Halı Temizliği

Dekorasyon tarzının tamamlayıcı parçalarından biri olan halılar oldukça önemlidir. Hem dekorasyon açısından önemli olmak ile beraber kullanım ömrünü arttırmak amacı ile halıyı temiz tutmak da son derece önemlidir. Sağlık açısından ve görsel düzen açısından gün aşırı temizlenmesi gereken halıların nasıl temizlenmesi gerektiği de bir o kadar önemlidir.

Halı temizliği yaparken halının dokusunu bozacak, iplik kumaşını ağartacak ağır kimyasalların bulunduğu temizlik malzemelerinden oldukça uzak durmakta fayda var. Bu sayede sağlık riskini minimuma indirirken halının kullanım ömrünü de uzatmış olursunuz.

Halı temizliğine dikkat edilmediği takdirde halı hijyenini kaybederek mikropları arttırır. Bu da sağlık riski yaratarak ev içerisinde yaşayan aile bireylerini tehlikeye sokar. Özellikle bebek ya da çocukların bulunduğu evlerde kullanılan halıların temizliği son derece önemlidir ve hayati bir öneme sahiptir. Bebekler ve çocuklar genellikle ev içerisindeki zamanlarını halıların üzerinde emekleyerek ya da oyunlar oynayarak geçirirler.

Halı Temizleme Önerileri

Halı ile temas etme oranları yetişkin bireylerden daha fazladır. Özellikle günlük atıştırmalıklarını halıların üzerinde tüketen çocuklar için halı temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için kullanım yönü daha rahat halı örtüleri de bulunmaktadır. Yıkama ve temizlemesi son derece kullanışlı olan halı örtülerini istediğini tarz ve modelde de bulabilirsiniz. Halı örtüleri sayesinde de halınızı temiz tutmuş olacaksınız.

Halı temizliği yetişkin bireylerde de son derece önemlidir. Astım hastalığı gibi solunum yolu rahatsızlığı yaşayan insanlar için de halıların günlük olarak temizlenmesi gerekmektedir. Halı temizliğinin nasıl yapılması gerektiği ise başlı başına ayrı bir konudur. Hemen hemen herkesin doğru zannettiği yanlış halı temizleme yolları bulunmaktadır. Bu yüzden halının nasıl temizlenmesi gerektiği iyi araştırılmalıdır. Her halı kalitesinin aynı olmadığı gibi her halı da aynı şekilde temizlenemez.

Halı Temizliği Nasıl Yapılmalı

Günlük olarak halılar bir çok etkiye maruz kalarak tozlanıp kirlenmektedir. Görünür şekilde halının kirli olduğu düşünülmese de günlük yapılan bir çok rutin ile beraber halı gözle görülür şekilde olmasa da kirlenmiş ya da tozlanmıştır. Örneğin saç kılları, halının üzerine dökülen yemek kırıntıları ya da etraftaki tozların rüzgar ile beraber halı üzerine yapışması halıyı kolaylıkla kirletebilen etkilerdir.

Bu nedenle halı temizliği yapılırken halıdaki saç kılları, kırıntılar ya da tozlardan arındığına emin olmak için halı süpürülmelidir. Silme işleminden önce süpürülen halı daha kolay şekilde silinebilecektir. Zararlı ve etkili kimyasalların olduğu temizlik malzemeleri halıyı yıprattığı gibi kolay durulanamadığı için halı üzerinde kimyasallar kalacaktır. Bu nedenle de ev içerisinde yaşayan bireylerin sağlığı riske girecektir. Halı temizleme işlemi içerisinde halıyı silmek için zararlı kimyasalların olduğu temizlik malzemeleri yerine doğal temizlik malzemeleri kullanmak hem halının kullanım ömrünü uzatır hem de sağlık açısından daha iyi olur.

Halı Temizlemenin Yolları

Halı temizleme işlemi için kullanılacak malzemelerin doğal temizlik malzemeleri olduğundan emin olmak gerekmektedir. Halı silme işlemi için kullanılacak en yararlı temizlik malzemeleri ise sirke ve arap sabunudur. Bir kova içerisine koyacağınız sirke ve arap sabunu ile rahatlıkla halı silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Silme işlemi için kullanılacak sirke ve arap sabununun miktarı halının büyüklüğüne göre değişmektedir. Büyük halılar için oran arttırılacağı gibi küçük halılarda oranı azaltabilirsiniz.

Hazırladığınız halı silme karışımını bir bez yardımı ile halınız üzerinde uygulayabilirsiniz. Ancak kovada karışım ile ıslattığınız bezin suyunu iyice sıkmanız gerekmektedir. Islaklık bırakmadan nemli kalacak şekilde silinen halıyı sağlık koşullarını da düşünerek temizlemiş olacaksınız.

