Gardrop Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

En sevdiğiniz kıyafetlerinizi saklayabileceğiniz evinizdeki en önemli mobilya parçalarından biridir. Peki gardrop seçerken nelere dikkat edilmeli ? Bu nedenle gardırop seçerken uzun süreli kullanım ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Sırayla, dolap alırken nelere dikkat etmeli ve sonradan pişman olmamak için hangi soruların cevaplanması gerekiyor?Şimdi gardırop seçimlerinizle ilgili merak ettiğiniz detayları paylaşalım.

Gömme Dolap Gardıroplar

Evinizde yeterli alanınız yoksa ve gömme dolap için uygun bir yeriniz varsa, gömme dolap seçeneği olan dolaplar arasından satın almak istediğiniz dolabı seçebilirsiniz. Dekoratif ve şık bu gardıroplar ile yerden de tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca gömme dolaplar ferah ve şık bir ortam yaratmak için oldukça avantajlı bir çözüm sunar.

Doğru Gardırop Ölçüleri

Bir gardırop alırken, boyutları doğru bir şekilde belirlemek mantıklıdır. Bu da demek oluyor ki gardırop satın almadan önce yatak odanızın ölçülerini alıp doğru gardıropu seçmelisiniz. Aksi takdirde yatak odasındaki dolap geniş bir alanı kaplayacak ve öngörülen alana sığmama gibi çeşitli sorunlara yol açabilecektir.

Genişliklerine Göre Dolap Modelleri

Artık dolabınızın ne kadar büyük olduğunu bildiğinize göre, yatak odanızda ne tür bir dolaba ihtiyacınız olduğunu anlamanın zamanı geldi. Genişliklerine göre dolap modelleri gardırop seçerken yardımcı olur.
İki kapılı gardırop en yaygın gardırop modelidir. Genellikle çok basit ve sade bir tasarıma sahiptirler. Altta bir veya iki çekmece, üstte askılar ve birkaç raftan oluşan bu iki kapaklı dolaplar hem çok az yer kaplar hem de mütevazı giyim alışkanlığı olanlar için yeterlidir.Depolama yeri mevcuttur.Ayrıca iki kapaklı gardırop ve minimal tasarım küçük yatak odaları için idealdir.

Aynalı Gardıroplar

Tabii ki, aynalar herhangi bir giyinme odası veya yatak odasının olmazsa olmazlarından biridir. Aynalı bir gardırop tercihi buna yardımcı olur. Aynalı gardıroplar, ortamda ilave aynaların bulunmasını engelleyerek ilave unsurları ortadan kaldırır.
Küçük bir yatak odasını daha verimli kullanmak için bir başka ipucu da parlak, aynalı bir gardırop seçmektir. Parlak dolaplarla alanı daha geniş gösterebilir veya odaya derinlik katmak için aynalı dolapları tercih edebilirsiniz. Ek olarak, aynalı bir gardırop, tam boy ayna ihtiyacını ortadan kaldırır.

Şeffaf Kapaklı Gardıroplar

Yeni nesil dolap modellerinden biri de şeffaf kapaklı bir tasarımdır. Özellikle küçük yatak odalarında daha ferah bir ortam yaratan bu modeller, aynı zamanda klozet tasarım tarzınıza uygun şık ve estetik bir görüntü oluşturuyor. Son yıllarda şeffaf kapaklı dolap modellerinin ilgi gördüğü ve tercih edildiği söylenebilir.

Yer Tasarrufu Sunan Gardıroplar

Yerden tasarruf sağlayan gardırop modelleri arasında karyola başlığı veya bazasıyla bir bütün oluşturan gardırop modelleri bulunmaktadır. Etrafınızda yerden tasarruf etmenin en etkili yollarından biri olan gardırop oldukça şık ve modern bir görünüm sunuyor. Bu niteliklerin tek başına onları arzu edilir kıldığını söylemek abartı olmaz.
Giysi ve kıyafetleri etkin bir şekilde ortadan kaldırmanın ve daha temiz bir görünüm sağlamanın yanı sıra dar alanlarda büyük avantajlar sunar. Bu nedenle yatak odasında yeterli alanı olmayanlar bu tarz dolap modellerini tercih edebilirler.

Sürgülü Gardıroplar

Küçük veya dar bir yatak odasından bahsediyorsak, sürgülü kapılı bir gardırop kesinlikle ideal bir seçenektir. Sürgülü gardıroplar, daha ferah bir kullanım ve görünüm için dolap kapak açıklıklarında sıfır boşluk ihtiyacını azaltır. Ayrıca günümüzde modern ve akıcı bir estetik ile her yatak odasına uyum sağlayan sürgülü kapı modelleri üretilmektedir.
Dar bir yatak odasında bile sürgülü kapılar yerine sürgülü kapaklı bir gardırop seçmek, kapılar arasındaki mesafeyi ortadan kaldırır ve alandan daha iyi yararlanmanızı sağlar. Ayrıca sürgü kapaklı gardırobun tek parça görünümü, alanın daha düzenli görünmesini sağlar.

Bütçenize Göre Gardıroplar

Dolap, bir yatak odasındaki ikinci en önemli mobilya parçasıdır. Ama bu gardırop alırken banka hesabınızı boşaltmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yatak odanızın ölçülerine ve ihtiyaçlarınıza göre model seçeneğine karar verdikten sonra oturup bütçenizi düşünerek fiyat limiti oluşturmanızda fayda var. O zaman bu fiyat limitleri dahilindeki model ve seçeneklere bakıp bir karar vermelisiniz.
Bu konuda yaptığımız en büyük hatalardan biri de belirli bir bütçe ayırmadan model seçeneklerini araştırmak. Bütçenize göre gardıroplar seçim yaparken daha dikkatli olmamızı sağlar. Bu durumda beğendiğiniz bir gardırop ile karşılaşırsanız bütçenizi kırabilir ve aslında ihtiyacınız olandan daha fazla özelliğe sahip bir gardırop satın alabilirsiniz.