Her Köşeye Tarz Katan 2016 Dresuar Modelleri

Ev dekorasyonuna zarif ve şık tarzı ile gösteriş kazandıran dresuar modelleri bir çok alana uyum sağlayabilen ve mekana yeni bir soluk kazandırabilen stil sahibi mobilyalar. Özellikle iç mimaride her detaya önem veren ev sahipleri için dresuar modelleri olmazsa olmaz mobilyalar arasında. Yazımızın devamında sizler için seçtiğimiz yeni sezon 2016 dresuar modelleri ve en güzel dresuar üstü dekorasyon örnekleri inceleyebilirsiniz, ancak bu mobilyalar ile ilgili bilgi sahibi olmayan takipçilerimiz için öncelikle dresuar nedir, kullanım alanları neresidir bu başlıklar ile devam etmek istiyoruz.

Dresuar Nedir?

Gördüğümüzde hepimizin aslında bildiği ancak adını koyamadığı mobilyalar olan dresuar kullanımı oldukça eskiye dayanıyor, özellikle avangard mobilyalar arasında oldukça ünlüdür. Kısaca özetlersek duvara dayalı şekilde kullanılan, çekmeceleri bulunan yüksek masalara dresuar deniyor. Bu tasarımlar kişinin zevkine ve tarzına bağlı olarak aynalı ve aynasız şekilde kullanılabiliyor. Üzerine telefon, dekoratif saksı ve çiçekler, abajurlar, hatta daha eskilerde şamdanlar koyulan bu mobilyalar dekorasyona harika bir görüntü eklemektedir.

Farklı Dresuar Modelleri

metal tasarım zarif dresuar modeli
metal tasarım zarif dresuar modeli

Hangi alanlarda kullanabilirim?

Dresuar modelleri başta salon olmak üzere antre ve yatak odası dekorasyonuna şık ve zarif bir tarz kazandıran mobilyalar. Genelde ahşaptan üretiliyor ancak özellikle son yıllarda farklı materyaller ile üretilen dekoratif dresuar modelleri bir hayli ilgi görüyorlar. Yatak odasında dresuarlar günümüzde makyaj masası olarak’da rahatlıkla kullanabiliyor, farklı renk ve model seçenekleri ile her tarz yatak odasına uyumlu ve şıklık katan dekoratif mobilyalar.

Bu şık tasarımların avantajlı yanı ise farklı odalarda rahatlıkla kullanabilir yapıya sahip olmaları, aynı zamanda bir çok farklı tarzda modele sahip olması çoğu dekorasyon tarzında rahatça kullanımına imkan veriyor. Son dönemde büyük ilgi gören dresuar tasarımları farklı renk ve yenilikçi çizgileri ile modern dekorasyonun vazgeçilmez mobilyaları haline geldiler. Bu farklı renk ve tasarım çeşitleri sayesinde ev dekorasyonunuza kolaylıkla uyum sağlayabiliyorlar.

2019 Dresuar Modelleri

Dekorasyona uygun dresuar seçimi nasıl yapılmalı?

Yaşam alanına bu mobilyaları dahil etmeden önce mekanın dekorasyon tarzını göz önünde bulundurmalısınız, mekan içinde yer alan mobilyaların tarzı, renk ve desenleri, üretim materyalleri gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekiyor. Yaşam alanın belirgin hatlarına uyum sağlayan bir dresuar ile görsellik en üst seviyeye rahatça çıkarılabilir. Gösterişli bir mekan için dresuar seçilecek ise altın ve gümüş gibi varak detayları bulunan bir tasarım seçilebilir. Sadelikten hoşlananlar için daha minimal dresuar modelleri uygun olacaktır.

Vintage, country tarzı gibi ahşabın ön plana çıkarıldığı iç mekanlarda eskitilmiş ahşap görünümlü tasarımlar doğru bir seçim olacaktır. Retro & Pop art gibi canlı renklerin ön plana çıktığı ortamlar için renk ve desenler içeren yenilikçi tasarımlar kullanılabilir. Düz renklerin yanı sıra günümüz 2019 dresuar modelleri canlı renk tonları ve dikkat çekici desenleri ile modern dekorasyonu tamamlayıcı bir görünüm sunabilir.

Dresuar almadan önce bilinmesi gerekenler

Eviniz için dresuar satın almak istiyorsanız öncelikle bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Üretim malzemesi ve işçilik bu tasarımlarda belirgin şekilde öne çıkar. Altın & gümüş varak detayları bulunan el yapımı dresuar modelleri, hazır üretim ahşap tasarımlara göre fiyat farklılıkları olacaktır. El yapımı tasarımlar genel olarak bakıldığında daha uzun ömürlü ve değerlidir. Basit bir örnek verecek olursak el oyması detaylar ( el oyması, süs vb.)  içeren bir masif dresuar, yine masif ancak hazır üretilen bir dresuara göre çok daha yüksek satış fiyatına sahip olacaktır.

Kısaca özetleyecek olursak tasarımda kullanılan ağaç cinsi, işçilik ve tasarımda kullanılan teknikler ( eskitme, çatlatma, vernik, boya ile desen vb..) ürünün boyutları gibi özellikler  satış fiyatını etkileyen unsurlardır.

Eskitme Dresuarlar ile Sıcacık Bir Esinti

Dresuar üstü dekorasyon örnekleri

Antre, salon yada yatak odası için seçtiğiniz dresuar modeli ne kadar dikkat çekici ve şık olursa olsun mobilyayı tamamlayacak dekoratif aksesuar seçimleri olmadan görsel açıdan yetersiz kalabilir. Bu nedenle dresuar seçimi kadar nerede kullanılacağı ve üzerine ne konulacağı, ne şekilde dekore edileceği de önemlidir. Farklı dresuar modellerine galerimizden ulaşabilirsiniz. Bu seçimleri yaparken tarzına ve zevkinize uygun aksesuar seçimleri yapabilirsiniz ancak seçtiğiniz tasarımın üretim materyallerini, rengini ve kullanıldığı alanın çizgilerini göz önünde bulundurmalısınız.

Dresuar üstü dekorasyon için en sık kullanılan aksesuarlar, rengarenk canlı yapay çiçekler,  mekanın tarzına uyumlu dekoratif aydınlatmalar, çerçeveler yada biblo ve heykellerdir. Aynalı dresuar modelleri şüphesiz daha gösterişli ve zengin bir dekorasyon için daha ideal tasarımlardır.

Ayrıca retro bir dekorasyon arıyorsanız, üzerine şamdan ve mumluklar koyarak dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Şık örtüler ile tamamlanabilir, dresuarın bulunduğu duvara yada yanlarına dekoratif çerçeveler ekleyerek görselliği arttırabilirsiniz.

[galeri]