Gri Sarı Dekorasyon

Son zamanlardaki dekorasyon ilgisi ile beraber pek çok renk dekoratif anlamda kullanılmaya başlanmıştır. Gri de modern tarzdaki dekorasyonun ruhunu yansıtan moda renk haline gelmiştir. Ancak grinin tek başına kullanımı ortamda tek düze ve sıradan bir görüntüye neden olacağı için hareketli, canlı ve sıcak renkler ile bir arada kullanımı daha doğru olacaktır.

Gri renk ile uyumlu renklerden bir tanesi de sarı renktir. Enerjisi ile pozitif bir çağrışım yapan sarı renk gri renk ile nötrlendiğinde hem psikolojik olarak insanı daha iyi hissettirecek olmak ile beraber hem de dekorasyonda şık ve modern bir görüntü sağlayacaktır.

2020 Gri Sarı Dekorasyon Fikirleri

Gri ve sarının bir çok tonunu görmek mümkündür. Genel olarak gri renk dendiğinde donuk, sıradan, sıkıcı ve kasvetli bir renk olduğu düşünülse de farklı gri tonlarının bir arada kullanımı ile modern ve şık bir dekorasyon oluşturmak mümkündür. Kullanılacak olan aksesuarlar ile sarı rengi de gri ile uyumladığınızda ortaya çok şık bir görüntü çıkacaktır. Dekorasyonda grinin kullanımı kullanıldığı ortamda zarif, asil, dingin ve cool bir hava yaratmaktadır.+

2020 Gri Sarı Dekorasyon Önerileri

Örneğin gri parke zeminine desenlerinde sarı renk bulunan bir halı ile zemin dekorasyonu yapabilirsiniz. Ayrıca bu dekorasyona yine sarı renkte bir saksı da ekleyebilirsiniz. Bunun yanında yine grinin farklı tonları ile bir mobilya satın alabilir koltuk takımına da sarı ve sarı ile uyumlu kırlentler koyabilirsiniz. Bu anlattığımız dekorasyona siyah ya da sarı bir lambader ekleyebilirsiniz. Koltuk takımı rengini açık bir gri renkten yana kullandıysanız fon perde renklerini koyu gri yapabilirsiniz. Duvar dekorasyonunda ise ortama sıcak bir hava katmak adına duvarın bir cephesini dekoratif şekilde kullanarak sarı renge boyayıp sarı ile uyumlu yine birkaç canlı renkte aksesuar kullanabilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonunda ise gri ve sarı uyumunu yine bir arada kullanıp yatak odasında modern bir hava yakalayabilirsiniz. Örneğin yatak başlığı, perde, halı gibi eşyaları gri renk tonlarında seçip, lambader, puf ya da yatak örtüsünü sarı renkte seçip sarı ile gri rengi dekorasyonda bir arada kullanabilirsiniz.

2020 Gri Sarı Dekorasyon

Gri ve sarının birbiri ile uyumunu duvar dekorasyonunda da yansıtabilirsiniz. Kullanacağınız gri ve sarının bir arada olduğu duvar kağıdı ile ya da bir cepheyi sarıya boyayıp diğer cepheleri grinin tonlarına boyayarak da gri ve sarının uyumunu yakalayabilirsiniz. Eğer alanınız dar ve küçük ise duvarlarınızı açık gri renge boyayıp sarının hakim olduğu halı ile de bu iki rengin uyumunu yakalayabilirsiniz.

2020 Gri Sarı Dekorasyonlar

Yemek odası dekorasyonunda da sarı ve gri yemek odalarına yakışan renkler arasındadır. Grinin hakim olduğu duvarlara sarı dokunuşlar ve mermer masa ile hem şık hem de modern bir görüntü sağlanmış olur.

Gri ve Sarı Rengin İnsan Psikolojisine Etkileri

Gri renk, siyah ve beyazın farklı oranlarda karıştırılması ile elde edilen bir renktir. Ayrıca siyah ve beyazın oranları değiştikçe grinin farklı renk tonlarını da ortaya çıkarmak mümkün. Gri rengin insan psikolojisine olumlu etkileri arasında alçak gönüllülük, uzlaştırıcılık ve dengeli bir görünüm bulunmaktadır. Gri rengin olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkileri de vardır. Bunlar ise ciddiyet, hareketsizlik, durağanlık, karamsarlıktır. Bu yüzden gri dekorasyonda dengeli kullanılmalı ve farklı renklerden yardım alınmalıdır.

Sarı, kullanılan ana renklerden biri olması nedeni ile son derece güçlü bir renktir. Güçlü renk özelliği ile de insan psikolojisine güçlü etkileri vardır. Öncelikle özgüveni etkileyen ve arttıran bir renktir. İnsana enerji ve mutluluk vermektedir. Ancak olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bunlar arasında yoğun kullanımı mutsuzluk vermek ile beraber çabuk tüketme ve aç gözlülüğü arttırıcı özellikleri de yer almaktadır.