Halat İpten Avize Yapımı

Evde el yapımı avize tasarımlarına örnek verebileceğimiz sayısız örnek mevcuttur. Her birini detaylı bir şekilde inceleyebilir ve kendi tasarımınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Tabii ki öncelikle avize yani aydınlatma tasarımı olduğu için, kullanacağınız ürünlere ve yapım aşamasındaki elektrikli bağlantısını da dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

2020 Evde Halat İp ile Avize Modelleri

Örneğin, halat ipten avize yapımı aşamasında halat ipinizi doğru ve uygun bir şekilde aydınlatma tasarımında kullanmanız gerekmektedir. Bu konuda hazır aydınlatma örneklerini detaylı bir şekilde incelemenizi öneriyoruz. Böylece daha dikkatli ve özenli davranmanız gereken ayrıntıları fark edebilirsiniz. Tercih edeceğiniz halat ve duyu bağlantılarını bir arada kullanmadan, halat ipi avizenize dahil ederek kullanmanızı öneriyoruz. Böylece daha sağlıklı ve korkusuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu gibi noktaları göz önünde bulundurarak, öncelikle tabii ki nasıl bir avize yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Kavanoz ile bir sarkıt lamba yapabilirsiniz, ya da avizenizin üzerine halat örgü geçirebilirsiniz, ya da kasnak gibi bir malzemenin etrafına halat örgü geçirebilirsiniz. Bu gibi detayları ve zevkinizi belirledikten sonra, halat ipten avize yapımı aşamasına geçebilirsiniz.

Evde Halat İp ile Avize Modelleri 2020

Yapıştırma işlemlerini de silikon tabancası ile yapabilirsiniz. Halat iple sarabileceğiniz kablolar ve avize örnekleri mevcuttur. Ama bu noktada biraz dikkatli olmakta fayda vardır. En sağlam ve uygun yapabileceğiniz avize örnekleri, daha çok aydınlatmanın dışını etrafına geçirebileceğiniz bir işlemdir. Böylece elektrik gibi riskli durumlara karşı da herhangi bir olumsuz duruma ortama hazırlamamış olursunuz.

Halat İpten Avize Yapımı

Basit fakat hoş bir halat ipten avize yapımı tarifi ile başlayabilirsiniz. Daha sonra yaratıcılığınızı ilerleterek daha da tarz avizeler yapmanız mümkündür. Örnekleri inceleyerek ve uygulayarak işleme başlamanız yeterlidir. Uygulama aşaması basit ve pratik olan halat ip ve balon ile tarz bir avize yapmanız için ihtiyacınız olan malzemeler aşağıdaki gibidir.

Malzemeler:

 • 15 metre halat ip.
 • Sağlam bir balon.
 • Tutkal- ( mod podge tutkalı )
 • Fırça, tutkalı sulandıracağınız bir kap.
 • Ampul, duyu sistemi

Hazırlanışı:

Evde Halat İp ile Avize Modelleri
 • İlk işlem olarak balonunuzu şişirmekle başlayın.
 • Balonu hazır ettikten sonra, tutkalı bir kabın içinde su ile kıvamlı şekilde karıştırın. Tutkalın yarısı kadar su yeterlidir. Tutkalı karıştırın.
 • Daha sonra halat ipinizi, tutkallı suyun içine karışmadan bırakın.
 • Halatın tutkallı su ile iyice karışmasını sağlayın.
 • Ardından, halatın bir ucunu balonunuza bant ile yapıştırın ve halatı balonun etrafına dilediğiniz gibi sarmaya başlayabilirsiniz.
 • Sarma işlemini zevkinize göre, tercih edeceğiniz bir desen doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sarma işlemini bitirdikten sonra tutkalı suyu, fırça ile halatınızın etrafına bir defa sürün.
 • İşlemi bitirdikten sonra yaklaşık 12 saat kurumasını bekleyin.
 • Kuruduğundan emin olduktan sonra, son adım olarak, avize ayağını avizenize bağlayın. Ardından balonun havasını indirin ve avizenin içinden çıkarın. Böylece halat ipten avize yapımı avizeniz hazır olacaktır.

Halat İpten Avize Yapımı Örnekleri

Halat ipten çeşitli model ve özelliğe sahip avize yapılabilir. İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz bu yönde birden fazla tasarım mevcuttur. Her birini denemeniz zor olsa da zevkinize göre tercih edeceğiniz ve uygulaması basit bir avize yapımını gerçekleştirebilirsiniz. Böylece öncelikle denemiş ve basit bir avize yapımı ile elinizi alıştırmış olursunuz.

2020 Evde Halat İp ile Avize

İlerleyen zamanlarda ise farklı tasarımlar ve daha zor modellerini yapmayı deneyebilirsiniz. Dilerseniz kendi tasarımınızı da gerçekleştirebilirsiniz. Halat ipten avize yapımı örnekleri; sadece duyuyu saran halat örgüler, kasnak ile yapılan halat örgü avizeler, normal avizenin etrafını saran halat örgüler v.b halat iple yapılan örnekler daha da arttırılabilir.