Giyinme Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Giyinme Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Giyinme Odası Dekorasyonu evlerinde farklı bir alanı giyinmek için kullanmak isteyenlerin merak konusu. Artık farklı odalarda çekmeceleri, dolapları bulundurmak yerine giyim eşyalarınızı tek bir odada toplayabilir ve bu odayı mükemmel bir görünüme kavuşturabilirsiniz.
Her oda gibi giyinme odaları da, şık ve ahenkli olarak düzenlenebilir. Bunun için birkaç püf noktasına dikkat edilmesi yeterli. Böylece giyim ve fazlalık eşyalarınızı bu odaya koyabilir, evinizin geri kalanını verimli olarak kullanabilirsiniz. Giyinme odası dekorasyonu tamamen kendi zevkimize göre yapılabilir. Peki, giyinme odası nasıl dekore edilir? İşte sizlere birkaç pratik ipucu…

Neden Giyinme Odası?

Evinizde bir odayı giyinme alanı olarak kullanma fırsatınız varsa, bu odalar çoğu zaman derli toplu bir görünüm elde etmek için son derece yararlı olabilir. Yatak odaları ve birçok odada bulunan giyim eşyalarımızı bu odalarda bir araya getirebiliriz. Diğer odalarda kendimize yer açabilir, üstelik bunu yaparken giyim odalarına şık bir görünüm kazandırabiliriz.

Giyinme odası bizleri devasa gardroplar kullanmaktan kurtaran bir çözümdür. Genellikle giyim odaları küçük odalardan seçilir. Bundan dolayı, giyim odalarını verimli bir şekilde kullanmak gerekir. Yatak odalarında büyük dolaplar kullanmak yerine, seçtiğimiz odanın içerisine tüm dağınıklığı toplayacak dolap ve çekmeceler koyabiliriz.

Giyim odası dekorasyonu yaparken, elbette odanın büyüklüğü seçeceğimiz eşyalarda belirleyici bir unsurdur. Aşağıda birbirinden farlı büyüklükteki odalar için vereceğimiz ipuçlarına göz atarak, kendi odanıza uygun çözümleri değerlendirebilirsiniz.

Giyinme Odası Dekorasyonu İçin Dolap Seçenekleri

Giyinme odalarındaki dolaplar ve içlerinde bulunan çekmeceler dağınıklığı ortadan kaldırmak için tasarlanmalıdır. Böyle odalar için genellikle duvar boyutunda dolaplar pratik bir çözüm olacaktır. Bu dolapları kendiniz tasarlayıp yaptırabilir veya ev dekorasyon malzemeleri satan kuruluşlarla görüşebilirsiniz.

Dolap seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konuysa size giyinme için vereceği alandır. Dolap seçerken kendinize ve eşyalara doğru ölçüde yer ayırmayı unutmayın. Giyinme odası dolapları çoğunlukla açık renkler arasından seçilmelidir. Böylece daha aydınlık bir ortam oluşturabilirsiniz. Beyaz, kırık beyaz, bej, açık sarı, açık mavi ve açık yeşil tonlar en çok kullanılan giyim dolap renkleridir.

Geniş giyim odaları için tekli ve kapanır bir dolap yerine, birbirinden ayrılmış açık ve kapalı dolap çeşitleri bir arada bulunabilir. Asılması gereken giyimler için ayrılmış bölümler veya perde ile kapalı askılıklar oluşturulabilir. Dekoratif olması bakımından sadece çekmeceleri olan ahşap mini dolaplar da odaya eklenebilir.

Odayı bir mağaza gibi düşünebilirsiniz. Geniş giyinme odaları olanlar farklı bölme ve askı alanları oluşturarak odanın tüm duvarlarından yararlanabilirler. Eğer daha küçük bir odaysa, yukarıda belirttiğimiz gibi derli toplu gösterecek olan kapaklı dolaplar işinizi görecektir. Böylece fazla eşyalarınızı da buralara yerleştirebilir ve evde kendinize daha çok alan açabilirsiniz.

Giyinme Odası Dekorasyonu İçin Diğer Eşyalar

Sadece giyinmeye ve giysileri saklamaya ayrılmış odalarda halılar çok gerekli ve pratik bir eşya olarak görülmemelidir. Yer zemininizde bir sorun yoksa küçük halılar, aydınlık dolaplarla zıtlık yaratacak canlı ya da koyu renklerde seçilerek kullanılabilir. İsterseniz duvardan duvara döşeme halılarla da odayı daha toplu gösterebilirsiniz. Fakat evlerde böyle halıların düzenli temizlenmesi gerektiği bilinmelidir.

Odanız pencereliyse bolca gün ışığı alması için rahat perdeler ve güneşlikler seçmeniz gerekir. Gün ışığı en doğal aydınlatmadır. Küçük odalarda tek bir avize, büyük odalarda vurgular oluşturacak duvar lambaları veya uzun abajurlar kullanılabilir. Burası bir giyim odası olacağı için ışığın göz yormaması ancak kıyafetleri de net bir şekilde gösterebilmesi gerekir. Ayna kullanacaksanız ışığınızı buna göre ayarlamayı deneyin.

Giyinme Odası Dekorasyonu ile ilgili birkaç önemli ipucunu sizlerle paylaştık. Lütfen yorum ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.