Genç Odası Boyama Fikirleri

Genç odası dekorasyonunda mobilyalar olduğu kadar duvarlar da önemli bir ayrıntıdır. Bu yüzden eğer sıfırdan bir genç odası dekorasyonu yapacak iseniz, işe ilk önce duvarlardan başlamanız gerekmektedir. Ancak tersi söz konusu ise yani mobilyalarınız bulunmakta ve duvar dekorasyonu yapacak iseniz, yapacağınız duvar dekorasyonunun mobilyalarınızın tarzı ile uyumlu olması gerekmektedir.

2020 Genç Odası için Boya Önerisi

Bunun için ise öncelikle duvarlarınızda uygulayacağınız renklerin kombinasyonunu yapmalısınız. Birbiri ile uyumlu ve tarzı bozmayacak renkler olmasına son derece dikkat etmelisiniz.

Genç Odası için Boya Önerisi 202

Genç odası kişiye özel olmak ile beraber kişinin de özelinde en çok vakit geçirdiği alandır. Bu vaktin kaliteli olması ise genç odası dekorasyonu ile doğru orantılıdır. Sabah uyanıp yataktan kalktığınızda eğer koyu renklerin hakim olduğu, gün ışığını güzel yansıtmayan duvar renklerine sahip bir odada bulunuyor iseniz tüm gün karamsar bir ruh haline sahip olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için daha aydınlık ve ferah renkler tercih etmelisiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da canlı renklerden kaçınmanızdır.

Genç Odası için Boya Önerisi

Genç odası duvarlarında uygulayacağınız canlı renkler gece uykuya dalmanızı zorlaştırarak uyumanızı geciktirebilir bu da uykusuz kalmanıza neden olabilir. Her rengin insan psikolojisine farklı etkileri bulunmaktadır. Örneğin koyu renkler insanın psikolojisini kötü yönde etkileyebilir. Kahverengi ağırlıklı olarak kullanılmadığı ancak varlığının hissedildiği alanlarda insana güç verir. Kahverenginin ağırlıklı olarak kullanıldığı alanlarda ise insanın enerjisini emen bir renge dönüşür.

Kırmızı da yine aynı şekilde ağırlıklı olarak kullanılmadığı ancak varlığının hissedildiği ortamlarda insan psikolojisinde cesaret verme özelliği bulunmaktadır. Tam tersi ağırlıklı kullanılırsa da insanda kıskançlık, öfke gibi negatif duygulara doğru bir çağrışım uyandırmaktadır.

Genç Odası için Boya 2020

Sarı, turuncu, yeşil gibi renkler ise daha çok canlılık ve pozitiflik veren enerjiyi arttıran renklerdir. Ayrıca sarı duvar boyasının yaratıcılık üzerine de olumlu etkisi vardır. Tabi ki her cepheyi canlı renkler ile boyamamanız daha sağlıklı olacaktır. Aksi halde bu sefer de gece uyumakta zorluk çekip uykusuz kalabilirsiniz.

Genç Odası Duvar Dekorasyonu

Genç odanızda daha modern bir görüntü istiyor iseniz tek renk duvar boyası seçmek yerine birkaç duvar boyası kullanabilirsiniz. Farklı cephelerde kullanacağınız farklı duvar boyaları odanıza modern bir hava katacaktır. Tabi ki seçtiğiniz boyaların renk kombinasyonunu iyi yapmalı ve odanızın tarzına uygun olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Ayrıca mobilya seçiminizin de duvar boyalarınız ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Odanın tamamına bakıldığında dekorasyon algısının bir bütünü yansıtması gerekmektedir. Bunun için de dekorasyonu tamamlayıcı nitelikte olan aksesuarların rol de oldukça fazladır.

Genç odası duvar dekorasyonunda birden fazla renk kullanmak istiyor iseniz örneğin sarı ve grinin uyumundan yararlanabilirsiniz. Bu sayede sofistike bir görünümü yatak odanıza kazandırmış olursunuz. Ayrıca sarının heyecan veren enerjik yansımasını da gri ile nötrlemiş olursunuz. Ya da başka bir renk alternatifi olan yeşili genç odası duvarlarınız için kullanabilirsiniz. Yeşilin insan psikolojisinde huzur, yaratıcı ve yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır.

Genç odası duvarlarınız için bir diğer renk alternatifi ise mavidir. Mavi insan psikolojisinde insana iyimser bir ruh hali kazandırmaktadır. Ayrıca güven veren bir renk olduğu için gece uykuya dalmanızı da kolaylaştırabilir. Ancak maviyi tek başına kullanmak yerine daha sıcak tonlardan yardım almanız gerekmektedir. Eğer genç odanız geniş ve ferah ise pembe duvar boyası da kullanabilirsiniz.

Pembenin de insan ruhuna cömertlik, eğlenceli ve iyimser bir bakış açısı getirdiği düşünülmektedir. Ancak genç odanız küçük ve dar ise pembe genç odanızı olduğundan daha küçük gösterebilmektedir.