İlham Kaynağı : Mürdüm Rengi Dekorasyon

Bir yaşam alanını dekore ederken seçtiğiniz rengin mekanda ne gibi bir etki yaratacağı konusunda fikir sahibi olmanız çok önemlidir. Özellikle seçeceğiniz renk cesur ve dikkat çekici bir ton ise. Bugün yazımızda daha çok feminen ev dekorasyonlarında karşımıza çıkan, çekici olduğu kadar şık bir renk olan mürdüm rengi. Dekorasyonda mor ve tonlarını kullanmak isteyen ancak bir türlü cesaret edemeyenler için galerimizde seçtiğimiz mürdüm rengi dekorasyon örnekleri tam bir ilham kaynağı. Biz de bu renk tonunu kullanmak isteyenler için mürdüm rengi dekorasyon örnekleri ile birlikte mürdüm rengi ile uyumlu renklerden bahsedeceğiz.

Mürdüm rengi bir çok farklı tona sahip, koyu mor olarak bilinse de birbirinden güzel açık tonlara sahiptir. Peki bu rengi dekorasyona nasıl dahil edebiliriz, mürdüm rengini önemi çıkarmalı yoksa bu şık rengi detaylar ile mi öne çıkarmalıyız yazımızın devamında mürdüm rengi dekorasyon fikirleri ve bu gösterişli rengin mekanda yarattığı etkilerden bahsedeceğiz.

Mürdüm Rengi Ev Dekorasyonu

Mürdüm rengi ve tonları geçen yıl hem moda hemde dekorasyon sektöründe öne çıkan popüler renkler arasında yer alıyordu. Mürdüm rengi gösterişli ve şık etkisiyle modası hiç bir zaman geçmeyecek bir renk tonu diyebiliriz, özellikle ev dekorasyonu için zengin ve iddialı bir stil arayanların vazgeçilmez renk tonu olarak tanımlayabiliriz mürdüm rengini.  Mor tonlarını dekorasyonda kullanmak biraz cesaret gerektirebilir, özellikle evde en çok zaman geçirilen salon, mutfak gibi  alanlarda kullanılacak ise daha fazla dikkat edilmelidir. İlk bakışta kullanıldığı alanı zengin ve şık gösteren mürdüm rengi yanlış kullanılırsa uzun vadede sıkıcı ve kasvetli bir ortam havası yaratabilir.

Mürdüm renginin bir çok farklı tonu olduğundan bahsettik, koyu tonların dışında pembeye kadar uzanan açık tonları vardır. Mürdüm rengini dekorasyona dahil etmeden önce mekanın tarzını ve büyüklüğünü göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle küçük mekanlarda koyu mürdüm tonları tercih ederseniz mekanın enerjisini düşürebilirsiniz. Büyük bir mekanda ise mürdüm rengi duvarlar yada duvar kağıtları ile tam tersi gösterişli ve zengin bir atmosfer elde edebilirsiniz. Ayrıca mürdüm rengini dekorasyonunuza dahil edecekseniz dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, öne çıkarmak istediğiniz alanlarda bu rengi kullanmanızdır. Zira dikkatleri üzerine toplayacak bu rengi belli alanlarda kullanmak, o kısmın daha dikkat çekici olmasını sağlayacaktır. Yazımızın devamında farklı alanlarda mürdüm rengi kullanımı için size ilham verecek fikirleri inceleyebilirsiniz.

Mürdüm Koltuk Takımına Ne Renk Perde Gider?

Mürdüm rengi salon dekorasyonu 

Salonunuz için gösterişli ve şık bir renk tonu arıyorsanız mürdüm rengi tüm beklentilerinizi rahatça karşılayabilecek bir renk. Salonların evin en sık ziyaret edilen alanları olduğunu düşünürsek bu renk tonlarını mekana uygularken dikkatli olmakta fayda var. Salonun büyüklüğü ve aldığı ışık miktarını göz önünde bulundurduktan sonra mürdüm rengini öne çıkarmak için etkili alanlar belirlemek gerekir. Peki bu nasıl yapılmalı?

Mürdüm Rengi İle Uyumlu Renkler

Mürdüm Rengi İle Uyumlu Renkler
Mürdüm Rengi İle Uyumlu Renkler

Salonda tercih edeceğiniz tarz bu anlamda oldukça önemlidir, eğer klasik bir tarz yaratacaksanız mürdüm rengini duvarda, zeminde yada mobilyalarda rahatça kullanabilirsiniz. Mürdüm rengi duvar boyaları yada mürdüm rengi duvar kağıdı modelleri mekanda zengin ve şık bir havayı rahatça yaratabilir. Özellikle gri ve krem rengi oturma takımları yer alıyorsa mekanda mürdüm rengi duvarlar ile harika bir uyum ortaya çıkabilir. Diğer bir kullanım şekli ise mobilyalar, krem tonları, açık griler yada açık bejler ile mürdüm rengi oturma takımları mükemmel bir stil ortaya çıkaracaktır. Yani bu noktada önemli olan mürdüm renginin hangi renk ile kombinleneceğidir. Mürdüm rengi ile en çok kullanılan ve mürdüm rengi ile uyumlu renkler; gri, bej, beyaz, açık kahve tonları diyebiliriz.

[haber id=”5226″]

Detayları öne çıkarın

Mürdüm rengini duvarda yada mobilyalarda kullanmak yerine ufak detaylarda kullanarak öne çıkarabilirsiniz. Örnek olarak salonda yer vereceğiniz şık bir puf modelinde, duvarda mürdüm tonlarında şık bir tablo kullanarak yada bu şık rengin tonlarını içeren bir halı seçerek mürdüm rengi dekorasyon fikirleri yaratabilirsiniz.

Dekorasyonda risk almadan cesur renkleri kullanmanın bir çok farklı yolu vardır, mesela mekan içindeki küçük tekstil ürünlerinde cesur renkleri rahatça öne çıkarabilirsiniz. Mürdüm rengini salonda küçük yastıklarda, koltuk şallarında, ranırlarda yada dekoratif aksesuarlarda risk almadan öne çıkarabilirsiniz.

Tarza göre mürdüm rengi

Mürdüm rengi romantik, gösterişli ve zengin bir mekan için kullanabileceği gibi tam tersi dinamik ve modern bir mekanda odak noktası haline gelebilen bir renk. Eğer dinamik bir dekorasyon stilinde mürdüm rengi kullanacaksanız belli odak noktaları oluşturmalısınız. Mesela canlı bir mutfakta yada modern dekore edilmiş bir salonda mürdüm rengi yemek masası ve sandalyeler tercih ederek bu çekici tonu enerjik bir dekorasyonda öne çıkarabilmeniz mümkün.

Mürdüm Koltuk Takımı Ve Mobilyaları

Galerimizde yer verdiğimiz mürdüm rengi ev dekorasyonu örnekleri ile evinizde bu çekici rengi bir çok farklı stilde rahatça kullanabileceksiniz.

[galeri]