Oje Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Günlük olarak yaptığımız bir çok rutin halı üzerinde gerçekleşmektedir. Yeme, içme eylemlerinin yanı sıra çocuklar için oyun oynama alanı gibi bir çok eylemi yaparken halının üzerinde olduğumuzu fark edemeyiz bile. Buna güzellik için yaptığımız eylemler de dahildir. Makyaj yaparken, saç tararken, oje sürerken genellikle alı üzerinde olur ve bu eylemleri gerçekleştiririz.

Dekorasyon anlamında evin önemli parçalarından biri olan halılar, günlük rutin telaşımızın içerisinde de yer kaplamaktadır. Bu nedenle alınan halı kalitesinin, hav yüksekliğinin, iplik kumaşının oldukça büyük bir önemi vardır. Alınan kaliteli bir halı ile sağlık için de iyi bir tercih yapılacağı gibi maddi anlamda da uzun vadede kullanılacak bir halı alındığı için cep rahatlığı da sağlanmış olur.

Halı Temizliği

Ev içerisinde kullanılan halılar küçük ev kazalarının başlıca aktörleri arasındadır. Hemen hemen bütün ev kazalarının mağduru olan halıları temizlemek ve eski görünümünü kazandırmak oldukça önemlidir. Halı temizliği için profesyonel kişilerden örneğin halı temizleme şirketlerinden yardım alınabileceği gibi halılar için üretilen profesyonel makineler sayesinde de halı temizliği yapılabilmektedir. Bunun yanında küçük ev kazaları için kendi imkanlarınızla da halıyı temizlemek için küçük ve etkili çözümler yaratılabilmektedir.

Küçük ve önemli ev kazalarından biri olan oje, döküldüğü anda halının görünümünü bozacağı gibi bir kimyasal olduğu için sağlık için de tehlike oluşturmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında çoğu kişi ne yapacağını bilmediği için bir halı temizleme şirketi ile anlaşarak halıyı temizlemeye göndermektedir. Ancak kendi imkanlarınız ile de oje lekesini çıkarmak için çözümler bulunmaktadır. Bunlardan biri de halıya dökülen oje lekesini hemen fark ettiyseniz dökülen oje üzerine aseton döküp bir dakika kadar bekletin. Ardından bir kağıt havlu yardımı ile ojeyi ovalayarak çıkartabilirsiniz.

Halıdaki Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Halı temizliği günlük olarak yapılmak ile beraber küçük ev kazalarına da çoğunlukla uğrayan halılar için leke temizlemek için farklı yöntemler de bulunmaktadır. Günlük aktivitelerin çoğunluğunda halı üzerinde olunduğu için halılar ev kazalarından fazlası ile etkilenmektedir. Her küçük kazada halıyı yıkamaya göndermek de hem yıkama süresince halının olmaması hem de maddi olarak bir kayıptır. Bunun yerine evde kendinizin geliştirebileceği yöntemler ile halıya dökülen lekeleri temizlemek oldukça kolaydır. Örneğin halıların en çok maruz kaldığı olay halıya çay dökülmesidir. Hemen hemen herkesin evinde başına gelen bir olay olan halıya çay dökme kazası temizlenmez ise halıyı görüntü açısından oldukça etkilemektedir. Ayrıca dökülen çay şekerli ise bu mikropları da arttırmak ile beraber karıncaları da eve çağırmak anlamını taşımaktadır.

Halı Temizliği Nasıl Yapılır

Halıya dökülen çayı temizlemek için birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Halıyı temizlemeye göndermek bir seçenek olduğu gibi evde kendiniz de kolaylıkla çay lekesini temizleyebilirsiniz. Halıya dökülen çay lekesini sirkeli su ile temizleyebileceğiniz gibi bulaşık makinesi parlatıcısı ile de temizleyebilirsiniz. Eğer bu iki temizlik malzemesinden ikisi de evinizde yok ise karbonat ve sıcak su yardımı ile de çay lekesini halı üzerinden kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Halı temizlemesi için halıyı silme işleminde kullanılması gereken en ideal doğal temizlik malzemelerinden biri olan arap sabunu da halı üzerindeki çay lekesini temizleyebilmektedir. Hemen hemen her evde mutlaka olan beyaz sabun da çay lekesini halı üzerinden temizlemede kullanılan temizlik malzemelerinden bir tanesidir. Sağlık açısından içilmesi gereken ve çok ciddi yararları olan maden suyu da çay lekesi temizliğinde kullanılan malzemelerden biridir. Saydığımız malzemelerin hepsi doğal yöntemler olmak ile beraber deterjan yardımı ile de halı üzerindeki çay lekesi temizlenebilmektedir.