Gömme Dolap Nasıl Yapılır?

Gömme Dolap Nasıl Yapılır? İç mekan tasarımlarında alandan daha fazla kazanç elde edebilmek için en sık tercih edilen yöntem gömme dolaplardır. Hem daha estetik bir görünüm sunması hem de daha işlevsel bir kullanıma sahip olmasından dolayı sizler de evlerinize gömme dolap modellerinden uygun olanı yaptırabilirsiniz. Peki, gömme dolap nasıl yapılır?

Gömme Dolap Yapımı

Gömme dolap yapımı adından da anlaşılacağı üzere duvara gömülü şekilde dolabın monte edilmesi ile tamamlanmaktadır. Ustalık gerektiren gömme dolap için öncelikli olarak uygun bir duvar seçilmelidir.

Daha sonra istediğiniz raf ve çekmeceye sahip olan dolap modelinin tasarımını hazırlayabilirsiniz. Genellikle özel tasarım gömme dolaplar duvarlar kırılarak içerisine istenilen ölçüde dolabın monte edilmesi ile yapılır. Ancak evinizin ölçüleri hazır gömme dolaplar için uygun ise özel bir dolap yaptırmadan da gömme dolap yaptırabilirsiniz. Diğer hazır dolap sistemlerine göre gömme dolaplar biraz daha maliyetli bir iştir. Ancak uzun süreli kullanım ve en önemlisi de alandan kazanç sunduğu için oldukça sık tercih edilir.

Eğer küçük bir evde yaşıyorsanız veya yatak odası için alanı daha verimli kullanmak istiyorsanız gömme dolap modellerini inceleyebilirsiniz. Gömme dolaplar kiler dolabı, kitaplık, ardiye dolapları, gardırop gibi pek çok farklı amaç için kullanılabilmektedir. Uygun bir duvar seçilerek dolap için hazır hale getirilerek içerisine dolap yerleştirilmektedir. Ayrıca sürgülü kapaklı gömme dolapları ile daha modern bir görünüm de elde edebilirsiniz.

Giyinme ve yatak odası için gömme dolap yaptırmadan önce dolabı yerleştireceğiniz duvarı çok iyi seçmelisiniz. Gömme dolap yer değiştirmeyeceği için buna uygun bir dekorasyon stili seçmeniz de oldukça önemlidir. Gömme dolap yaptırmak için profesyonel kişilerden destek almanız istediğiniz stili oluşturmanıza yardımcı olacaktır.