2019-2020 Halı Modelleri Gözlerinizi Kamaştıracak

Ev dekorasyonunun en önemli ögeleri arasında halılar gelmektedir. Yaşam alanlarının her bölümünde şık ve dekoratif halılar kullanılmaktadır. 2019-2020 halı modelleri başlıklı yazımızda sizlere sezonun en trend halıları hakkında bilgi verecek, bu yazıyı okuduktan sonra seçeceğiniz halı ile dekorasyonunuzu daha şık ve gösterişli hale getireceksiniz.

Günümüzde her oda için farklı özellikte, desende, modelde, tarzda ve renkte halı üretilmektedir. Bu nedenle dekorasyonda modernlik ve şıklık adına halı seçiminde dikkatli olmak gerekmektedir.2019-2020 halı modelleri incelemesi

2019-2020 Halı Modelleri Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birçok halı çeşidi bulunmaktadır. Bu halılar el dokuma halıları, makine dokuma halıları olarak iki grupta toplanır. El dokuma halılar da kendi içinde gruplara ayrılmaktadır.

El Dokuma Halı Çeşitleri 

  • Antika halılar
  • Esi yıllardan kalan renk ve desenlerde halılar
  • Son yıllarda dokunan modern el dokuma halılar

El dokuma halılar ipek, yün ve pamuk iplikle ile dokunabilmektedir. En değerli el dokuma halısı ipek iple özel tezgahlarda dokunan ipek halılardır. 2019-2020 halı modelleri arasında da göz kamaştırıcı el dokuma halıları bulunmaktadır. Özellikle salon gibi özel olarak dekore edilen alanlarda, eğer bütçeniz yeterliyse ipek halı kullanmanızı öneririm.

Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kullanılacak alanın tarzı ve rengidir. Halı evin hangi alanında kullanılacaksa o odadaki dekorasyon tarzına ve renklerine uygun modeller seçilmelidir. Bu aşamada en önemli kriter ise halının mobilyalarla uyumudur. Bu uyumu hem mobilyalardaki renkle, hem de desenle yakalamalısınız. Ayrıca dekore edilen alanın perdeleri ile olan uyumu da unutulmamalıdır.

Kaliteli ip kullanılarak dokunan halılar uzun yıllar rengi solmadan, desenleri bozulmadan, ilmekleri çıkmadan, kısacası yıpranmadan kullanılmaktadır.

Aldığınız halının sık dokunmuş olmasına dikkat edin. İlmek sayısı fazla olan sık dokuma halı ağır olur ancak birçok avantajı vardır. Sık dokuna halı üzerine dökülen materyali içine almadığı için çok zor leke tutar, hatta leke tutmaz. Serildiği alanda asla kaymaz. Ve uzun yıllar boyu deforme olmadan kalır.2019-2020 halı modelleri

Kaliteli özellikleri olan halı modellerinin bir diğer özelliği de hav yüksekliğidir. Burada dikkat edeceğiniz en önemli kriter hav yüksekliğinin halının kullanılacağı alana göre ayarlamasıdır. Mesela çocuk odaları ve mutfaklarda hav yüksekliği düşük olan halı modelleri daha uygun olacaktır.

[haber id=”11168″]

[haber id=”7441″]

Hangi Odaya Nasıl Halı Seçmeliyim?

Salon Halıları

Özellikle salon dekorasyonunda, dekorasyondaki bütünlüğü ve güzelliği korumak, hatta daha da ileriye götürmek adına halı seçiminde çok dikkatli olmalısınız. Salon misafir ağırlanan bir alan olduğu için bu alandaki halılar daha bir gösterişli ve alımlı olmalıdır. Salon halısı seçilirken salonun dekorasyon tarzına uyumlu halı seçilmesi en doğrusudur. Eğer küçük bir salona sahipseniz soft renklerde sade halı kullanmalısınız.

