İlgi Çeken Renkli Mutfak Dolapları, Dekorasyon ve Kombinasyonlar

Renkli mutfak dolapları ve dekorasyonları cesaret isteyen ancak temelinde naiflik duygusu yatan mutfak dekorasyon fikirlerinden biridir. Bunun nedeni renklerin duyguları en net yansıtması ve çeşitli renk sunumlarının aslında her yiğidin harcı olmamasıdır. Bu yazımızda çeşitli renklerdeki mutfak dolaplarının ve tasarım uygulamalarını görseller ile daha net fikirlere kavuşabilmeniz açısından yorumlayacağız.

Renkli renkli mutfak dolapları, cıvıl cıvıl mutfakların  gerdanlığını oluşturur. Dekorasyonda renklerin psikolojik etkilerinin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur.  Rengarenk mutfaklar özellikle baharın ortalarında olduğumuz şu dönemlerde, doğanın uyanışı ile adeta dans eder. İçimizi mutluluk ve yaşam enerjisi ile doldurur.

[haber id=”2299″]

İki Renkli Mutfak Dolapları Ve Dekorasyonları

Turkuaz ve Beyaz Karışımı bir mutfak
Turkuaz ve Beyaz Karışımı bir mutfak

İki renkli mutfak dolapları ve modelleri dendiğinde akla direk olarak mutfak dolaplarının iki renkli olması gelir. Ancak iyi bir mutfak dekorasyonu, mutfağı bir bütün olarak incelemekten geçer. Yukarıdaki Görsel incelendiğinde mutfak dolapları tek renk beyaz kullanılmış gibi görünse de, mutfağa bir bütün olarak baktığımızda buna turkuaz-beyaz mutfak deriz. Mutfak merkezindeki ada tezgah turkuaz tonlarında olmasına karşın, aynı model mutfak dolaplarında beyaz tercih edilmiş ve şık bir sunum oluşturulmuştur. Bunun yanında doğrudan 2 renge sahip mutfak dolapları da son yıllarda oldukça popüler durumdadır. Özellikle mutfaklarda en çok tercih edilen mutfak dolabı rengi mavi beyaz, bordo beyaz, siyah beyaz mutfak dolaplarıdır. Bunları üst dolaplarınızı farklı alt dolaplarınızı farklı renklerde tercih ederek kombinleyebilir veya hayal gücünüze göre belirleyebilirsiniz. Ancak iki renkli mutfak dolabı tercih edecekseniz dikkat etmeniz gereken mutfaktaki diğer dekorasyon ürünleriyle uyumlu olmalarıdır.

[haber id=”4615″]

Siyah Renkli Mutfak Dolapları 

Siyah renkli mutfak dolapları ve sarı rengi ile uyumu
Siyah renkli mutfak dolapları ve sarı rengi ile uyumu

Siyah genellikle kararlı ve yüksek özgüven sahibi insanların sevdiği bir renk türüdür. Siyah rengin en uyumlu olduğu renklerden biri ise sarıdır. Sarı ve siyah renklerin uyumundan oluşan renkli bir mutfak kombinasyonu ile mutfaklar hem daha asil hem de daha şık görüneceğinden şüpheniz olmasın. Siyah renk mutfak dolapları diğer renklere nazaran daha çabuk parmak izi ve lekeyi belli etmesi nedeniyle çoğu ev sahibi tarafından tercih edilmese de mutfağı en zengin gösteren renklerin başında gelir. Yukarıdaki görselde her ne kadar siyah ve sarı rengin uyumuna vurgu yapılmış ise de gri tezgah üstlerinin de hem sarı hem de siyah için mükemmel bir tamamlayıcı olduğu gözlerden kaçmamalıdır.

[haber id=”3063″]

Kırmızı Renkli Mutfak Dolapları

Kırmızı ve Beyaz Uyumu

 

Kırmızı renkli mutfak dolapları, ülkemizde en çok kullanılan mutfak dolabı türüdür diyebiliriz. Özellikle beyaz ve krem mutfak duvar rengine en çok uyum sağlayan renk olarak düşünülür. Kırmızı renginin kendine has iştah açıcı özelliğinden olsa gerek mutfaklarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kırmızıya en çok yakışan renkler şüphesiz beyaz ve siyah gibi (renk olduğu çelişkili olsa da) renklerdir. Özellikle yeni evliler evlerini kurarken gençliğin ve dinamizmin verdiği hisle kırmızı renkli mutfak dolaplarını seçtikleri görülmektedir. Görselde beyaz arka plan üzerine kurulmuş mutfak dolaplarının yanında turkuaz fayanslar göze çarpmaktadır. Kırmızı ve turkuaz ne kadar uyumlu renkler gibi görülmese de yukarıdaki görselde iyi kombine edildiğini görmekteyiz.

Sarı Renkli Mutfak Dolapları 

Modern Sarı Renkli Mutfak Dolapları
Modern Sarı Renkli Mutfak Dolapları

Eğer bir ortamda farklı bir şeyi vurgulamak istiyorsanız mutlaka fonunda sarı rengi kullanmalısınız. Eğer vurgulamak istediğiniz yukarıdaki görselde olduğu gibi gri mutfak elektronik eşyaları ise ve gri diğer tüm nesnelerse, bunların yanına en uyumlu renk mutfak dolabı sarı renkten başkası olamaz. Sarı rengin özelliği kombin edildiği zıt renkleri muhteşem düzeyde ortaya çıkarmasıdır. Neşe ve hüzün gibi tüm duygulara hitap edebilen bir renk olan sarı renkli lake mutfak dolapları modern yapıya uygun olarak yerleştirilmiş.

[haber id=”5054″]

Mavi Renkli Mutfak Dolapları

Mavi Renkli Mutfak Dolapları
Mavi Renkli Mutfak Dolapları

Mavi renkli mutfak dolapları daha çok kendisini açık mavi tonlarında veya daha cesur bir renk olan lacivert tonlarında gösterse de, daha çok denize kıyısı olan sahil beldelerinde tercih edilen bir mutfak tipidir. Ama incelendiğinde bir üst görselde ki sarı renkli mutfak gibi gri elektronik nesneleri net bir şekilde ortaya çıkarmadığı anlaşılacaktır.  Mavi renk mutfak tiplerinin şüphesiz en iyi kombinin yapılabileceği renk şüphesiz beyazdır.  Bu iki kombinasyon kışın üşüme hissi verecek olsa da sıcak yaz aylarında ferahlığın ve iç açıcı olmasının doyulmaz tadına vardıracaktır.

Yeşil Renkli Mutfak Dolabı Modelleri 

Yeşilin farklı bir tonu
Yeşilin farklı bir tonu

Yeşil renkli mutfak dolapları dediğimizde bizim bildiğimiz net yeşil renginin daha az kullanıldığı, onun haricinde tabiri caizse yeşilin elli tonunun daha çok kullanıldığını mutfak tipidir diyebiliriz. Açık yeşiller, su yeşilleri gibi çeşitli tonları daha sıklıkla kullanılmaktadır. Huzurun ve cennetin rengi yeşil renk lake tarz değil de eskitme tarz dolaplara daha iyi gitmektedir.

Renkli mutfak dolapları ve dekorasyonları hakkında daha fazla ayrıntı ve bilgi için aşağıdaki resim galerimizi incelemeyi unutmayınız.

[galeri]