Halı Seçimi Nasıl Yapılmalı , Nelere Dikkat Edilmeli

Eviniz için halı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar bulunuyor, uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanacağınız bir ürün satın alacaksanız tercihlerinizi doğru şekilde yapmalısınız. Yazımızda halı seçerken nelere dikkat edilir başlıca önemli noktaları nelerdir sizler için sıraladık.

Halılar dekorasyonun olmazsa olmazları, farklı tarzlara ve zevklere hitap eden onlarca tasarım arasından doğru seçim yapmak oldukça zor olabilir, zaman zaman kararsız kalabilirsiniz bu gayet normal. Bu anlamda işinizi kolaylaştıracak ve seçimlerinizi yaparken size yol gösterecek bazı önemli noktalar var, mesela halının kullanım alanı.

Kullanım Alanı

Halı seçerken kullanım alanı size yol gösterecek ilk nokta, hangi alan için halıya ihtiyacınız var? Bilmeniz gereken ilk önemli nokta halı seçerken kullanım alanına uygun tasarımlar seçmektir, örnek verecek olursak halıya ihtiyaç duyduğunuz alan çok ziyaret alıyor mu? Yaşam alanının kullanılırlık durumu nedir gibi.. Eğer oturma odası gibi trafiği bol bir alan için halı seçecekseniz dikkat etmeniz gereken önemli nokta halının boyutları ve dayanıklılığı, sonrasında ise renk ve desen seçeneklerinin yaşam alanı için uygun olup olmadığıdır.

Halı seçerken hangi yaşam alanı olursa olsun dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında halının mekana uygunluğudur. Hem renk ve desen olarak, hemde kullanım olarak. Peki  mekana uygun renkte bir halı seçimi nasıl yapılır? Halı seçiminde kişinin zevki ve tarzına uygun modeller seçmesi kişisel zevke hitap eden bir dekorasyon açısından önemlidir ancak mekan içerisinde yer alan eşyaların renk ve tarzlarına uygun halıların seçilmesi gerekir.

Renk ve Desenler

Halılar bir iç mekanın tarzını yansıtan önemli tasarımlardır, ister modern ister klasik iç mekanlar için dekorasyon tarzına uyumlu halı modelleri seçilerek görsel açıdan bir şıklık ve uyum sağlanabilir. Bu anlamda yine mekanın tarzına ve renk düzenine uygun olarak düz renk desensiz halılar seçilebileceği gibi , birden fazla rengi ve deseni içeren dekoratif tarzda halı seçimleri yapılabilir.

Halı Seçimi Ruh Halimizi Etkiler mi?

İlginizi Çekebilir : Halı Bakımı Nasıl Yapılır? Halı Bakım Rehberi

Halı Seçimi Ruh Halimizi Etkiler mi?

Modern ev tasarımları söz konusu olduğunda halıların yeri azalıyor gibi olsa da halı hala en çok tercih edilen ev aksesuarı olarak tanımlanmaktadır. Ancak halı renk ve desen seçimi konusunda titiz bir çalışmaya imza atmak; çok daha göz alıcı yaşam alalarının oluşmasını mümkün kılmaktadır. Halı seçimi özellikle renk konusunda ayrıntılı bir çalışmayı gerektirmektedir. Unutulmamalıdır ki halı renk seçimiyle ilgili bir çalışma yaptığınızda mutlaka mobilya ve duvar renklerinin uyumu dikkate alınmalıdır. Şayet doğru renkte halıları seçerseniz; ruh halinize de olumlu yönde etki edecektir. Zira göze hoş gelen bir yaşam alanında yaşıyor olmak insanların çok daha mutlu ve huzurlu yaşamalarını mümkün kılacaktır.

Ev Dekorasyonunda Neden Halı Çok Önemlidir?

Gösterişli bir ev mi tasarlamak istiyorsunuz? Göze hoş gelen ve etkileyici bir iç tasarıma imza mı atmak istiyorsunuz? Doğru halı seçimi yapıyor olmak; tüm bu soruların isabetli bir karşılığı olara tanımlanmaktadır. Bundan dolayı ev dekorasyonunda halı seçimi, halı renk ve desen seçimi hayati derecede önemli olmaktadır.

Halı Seçimi Ruh Halimizi Etkiler mi?

Sadece salonlarda değil oturma odasında, yatak odasında mutfakta ve hollerde halı seçiminin doğru yapılıyor olması; uyumlu ve hoş görünümlü yaşam alanlarının oluşmasını mümkün kılar. Yine özellikle yaşam alanında bulunan diğer mobilya ve aksesuarlarla uyumlu bir şekilde kombinlenen halı renklerinin son derece etkileyici dekorasyonların oluşmasında etkili olduğu da unutulmamalıdır.

Dekorasyon Tarzı

En basit olarak Country tarzı bir ev dekorasyonu için pastel renklere sahip halı seçimleri doğru tercih olacaktır. Klasik bir iç mekan ise geleneksel motifler tercih edilebilir, bunun yanı sıra yine çok renkli ancak tarzı gölgede bırakmayacak patchwork halılar mekan için en ideal halı seçimi olacaktır.  Modern evlerde ise çok renkli dekoratif halılar kullanılabileceği gibi tek renk minimal tarza sahip halılar seçilebilir.

İplik Cinsi

Uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabileceğiniz bir halı modeli istiyorsanız halının iplik cinsi seçimlerinizi etkileyebilecek önemli bir nokta olabilir. Halının kalitesini belirleyen nokta halının iplik cinsidir. Polyamid (Naylon), Polipropilen (PP), Polyester ve Akrilik gibi farklı çeşitleri bulunur, bu iplik çeşitleri haricinde harmanlanarak ortaya çıkan başka çeşitlerde vardır.

Fiyatları

Halı seçiminde bütçe önemlidir, belirli bir bütçe ayırdığınızda seçenekleri bu anlamda azaltmış olursunuz ve gereğinden fazla para vermezsiniz.

Halı Nasıl Boyanır

Halı, dekorasyon zevkinizin tamamlayıcısıdır. İstediğiniz tarz ve modelde halı alabileceğiniz gibi, kendi halı modelinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Son zamanlarda eskiyi dönüştürmenin moda olmasıyla beraber, eşyalarınızı dönüştürmek de kolaylaştı.

Halı Nasıl Boyanır

Halı boyamak için sprey boya, bant, gazete, makas ve şablon boyama işlemi için size yeterli olacaktır. Halının boyamak istediğiniz alanına bant yardımı ile şablonu yerleştirebilirsiniz. Gazete ile de boyanın etrafa sıçrayıp leke yapmaması için etrafı kapatmanız gerekecek. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra boyama işlemine geçebilirsiniz. Sprey boyayı şablon üzerinde gezdirerek boyamak istediğiniz halının alanını boyayabilirsiniz. Boyamak istediğiniz tüm alanlara bu işlemi uygulayabilirsiniz. Şablonun deseni ve sprey boyanın rengi sizin tarzınıza kalmış.