İç Kapılar Nasıl Boyanır? İpuçları

Evinizde zaman zaman değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz, özellikle evinize yeni bir soluk katacak renkleri dekorasyona dahil etmek için çeşitli alanlarda boya yapmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer evinizde iç kapı renklerini değiştirmek istiyorsanız ve ipuçlarına ihtiyacınız varsa yazımızda sizlere yol gösterecek detayları bulabilirsiniz. İç Kapılar Nasıl Boyanır sorusu sıklıkla merak edilen bir sorudur. İşte bu konuya dair tüm ayrıntılar.

İç kapı boyası nasıl yapılır? 

İç Kapılar Nasıl Boyanır?

1-) Kendinize çalışma alanı hazırlayın

Boya yapacağınız kapının altına hazır olarak satılan naylonlar yada gazeteler sererek boya öncesi hazırlığınızı yapın. Sonrasında ise kapının tokmak ve kilitlerini çıkararak kapıyı boyaya hazır hale getirmelisiniz. İç kapı boyaması yapılırken kapının menteşelerinden sökülmesine gerek yoktur. Her alanın boyanabilmesi için kapının tokmak ve kilitlerini mümkünse çıkarın. İç Kapılar Nasıl Boyanır sorusu kapsamında verilecek yanıtlardan ilki planlamayı doğru yapmak yer almaktadır.

2-) Kapı yüzeyini zımpara ile boyaya hazırlayın

Düzgün ve pürüzsüz bir boyama için kapının yüzeyini güzelce zımparalayıp, kapı yüzeyinin mümkün olduğu kadar pürüzsüz hale gelmesini sağlayın. Zımparalama işlemi için ince yada orta zımpara kağıtları kullanabilirsiniz. Ayrıca kapı yüzeyinde çok fazla cila olması boyanın kalıcılığı açısından bir engeldir, boyanın yüzeye daha iyi yapışması için zımparalama işlemi sağlıklı bir boyama için en önemli noktadır.

3-) Boya fırçanızı doğru seçin

İç kapı boyarken fırça seçimleriniz işinizi kolaylaştıracağı gibi zorlaştırabilir. Doğru boya fırçası seçmek bu anlamda daha pratik bir boyamayı beraberinde getirecektir. Diyelim ki paneli ve pervazı olmayan düz bir kapı boyayacaksınız size 4 lük yani 10 cm lik boya fırçası yada küçük rulo kullanmanızı öneriyoruz. Eğer panel kapıları boyayacaksanız 2lik yani 5 cm boya fırçası kullanmanız gerekir. Boya satın alırken kapının ebatları ve yapısı hakkında satıcıya bilgi verirseniz size uygun bir boya fırçası önerecektir.

4-) Ufak bir ipucu : Yüzeyi nemlendirin

Fırça izlerini mümkün olduğu kadar ortadan kaldırmak için ve boyanın kuruma süresini arttıran ufak bir ipucu ise kapı yüzeyini nemlendirmek. Ancak dikkat edilmesi gereken şudur, kapı yüzeyini bir sünger yada bez ile (ıslatmadan) hafifçe nemlendirmek.

İç Kapılar Nasıl Boyanır?

5-) İlk adım : Astar

İç kapı boyarken zımpara işleminden sonra boyanın daha kalıcı olması ve tam anlamıyla kapatması için astar uygulaması yapılması gereklidir. Öncelikle kaliteli bir astar boyası seçmek daha kaliteli ve düzgün bir boya işlemi için çok önemlidir. Ahşap yüzeylerde boya öncesi astar atılmalı ve kuruması beklenmelidir. Eğer astar kuruduktan sonra ortaya çıkan görünüm sizin için yetersizce bir kat daha astar atabilirsiniz, ancak kaliteli bir astar boyasında 1 kat atmak yeterli olacaktır.

6-) Artık hazırsınız işe başlayın !

Son aşamaya geçtiniz , geriye sadece istediğiniz rengi kapıya uygulamak kalıyor. Bu aşamada size bir kaç önerimiz olacak. Mümkün olduğu kadar boyayı eşit ve geniş vuruşlarla yüzeye uygulayın. Mümkün olduğu kadar boyadığınız alanın üzerinden tekrar geçmeyin, bunu yaparsanız boyayı dağıtabilir ve fırça izleri bırakabilirsiniz. Kapının tümün boyadıktan sonra kurumasını bekleyin. Kuruduğundan eminseniz kapıya 2.katı geçebilirsiniz. İç kapılar için boya uzmanları 2 kat boya sürülmesini önerir, sizde bu şekilde yaparak işinizi sağlama alabilirsiniz.

İç Kapı Boyama

Evin renginin ve alışılmış halinin değiştirilmesi “Tebdili mekanda ferahlık vardır.” Atasözünün basit şekilde uygulanmasına yardımcı olmaktadır. Gerçekten evin ya da alışılmış ortamın zaman zaman basit ya da radikal değişimlerle değiştirilmesi faydalı görülmektedir. Uzun soluklu çalışma için vakti olmayanlara yapılacak öneri ise iç kapıların değişimi ya da boyanması olabilir.

Yazıda belirtildiği gibi, kapı nasıl boyanır konusunda gerekli bilgi ve deneyime sahip olanlar için işlem oldukça basit olacaktır. Ancak ne var ki herkesin geçmiş deneyimi bulunmayabilir. Bu durumda da karşımıza çıkacak ilk işlem kapı boyamanın çeşitli kaynaklardan öğrenilmesi olabilir. Bu aşamadan sonra deyim yerindeyse iş başa düşecektir.

İç Kapılar Nasıl Boyanır?

Ev ya da iş yerlerinde geçen uzun zamana bağlı olarak sararan kapılar nasıl beyazlatılır konusu önemli bir sorun haline gelebilir. Gerekli işlem adımları uygulanarak beyazlatma ya da diğer renklerin uygulanması mümkündür. Bu adımdan sonra boyanmış kapınız ortama bir süreliğine ferahlık ve farklılık katacaktır. Üstelik bu işlem sanıldığı gibi de hiç zor değildir.

Sonrasında ise keyfinize bakarsınız. Evinizin genel dekorasyonu ile uyumlu ve birbirini tamamlayan renkler ile iç kapılara yeni bir silüet kazandırılır. Yeni bir soluk ve anlayış sayesinde daha temiz ve yeni bir görüntü elde edilebilir. İç kapı ve dış kapılar için de aynı yöntem izlenebilir. Yazımızda İç Kapılar Nasıl Boyanır? Boyanır sorusuna ayrıntılı yanıtlar verdik.

Tahta Kapı Boyama

Evinizi boyattınız,her şey yolunda, kapılar hariç…Renkleri ben bu evin değilim derken,sağlamlık ve yenilikleri burada kalmalıyım diyor.Tahta kapı boyama konusunda ise şüpheleriniz var.Olmasın!Gönül rahatlığıyla uygun boyayı tedarik edip eğer böyle bir meziyetiniz var ise boyayabilirsiniz.Çocuklar boyamış diye değil,artık siz kapılarınızı çocuklar gibi boyayabilirsiniz.Üstelik her renkte kapı boyası mevcut ve fırça seçiminde özgürsünüz.Önce astar ve iki kat boyayla kapınız istediğiniz kapı artık.

Tahta Kapı Boyama

Vernikli ya da başka koruyucu ile korunan bir kapınız var ise işe oradan başlamalısınız.Verniği kimyasal vernik yıkama malzemesi ile temizlemek en risksiz olanıdır.Vernik ve diğer koruyucularından arınmış kapınız tahta kapı boyama işlemine hazır.