Genç Odası Tasarımları

Genç odalarını dekore etmek kullanana sınırsız özgürlük sağlar. Genç odaları da yatak odası gibi düşünülerek evin en özel ve kişinin özelinde olan alanları olduğu için kendi stilinizi yansıtırken özgürce istediğiniz dekoratif parçaları kullanabilir istediğiniz tarzları kendinize ilham alabilirsiniz.

2020 Genç Odası Çeşit

Genç odalarında dekorasyon yaparken önemli tamamlayıcılardan biri aksesuarlardır. Aksesuarsız bir oda boş bir oda görüntüsü verebilir. Bunun için genç odanızda tarzınızı yansıtan bir dekorasyonun olmazsa olmazlarından biri aksesuarlardır. Genç odanıza seçeceğiniz aksesuarlardan biri de avizelerdir. Genç odanızda avize seçimi yaparken hem tarzınızı yansıttığından emin olmalı hem de genç odanız ile bir bütün oluşturmasına dikkat etmelisiniz.

Genç Odası Çeşit 2020

Genç Odası Aydınlatmaları

Genç odası dekorasyonlarında avize seçerken odanın genişliği ve yüksekliği oldukça önemlidir. Geniş bir genç odasında ışıklandırma açısından birden fazla ışıklandırmaya sahip avize modelleri tercih etmelisiniz. Aksi halde genç odanız karanlık ve karamsar bir görüntüye neden olur. Eğer tam tersi genç odanız küçük ise tekli ışıklandırmaya sahip olan avizeler size gerekli ışığı sağlayarak işinizi görmenize yardımcı olur. Genç odanızın yüksekliği fazla ise sarkıt avizeler ihtiyacınız olan avize modelleridir.

Genç Odası Çeşit

Genç odalarının dekorasyon anlamında tamamlayıcısı ve günlük aktiviteleriniz için ihtiyacınız olan avizeleri elektrik ve ışıklandırma mağazaları ya da internet sitesinden temin edebilirsiniz. Binlerce farklı tarz ve modelde üretilen avizeler arasından seçim yapmak ise oldukça zordur. Bunun için avize modellerini eleyerek gitmeniz size istediğiniz avize modelini verecektir.

Genç Odası Çeşitleri 2020

Öncelikle genç odanızın genişliği ve yüksekliğine göre sarkıt ya da birden fazla ışıklandırması olan avizelere ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz. Sonrasında ise dekore ettiğiniz genç odanızın tarzına yakın ya da aynı tarzda avize modellerine bakmalısınız. Renk ve biçim olarak seçeceğiniz avizenin tarzınızı yansıttığına emin olmalısınız.

Genç Odası Tarzına Göre Aksesuar Seçimi

Genç odanızın dekorasyonu eğer modern çizgide olacaksa aksesuar seçiminde çok fazla alternatif arasından seçim yapabilirsiniz. Minimal çizgideki geometrik desenin hakim olduğu aksesuarlar modern çizgideki genç odanızda uyumu sağlayacak ve bir bütünü oluşturacaktır. Klasik çizginin izlerini genç odalarında görmek pek mümkün değildir.

Ancak tarzınız bu yönde ise İngiliz tarzın hakim olduğu abajur şeklindeki avizeleri kullanabilirsiniz. Genellikle köy ya da kırsal hayatı yansıtan Rustic tarzdaki dekorasyonlarda ahşabın çeşitli motiflerini görmek mümkündür. Genç odanızda Rustic tarzı yansıtmak istiyorsanız ahşap tarzdaki aksesuarlardan yararlanabilirsiniz.

Genç Odası Çeşitleri

Genç odanız eğer büyük ise bunun için birden fazla aydınlatmaya  ve bir çok aksesuara da ihtiyacınız olacaktır. Tekli avizelerden ziyade birden fazla aydınlatması olan sarkıt avizeler tercih etmelisiniz. Yine aksesuar seçiminde de beraber kullanıldığında bir bütünü oluşturacak seçimler yapmalısınız.

Örneğin parçalı olarak satılan tablolar duvar dekorasyonunda oldukça şık duracaktır. Avize seçiminde yine genç odanızın tarzını göz önünde tutarak seçeceğiniz aksesuarlar ile avizenizin aynı uyumu yakaladığından emin olmalısınız. Aynı zamanda kullanacağınız aksesuarların modeli, tarzı ve rengi halı ile perdelerinizle de uyumlu olmalıdır.

Genç odanızın tarzına ve uyumuna yakın belirlediğiniz aksesuarlar için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise etiket fiyatıdır. Aksesuarlar arasında ciddi fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Öyle ki, seçtiğiniz ve kafanızda belirlediğiniz aksesuarları fiyat araştırmasını yapmadan satın aldığınızda başka bir yerde aynı aksesuarları yarı fiyatına kadar bulmanız mümkündür.

Genç odalarının dekorasyonlarında son zamanlarda çok sık görülmeye başlayan bir başka tarz ise country tarzıdır. Country tarzı dekorasyonlar modern tarz ile birleştiğinde oldukça farklı, çarpıcı ve şık bir tasarıma dönüşebilmektedir. Eskinin ve yeninin birleşmesini sağlayan bu tarzdaki dekorasyonlar genç odalarında kullanılabilecek dekorasyon tarzları arasında bulunmaktadır.