yer almaktadır. Özellikle zebra perde ile birlikte kullanılan bu perde çeşitlerindeki renk ve desen çokluğu da alımı zorlaştıran unsurlardandır. Tül fon perde için düz modeller olduğu gibi çok farklı desenlere sahip modeller de mevcuttur. Desenlerin çok büyük ve göz alıcı şekilde olmasından ziyade simetrik ve perdenin her kullanımı için görülebilecek bir özelliğe sahip olması dekorasyon adına çok daha pozitif sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Siyah Fon Perde Modelleri
Siyah Fon Perde Modelleri

Fon perde seçimi için koltuklarınız ile ilgili bir ahenk oluşturmak istiyorsanız ancak sevdiğiniz perde ile koltuklarınızın rengi arasında bir geçişkenlik görünmüyorsa kırlent kullanabilirsiniz. Koltuk takımınızda kullanacağınız ve perde rengi ile aynı olacak kırlentler fon perde koltuk uyumu için harika sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Perde modelinde desen kullanmışsanız ve aynı desenden kumaşlarla kırlent oluşturursanız dekorasyondaki etkisinin tahmininizden de güzel olacağını ifade etmek isterim.

Koltuk Rengine Göre Perde Seçimi

Renkli Fon Perde Modelleri
Renkli Fon Perde Modelleri

Perde seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, koltuk rengidir. Koltuk takımına göre perde seçecekseniz ilk dikkat etmeniz gereken nokta, hangi tarzda koltuk takımına sahipseniz buna uygun perde seçmektir. Örneğin modern tarzda bir koltuk takımı aldıysanız, yine modern tarzda perdeler tercih etmelisiniz. Ya da country tarzda bir koltuk takımınız varsa yine bununla uyum sağlayacak bir perde modeli tercih etmek önemlidir. Bir diğer nokta da renk uyumudur. Genelde koltuk takımı ile aynı renk fon perde tercih edilir. Ancak bu sıkıcı bir görüntüye neden olabilir. Bu nedenle aynı renk olsa dahi farklı bir ton kullanılması güzel bir uyum ortaya çıkarır. Veya tamamen bağımsız bir renk tercih ederek güzel bir kontrast yakalayabilirsiniz.