Halattan Avize Nasıl Yapılır?

Halattan avize yapımı için birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemler arasından sizin için uygun olanı beğenip gerekli malzemeleri elde ederek işe koyulabilirsiniz. Dilerseniz dekoratif halat kablo kullanımı ile avizenin estetik değerini yükseltebilirsiniz. Halattan avize nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya çalışacağımız bu yazımızda halattan neler yapılır sorusunun da bir yanıtı verilmiş olacaktır.

Evde Avize Yapımı

Rustik ev dekorasyonu için oldukça nitelikli sonuçlar alabileceğiniz halattan avize yapımı ile siz de salonunuzdan oturma odanıza kadar hemen her alanda ahşap ve halat ikilisini kullanarak mükemmel dekoratif sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için öncelikle nasıl bir avize yapacağınıza karar vermelisiniz. Verdiğiniz karara ve modele uygun malzeme temininde bulunduktan sonra işleme başlayabilirsiniz.

Halattan avize yapımı

Avize Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Halattan avize yapımı için gereken malzemelerin başında dekoratif halat kablo gelmektedir. İçinden elektrik kablosu geçen bu materyalin duya bağlanması gerekir. Temelde halattan avize yapımı için bu ürünün kullanılması çok daha pratik sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Örneğin halattan avize yapımı için çok pratik olan şu yöntemi uygulayabilirsiniz: Avizeyi kullanacağınız odanın aydınlatılması için gerekli sayıdaki ampulu ve güç oranını belirleyin. Edison ampul ya da LED ampul kullanabilirsiniz. Bu tercihte istediğiniz etkinin elde edilmesi önem taşımaktadır. Halat kablo sayısı da ampul sayısı ile eşit olacaktır. Burada dekoratif halat kablo seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı kabloların uzunluğudur. Aynı uzunluk seviyesinde istemediğiniz kabloları dilerseniz düğüm yaparak da kullanabilirsiniz. En uzun halat kablonun rahatsızlık vermeyecek yükseklikte olmasına dikkat etmelisiniz.

[haber id=”5541″]

Dekoratif Halattan Avize Nasıl Yapılır?

Halattan avize nasıl yapılır sorusunun cevabını aramaya devam ediyoruz. Halat kablo ve ampul sayısı belirlendikten sonra bunların konumlandırılacağı ahşap ve dekoratif özelliği ön planda olan bir platform sağlamak gerekecektir. Bu platform için isterseniz bir ağaç dalı, ebatları uygun kütük, yuvarlak ahşap bir halka kullanabilirsiniz. Bu kullanım öncesi platformun mutlaka zımpara, boya ve vernik işlemlerinden uygun olanlar ile düzenlenmesi gerekecektir Aksi halde istenilen kaliteli görünüm yakalanamayabilir.

Halattan Avize Nasıl Yapılır?
Halattan Avize Nasıl Yapılır?

Halattan avize nasıl yapılır sorumuzun yanıt basamaklarından biri de elektrik işleridir. Elektrik işleri konusunda tecrübeniz, yeteneğiniz ve bilginiz yoksa mutlaka bir uzmandan yardım istemelisiniz. Elektrik işleri deneme yanılma yoluyla halledilebilecek işlerden değildir. Şakası olmayan elektrik işlemleri için tedbirinizi mutlaka almalısınız aksi halde geriye dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Halattan avize yapımı için her türlü dekoratif işlemler tamamlandıktan sonra elektrik işlemlerini bir elektrikçi çağırarak tamamlayabilirsiniz.

Halattan Avize yapımı hakkında detaylı bilgiler

Halattan avize nasıl yapılır sorunun bir cevabı da mevcut avizelerinizden uygun olanların halat ip ile dekoratif değerinin artırılması işlemidir. Bu işlemde sıfırdan sarkıt avize yapılmaz. Var olan avizenin üzerinden halat ipler ile geçilmesi yöntemi kullanılır. Bu yöntemde de dilerseniz avize üzerinde ufak tefek değişiklikler yapmanız da mümkündür. Bu değişiklikleri avizenin ana tasarımını bozmadan yapmanız gerekir.

Dekoratif Halat Avize

Halattan avize yapımı ile sadece salon ya da oda dekorasyonu için bir katkı sağlsanmaz dilerseniz bu avizeyi antre,  hol ve bahçe için de kullanabilirsiniz. Özellikle bu bölgelerde aplik benzeri halat avize modellerinin kullanılması daha doğru bir seçim olacaktır. Böylece bu mekanların aydınlatılmasında hem verimlilik sağlanmış olur hem de dekorasyon katkısı sunulur.

dekoratif halat avize modelleri
dekoratif halat avize modelleri

Halattan neler yapılır sorusunun cevabı niteliğindeki halattan avize yapımı dışında halattan birçok süs ve dekorasyon eşyası da üretebilirsiniz. Halatın kalınlığına uygun olarak süslemede de kullanılabilecek bu ürünün dekoratif katkısının yüksek olduğunu belirtmek isteriz. Yapılan işlemler için kullanacağınız yapıştırıcının kaliteli olması kullanıma bağlı deformasyonların geç ve az olmasına da neden olacağını unutmamalısınız.

[galeri]