Halı Temizliği Nasıl Yapılmalı

Dekorasyon anlamında bir evin vazgeçilmez parçalarından bir tanesi halıdır. Dekorasyonu ve evin tarzını tamamlayan halıların temizliği de bir o kadar önemlidir. Hem görüntüsü açısından hem de evin hijyeni ve ev içerisinde yaşayan bireylerin sağlığı için gün aşırı halı temizliği yapılmalıdır. Özellikle çocuklu ve bebeklerin yaşadığı evlerde halı temizliği hayati öneme sahiptir.

Halı Temizliği

Halı temizliği sırası ile süpürme, silme ve durulama işlemi olarak üç aşamada temizlenmelidir. Her halının kalitesi bir olmayacağı gibi temizlik yöntemi de aynı değildir. Bunun için halınızın ihtiyacı olan temizlik yöntemini bulmanız halınızın kullanım ömrünü de uzatacaktır. Halıyı profesyonel yöntemler ile bir halı temizleme şirketi ile anlaşarak temizlettirebileceğiniz gibi halı temizleme işlemi için özel üretilen makineler ile de halınızı temizleyebilirsiniz. Ya da evde yapacağınız basit yöntemler ile de halı temizliğini kendiniz yapabilirsiniz.

Halı Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde yaşayan bireylerin sağlığı açısından halı temizliği son derece önemlidir. Özellikle aile içerisinde çocuk ya da bebek var ise halı temizliği üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Halı temizliği yaparken zararlı kimyasal maddelerin bulunduğu temizlik malzemelerinden uzak durulması gerekmektedir. Bu zararlı kimyasal maddelerin olduğu temizlik malzemeleri halıya zarar verebilmektedir.

Halının iplik kumaşına zarar verir iken halının renginin ağarmasına da neden olmaktadır. Ayrıca sağlık açısından da kimyasal temizlik malzemeleri oldukça zararlıdır. Halı üzerinde iyi durulama yapılmadığı takdirde bu kimyasal temizlik malzemelerinin kalıntıları kalır. Bu da ev içerisinde yaşayan aile bireylerinin sağlığında büyük riskler doğurabilmektedir. Özellikle ev içerisinde çocuk ya da bebek bulunuyor ise daha zararlı hale gelebilmektedir. Gün içerisinde çocukların evde en çok zaman geçirdikleri alanlar halıların üzerleridir.

Halı Temizliği Nasıl Yapılır

Oyuncakları ile halı üzerinde oynayabilmekte günlük atıştırmalıklarını da halı üzerinde tüketmektedirler. Bu da halı ile çok daha fazla temas ettikleri anlamını taşımaktadır. Bebeklerde de durum aynıdır. Koltuktan düşme riski olduğu için genellikle halı üzerinde oturan ya da emekleyen bebekler de halı ile ciddi temas halindedir. Bu nedenle de halı temizliğinde kimyasal içerikli temizlik malzemeleri yerine doğal temizlik malzemeleri tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun için sirkeli su ya da arap sabununu tercih edebilirsiniz. Bir kova su içerisine bir miktar sirke ve bir miktar arap sabunu ekleyerek halı silme işlemini sağlıklı şekilde yapabilirsiniz.

Halı temizleme işlemi sırasında halıyı silmeden önce mutlaka süpürmelisiniz. Gün içerisinde yaptığımız bir çok aktivite halıyı kirletmektedir. Aynı şekilde ev içerisinde en çok tozlanan eşyalar da halılardır. Halı üzerine günlük olarak biriken tozlar sağlığa ciddi zararlar doğurmaktadır. Bunun için halı temizleme işleminin günlük yapılıyor olması son derece önemlidir. Aynı zamanda halı üzerine dökülen kırıntılar da olduğu gibi saç kıllarının da en çok toplandığı yerler halılardır.

Halı Temizliği Önerileri

Silme işlemi esnasında bu sorunlar ile karşılaşmamak için halı üzerindeki bu tip kirlerin süpürge ile alınması gerekmektedir. Arkasından ise silme işlemi gerçekleştirilmelidir. Silme işlemi için hazırladığınız sirke ve arap sabunu karışımı olan bir kova suyu bez yardımı ile halınızı silmeniz için kullanabilirsiniz. Sirke ve arap sabununun miktarı halının büyüklüğü ya da küçüklüğüne göre değişmektedir. Büyük halılarda oranları arttırmalı, küçük halılarda ise oranlarını düşürmelisiniz.

Halı Temizliği Yapmak

Bir bez yardımı ile sileceğiniz halınız için bezi hazırladığınız su, sirke ve arap sabunun olduğu kovada ıslatmanız gerekmektedir. Sonrasında ise bezin suyunu kovada iyice sıkarak halıyı silebilirsiniz. Halıyı ıslatmamaya gayret göstermelisiniz. Nemli kalan halınızı duru bir su ve başka bir temizlik bezi ile durulayabilirsiniz. Bu sayede halı hem silinmiş olacak hem de üzerinde temizlik malzemelerinin kalıntısı kalmayacaktır.