Halı Kaydırmaz Üzerine Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?

Son dönemde halı kaydırmaz üzerine ponpon paspas yapımı, evde yapılabilecek dekoratif eşyalar arasında neredeyse en fazla tercih edilen kendin yap fikirleri arasında yer aldı.

Hem masraf olarak bütçeyi yormaması, hem de şık ve dekoratif olması nedeniyle ponpon paspas, halı mutlaka ev dekorasyonu ile uğraşan her insanın dikkatini çeker. Tüylü gibi yumuşacık olması nedeni ile üzerine basıldığında çok tatlı bir his verir.

Ponpon paspas genellikle halı kaydırmaz üzerine tercih edilir. Halı kaydırmazın delikli yapısı nedeni ile yapılan ponponlar dağılmadan, birbirine dikilme işlemine gerek olmaksızın bir araya getirilir. Bunun neticesinde halı kaydırması ponponların dağılmadan bir arada toplu bir şekilde durmasını sağlar.

Ponponlar bir yere renk ve doku eklemek isteyenler için harika bir yoldur. Sadece paspas için değil diğer evde yapılabilecek dekoratif eşyalar ve tasarımlar için birebir kendin yap malzemesidir. Ancak ben tek tek ponponla uğraşamam, hazır almak istiyorum derseniz de bu sizin kendi tercihiniz olacaktır.

Ponpon Paspas Hangi İpten Yapılır?

Standart örgü ipi veya ekstra yumuşak orta boydan veya büyük hacimli ipten ponponları yapabilirsiniz.

Halı Kaydırmaz Üzerine Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?
Halı Kaydırmaz Üzerine Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?

Hazır Ponpon Nerede Satılır? 

Ben bu tarz bir paspas yapacağım ancam ponpon ile uğraşmak istemiyorum, hazır ponpon nereden alabilirim diyorsanız, piyasada bu tarz bir çok ürün satışı yapan yerlere başvurabilirsiniz. Tuhafiye gibi küçük işletmelere bu tarz küçük süs  eşyalarının siparişlerini verdirtebilirsiniz. Ayrıca gittigidiyor.com gibi ürün satışının yapıldığı sitelerden de rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ücretleri kendi yaptığınız kadar uyguna gelmeyecek bile olsa fiyatları genellikle makuldur.

 

Ponpon Paspas Malzemeleri
Ponpon Paspas Malzemeleri

Ponpon Paspas Malzemeleri ;

  • İstediğiniz renklerde iplik (orta ağırlık veya hacimli)
  • Makas
  • Halı Kaydırmazı 
  • Sandalye (düz ayaklı) 

Ponpon Paspasın Yapılışı ; 

Ponpon Paspas Hangi İpten Yapılır?
Ponpon Paspas Hangi İpten Yapılır?

Ponpon paspas, adından da anlaşılacağı gibi bir çok ponponun bir araya getirilmesinden meydana gelir. Ancak bu kadar çok ponponun yapımı yapan kişi için bir süre sonra sıkılma hatta bıkkınlık noktasına getirebilir. Bu nedenle işin pratik yolunu bulmak icap eder. Peki pratik şekilde ponpon paspas yapımı nasıl olur? 

Ponpon Yapım Aşaması
Ponpon Yapım Aşaması

Evinizde düz ayaklı bir sandalyeyi ters çevirerek ponpon yapımında kullanacağınız ipi, sandalye ayaklarının etrafına 40 kez sarın. Eğer ponponların daha seyrek veya daha sık olmasını istiyorsanız bu noktada kendi isteğinize göre de sarabilirsiniz. Daha sonra ipin baş ve sonunu bağlayarak ipi sabitleyin ki, bu sardığınız ipin şekli bozulmasın.  

Ponpon Yapım Aşaması
Ponpon Yapım Aşaması

Kenarları düzgün bir şeklide sandalyenin bacaklarından çıkarın ve bir masaya yatırın. İpliğin ucunu birkaç santim ölçün. Ponponları istediğniz büyüklüklerde olacak şekilde aralarını boğum olacak şekilde bağlayın.  Bunu ipi boylu boyunca olacak şeklide yapın. Daha sonra bağlanan bölümlerin her iki tarafını düz bir şeklide tutarak ortalarından makasla kesin. 

Ponpon Yapım Aşaması-Ponponun Kenarlarını Düzleyin
Ponpon Yapım Aşaması-Ponponun Kenarlarını Düzleyin

Kesildiğinde, ponpon ana hattının oluştuğunu göreceksiniz. Elinizle tamamen yuvarlar bir görünüm olacak şekilde düzeltin. Ponpon içindeki çıkıntı olan ipleri makasla keserek düzeltin, hepsinin aynı boyda olmasını sağlayın.

Halı Kaydırmazı ile Paspas Yapımı - Ponponların halı kaydırmazına sabitlenmesi
Halı Kaydırmazı ile Paspas Yapımı – Ponponların halı kaydırmazına sabitlenmesi

Ponpon kuyruklarını halı kaydırmasının arasındaki boşluklardan geçirerek bağlayın. Bu noktada paspasa ponponlar ile istediğiniz deseni verebilirsiniz. Ponponların sağlam bir şekilde bağlı kalabilmesi için çift düğüm atın. İstenilen paspas boyutunu elde edene kadar bu işlemi devam ettirin. 

Bitmiş Ponpon Paspas
Bitmiş Ponpon Paspas

Ev dekoru için el yapımı eşyalar arasında en kullanışlı ürünler arasında şüphesiz bu tarz bir ponpon paspas çok hoşunuza gidecektir. Bu arada bu sadece sizin değil, belki evin için tüylü bir dostunuz varsa böyle bir eşyaya fazla ilgi göstermesi sizi şaşırtmasın. Dostlarımız böyle şeylere bayılır.