Halıdaki Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki kurumuş çay lekesini çıkarmak için birbirinden farklı doğal yöntemler bulunmaktadır. En çok yaşanan küçük ev kazalarından bir tanesi olan halıya çay dökülmesi temizlenmediği takdirde hem halının kötü görünmesine neden olacak bir leke bırakır hem de halıdaki mikropları çoğaltarak ev içerisinde yaşayan aile bireylerine ciddi sağlık riski çıkartır.

Halıdaki Çay Lekesi

Halıya çay döküldüğü zaman doğal birkaç yöntem ile bu sorunu kendiniz çözebileceğiniz gibi profesyonel şekilde halı temizleme şirketine halınızı temizleterek de çözebilirsiniz. Ancak bu hem halıyı evden gönderdiğiniz için bir zaman kaybı yaratacağı gibi hem de maddi olarak da bir kayıp yaşatmaktadır. Bunun için ev içerisinde uygulayacağınız birkaç yöntem ile hem halıdan olmadan hem de paranızı cebinizde tutarak her evde olabilecek malzemeler yardımı ile çay lekesini kendiniz giderebilirsiniz.

Halıya Dökülen Çay Lekesini Temizleme Yöntemleri

Halıya dökülen çay lekesini çıkarabileceğiniz basit yöntemlerden bir tanesi sirkeli sudur. Hemen hemen herkesin evinde bulunan beyaz sirke ile karıştıracağınız su sonucunda edindiğiniz karışım ile halıdaki çay lekesini çıkartabilirsiniz. Bir sprey şişesinde hazırlayacağınız bu karışımı halı üzerinde bulunan çay lekesine püskürtün. Tek püskürtmede bir sonuç alamayacağınız için bu işlemi birkaç kez uygulayın.

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkara

Sonrasında püskürttüğünüz bu karışımın leke ile iyice temas etmesi için birkaç dakika bekleyin. Arkasından soğuk bir bez yardımı ile lekeyi temizleyin. Bu yöntem doğal bir temizleme yöntemi olduğu için ilk denemede tam olarak lekeyi çıkartamamış olabilirsiniz. Eğer leke çıkmadı ise birkaç kez daha aynı yöntemi aynı aşamalar ile uygulayabilirsiniz.

Halıya dökülen çay lekesini doğal yöntemler ile çıkarabileceğiniz gibi kimyasal deterjanlar ile de halıdaki dökülen çay lekesini çıkartabilirsiniz. Ancak bunu yaparken halının kalitesini düşünmeli ve üretici firma ile eğer gerekli olursa temasa geçmelisiniz. Çünkü kimyasal deterjanlar halıya zarar verebileceği gibi özellikle koyu renkteki halıların rengini ağartabilmektedir. Halının renk çıkarmama özelliği olması gerekmektedir.

Halıdaki Çay Lekesini Giderme

Buna emin olmak için de deneme yanılma yöntemi ile bakabilirsiniz. Kullanacağınız kimyasal temizlik malzemesini halının görünmeyen bir köşesine çok az miktarda uygulayın ve bekletin eğer renkte bir değişiklik olmuyor ise leke üzerinde de uygulayabilirsiniz. Halıya dökülen çay lekesini çıkartmak için kullanabileceğiniz kimyasal temizlik malzemelerinden bir tanesi de bulaşık makinesi parlatıcısıdır.

Halıya dökülen çay lekesi üzerine bulaşık makinesi parlatıcısını uygulayın ve leke ile iyice temas etmesi için bir saat kadar bekletin. Bekleme işlemini de yaptıktan sonra soğuk bir havlu yardımı ile lekeyi halıdan çıkartabilirsiniz. Soğuk havluyu leke üzerine uygularken ovalayarak yani dairesel hareketler çizerek uygular iseniz dökülen çay lekesini halıdan kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

Halıya dökülen çay lekesini çıkartma işlemi için başka bir kimyasal temizleme deterjanı da kullanabilirsiniz. Genellikle dökülen çay lekesini hemen hemen herkes bu yöntem ile çıkartmaktadır. Bulaşık deterjanı halı üzerine dökülen çay lekesini çıkartmak için size yardımcı olacak güvenilir bir yöntemdir. Hazırlayacağınız bir kap içerisine bir fincan sirke, sıcak su, bulaşık deterjanı olan üçlü karışımı halı üzerindeki çay lekesinin üzerine dökebilirsiniz. Temizleme işlemi için ise bir havlu yeterli olacaktır. Halının ıslak kalması hem nem kokusu yapar hem de halıya zarar verebilir. Bunun için bir saç kurutma makinesini uzaktan olacak şekilde tutarak halıyı kurutabilirsiniz.

Halıdan Çay Lekesi Çıkartma

Halı temizlemede ideal temizlik malzemelerinden bir tanesi olan arap sabunu halıya dökülen çay lekesini de temizlemede size yardımcı olacaktır. Arap sabununu halı üzerinde bulunan çay lekesine sürün ve yaklaşık olarak on dakika bekletin. Sonra bir havlu yardımı ile lekeyi temizleyebilirsiniz.