[haber id=”11052″]

2019-2020 salon halı modelleri inanılmaz renk ve desenlerden oluşmaktadır. Gelişmiş teknoloji kullanılarak dokunan öyle modeller var ki, inanın hangisini seçeceğiniz konusunda aklınız karışıyor. Yeni sezonun en çok tercih edilen halı modelleri geometrik desenlerin yanında minik çiçek ve gül motiflerinden oluşmaktadır. Bu noktada size önerimiz halı kullanacağınız alanın mobilyalarını ve perdelerini resimleyerek satış temsilcinizden profesyonel destek almanız yönünde olacaktır. Böylece en doğru halı modelini seçerek dekorasyonunuzdaki görselliği daha da üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

[haber id=”8902″]

[haber id=”5403″]

Mutfak Halıları

Halı kullanımında dikkatli olunması gereken bir diğer yer de mutfaktır. Mutfak halısı seçerken halının leke ve kir tutmayan modellerden oluşmasına dikkat etmek gerekmektedir.2019-2020 mutfak halı modelleri kolay temizlenen modellerden oluşmaktadır. Yeni sezon halıları dokunurken insan sağlığına zarar vermeyen malzemelerden üretilmekte ve hemen hemen her markada anti-bakteriyel özellikte halı modelleri bulunmaktadır. Mutfakta bu tür modelleri tercih etmeniz, size şıklık ve hijyeni bir arada sunacaktır.

[haber id=”2599″]

Yatak Odası Halıları

Yatak odası tekstil ürünleri rengi sık sık değişmektedir. “Rengarenk nevresim takımlarım var, nasıl bir halı kullanmalıyım” diyorsanız size hemen hemen bütün renklerle uyum sağlayacak renklerdeki halı modellerini öneririz. 2019-2020 yatak odası halı modelleri genelde bej, beyaz, tatlı kırmızı, kahve tonları, pudra, bebek mavisi, kum beji gibi açık renklerden oluşmaktadır. Bu renkler arasında sizin yatak odanıza uygun bir renk mutlaka vardır:)

[haber id=”8374″]

Çocuk Odası Halıları

Son olarak ise çocuk odalarına değinmek istiyoruz. 2019-2020 çocuk odası halı modelleri sevimli modellerden ve yumuşak renklerden oluşmaktadır. Çocuk odası halısında dikkat etmeniz gereken en önemli kriter bünyesinde toz barındırmamasıdır. Çocuklar çok hareketli oldukları için bünyesinde toz barındıran halılar çocukların sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle kısa tüylü, sık dokumalı, kir ve leke tutmayan çocuk odası halı modeli seçmeniz en doğru seçim olacaktır.

[haber id=”9042″]

2019-2020 halı modelleri az kir tutan, insan sağlığına zarar vermeyen kaliteli ipliklerden üretilmektedir. Halı seçerken kaliteli üretim yapan firmaları tercih etmeniz halılarınızda tüylenme ve renk solma gibi negatif unsurları yok edecektir.

Daha fazla fikir sahibi olmanız açısından sizler için derlediğimiz 2019-2020 halı modelleri resim galerisini inceleyebilirsiniz.

Salon Halı Modelleri 2020

Günümüzde halılarda salon ve oturma odaları için en çok dikkat çeken durumların başında, desene bağlı olarak halının kesim tarzı da tamamen halıya özel hale gelebiliyor. Asimetrik modellere olan ilgi çok daha hızlı şekilde arttı.

Salon Halı Modelleri 2020

Salon halılarında yeni yılda ve sezonluk ürünlerde en çok dikkat çeken durumların başında, halının deseninin sonsuz bir görünüme sahip olması gelmektedir. Şerit veya belirli bir çizgi halinde devam eden görünümünün, halı köşesine gelindiğinde sonlandırılması gibi bir durum söz konusu değildir. Halılardaki klasik çerçeve, belirli alanlara sahip ve köşelere gelindiğinde tasarımın kalıba sığdırılmış görüntüsünün tamamen dışına çıkılmış modellere yer veriliyor.

[galeri]