İçinizi Isıtacak Bahçe Dekorasyonu Fikirleri

Bahar mevsiminin gelmesi demek, tabiri caizse bahçeli evlere sahip olanların tatlı bir telaş içine girmesi demektir. Çünkü havaların ısınması ile birlikte en çok vaktin geçirildiği bahçelerin iç açıcı ve rahatlatıcı olması daha da önem kazanır. Bu sebeple özenli ve dikkatli bir şekilde bahçe dekorasyonu için araştırmalar yapılmakta ve en şık dekorasyon fikirlerini uygulamak için adeta yarışılmaktadır. Bu bağlamda alanın büyüklüğüne göre bahçe peyzaj modelleri incelenmeli ve birbirinden özel tasarım fikirlerine bir göz atılmalıdır.  İşte merak edenler için altın değerinde, eşsiz bahçe dekorasyon fikirleri!

  1. Bahçenizi Tanıyarak Başlayın! 

Bahçe dekorasyonu öncesinde kullanılacak alanın tanınması ve işlevsel hale getirilmesi çok önemlidir. Öncelikle yapılması gereken ilk işlem, bahçeden ne beklendiği ve hangi amaçla kullanılacağıdır. Eğer bahçe alanınız büyükse oturma ve dinlenme alanın yanı sıra çeşitli ürünler de yetiştirilebilir. Bu hem göze hitap edecek bir bahçe tasarımı hem de keyifli ve kaliteli zaman geçirmek için önemli bir detaydır. Oturma alanının nereye konulacağı, çim ekilecekse yer tespitinin yapılması da bahçenin tanınması ile gelişecek bir süreç olduğu da unutulmamalıdır. Özetle; iyi bir peyzaj çalışması için öncelikle bahçenin tanınarak başlanması, daha fonksiyonel bahçe tasarımları için ilk adımdır!

  • Estetik Bir Bahçe İçin Peyzaj Çalışmaları! 

Peyzaj çalışmaları, dekorasyon için olmazsa olmaz durumlardan biridir. İster profesyonel ister amatörce yapılsın, hedeflenecek olan bahçe tasarımı insana huzur verendir. Öncelikle bahçenin bir krokisi çıkarılmalı ve detaylı olarak ölçüler alınmalıdır. Alanın eni, boyu ve içinde bulunan ağaç gibi unsurlar mutlaka planda yer almalıdır. Bunun yanında oturma alanının nereye yerleştirileceği en önemli detaydır. Yapılan bu çalışmada, bahçe duvar dekorasyonundan, kullanılacak mobilyalara kadar her ayrıntıya yer verilmelidir.

Bahçe kapısı modelleri incelenmeli, tasarıma uygun ve kullanışlı olan tercih edilmeye çalışılmalıdır. Bunun yanında şayet kamelya kullanılacaksa tüm detayları planlanmalıdır. Bahçe kamelya modelleri araştırılmalı ve alana en uyumlu olanının seçilmesine özen gösterilmelidir. Tabi bu esnada bu iş için ayrılan bütçeye sadık kalmaya da özen gösterilmelidir. Bütçenizin ufak bir kısmına mutlaka fayanslar hakim olmalıdır. Estetik bir görünümün en önemli parçası, bahçe içinde kolay hareket etmenizi ve bitkilere zarar vermeden yürümenizi sağlayan yollardır. Bu bahçe yollarını doğal görünümlü, doğaya uyumlu desenlere sahip fayans modelleri arasından seçeceğiniz ürünlerle yapmak, düşündüğünüzden çok daha şık duracaktır. Seçtiğiniz doğal görünümlü fayansları, simetrik veya asimetrik olarak dizerek kendinize ve sevdiklerinize şık bir yürüme yolu açabilirsiniz.

  • Kullanışlı ve Şık Bahçe Mobilyaları!

Bahçe dekorasyonları içinde en keyifli kısım, tabi ki kullanılacak mobilyaların seçilmesidir. İhtiyaçları karşılayacak çok sayıda seçenek olması ise tercih etme işlemini oldukça zorlaştıran bir durumdur. Bu sebeple öncelikle tam olarak ne istendiğine karar vermekle başlanmalıdır. Bunun yanında dinlenebilecek ve hoş vakit geçirilebilecek bir alanın tasarımı kadar, elbette buradaki mobilyalar da oldukça önemlidir. Bambudan ahşap ürünlere kadar çok sayıda ürün seçeneği bulunur. Bu seçimde ana kriter, zevklerden çok bütçedir.  

Yapılacak olan dekorasyonda masa ve sandalyeye karar verdikten sonra diğer bir adım da bahçe dekorasyon ürünleri seçimidir. Hayal edilen konsepte uygun dekorasyon objelerini seçebilmek için öncelikle kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. Çünkü bahçe dekorasyonunun yaygınlaşması, beraberinde zengin bir ürün yelpazesi getirmiştir. Mesela günümüzde çok sık tercih edilen bahçe salıncak modelleri hem şıklığıyla hem de işleviyle göz dolduran bir unsurdur. Özellikle modern bahçe dekorasyonlarında en sık tercih edilen mobilyaların başında bu salıncaklar gelmektedir.

       4.   Hayallerinizi Ertelemeyin!

Dev gökdelenlerden plazalara, trafikten gürültü kirliliğine kadar yaşamı zor kılan koşullardan bir kaçış noktası olan bahçeler, hayatı yaşanılır kılan mekanlardır. Üstüne bir de şık ve ilgi çekici peyzaj tasarımları ile hazırlanırsa değmeyin bahçe keyfine… Her zevke hitap eden bahçe dekorasyon unsurları ise istenilen bahçeleri tasarlamak için tam bir biçilmiş kaftan. Siz sadece içinizdeki enerjiyi hangi dekorasyon tarzının yansıttığını belirleyin, hayal edin ve ilk adımı atın.