İlham Veren Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri

Çalışmak hayatımızı idame ettirebilmek için en büyük gerekliliklerimizden bir tanesidir. Yaptığımız iş ne olursa olsun kimi zaman eve iş getirdiğimiz gibi kimi zaman da doğrudan evimizde çalışırız. Bu nedenle hemen her zaman evimizde bir çalışma odamız olmasını isteriz. Bu yazımızda hem home office çalışanlar için dekorasyon fikirlerinden hem de evinde bir çalışma odası oluşturmak isteyen kişiler için çalışma odası dekorasyon fikirlerinden bahsedeceğiz.

Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Çalışma odası dekorasyon fikirleri için önemli ayrıntılar sayesinde çalışma performansınızın artması mümkündür. Çalışma odası dekorasyonu, tamamen özgün niteliklere sahip olursa çalışmalarınızın verimliliğine yansıdığını göreceksiniz.

Çalışma odası dekorasyonu sadece home office çalışan insanlar için değil, hem eve iş getirdiğinizde sakin kafayla çalışabileceğiniz alanlar için uygulamaları hem de evde çocukların çalışma alanlarının düzenlendiği bölgeler için de geçerli uygulamaları içermektedir.

Çalışma odası dekorasyonu için ilk dikkat etmeniz gereken konu ana renklerin seçimi olmalıdır. Bu renkler, duvar renklerinden mobilyaların ve aksesuarların renklerine kadar oda içinde belirleyici rol oynamaktadır. Renklerin insan üzerindeki olumlu olumsuz etkileri bilimsel bir gerçek olduğuna göre çalışma esnasında gözleri yormayan, dikkati dağıtmayan renklerin seçilmesi daha doğru bir tercih olacaktır. Açık renkler, bej renkler ve tonları duvar renkleri için rahatlıkla kullanılabilir. Sıcak ve parlak renkleri kullanmanız durumunda çalışma esnasında olumsuz bir uyarıcı etki oluşturabilir.

Çalışma odası mobilyaları da renk konusunda iddialı olmamalıdır. Sade renklerin tercih edilmesi mobilyaların asıl işlevini de ön plana çıkarır. Çalışma odası dekorasyonu fikirleri içinde mobilyaların önemli bir yeri olduğunu belirtmemiz gerekir. Mobilyalar, çalışma odası için ana omurgayı oluşturan bir niteliğe sahiptir. Mobilyaların kişiselleştirilerek çalışma alanı içinde kullanılması, pratiklik ve konfor sağlama açısından önemlidir. Bunun için hazır satılan mobilyaların üzerinde ufak tefek değişiklikler bile yapmanız mümkündür.

Çalışma odası dekorasyonu içinde mobilyalar ne kadar önemliyse mobilyaların arasında da çalışma masası o kadar önemlidir. Masanın gün ışığına göre konumu doğru ayarlanmalıdır. Bu sayede gün ışığının ferahlatıcı ve uyarıcı etkisinden yararlanılmış olur. Çalışma masası üzerinde dikkati dağıtıcı biblo ya da aksesuarların kullanılması da doğru olmayacaktır. Çalışma masasının aydınlatılması da bilimsel yöntemlere uygun olmalıdır. Işığın sert ve göze gelen açı ile konumlandırılması yanlış olacağından masanın üzerine ihtiyaca göre farklı niteliklerdeki ışıkların kullanılmasına imkân veren uygulamalar da yapılabilir.

Çalışma Odası Dekorasyonunda Farklı Yaklaşımlar

Çalışma odası dekorasyonu içinde sizin için hatırası olan, iş hayatınızdaki dönüm noktalarını ifade eden plaket, biblo vb. aksesuarları masanın önüne gelecek şekilde kullanmanız kişisel bir tercihtir. Bu aksesuarlardan bazı kimseler güç alarak motivasyon sağlarlarken bazılarının ise bu yöntemle dikkatlerinin dağılması olasıdır. Bu sebeple kendi kişisel motivasyonunuzu en iyi hangi şekilde sağlayacaksanız bu tip unsurları oralarda kullanmanız en doğru tercih olacaktır.

Çalışma odası dekorasyon fikirleri için ihtiyacınız olan önemli mobilya parçalarından biri de çalışma sandalyesidir. Çalışma sandalyeleri özellikle uzun süre oturulduğunda bel ve sırt bölgesinde ağrı oluşturmayacak dizayn ile üretilmiş olmalıdır. Çok fazla yumuşak sandalyeler dikkatin bir süre sonra dağılmasına neden olacağı için tercih edilmez. Sandalyenin ayarlanabilen yüksekliğe sahip olması, masanın yüksekliğine uygun bir biçimde çalışmayı sağlayabilmesinden dolayı tercih sebeplerinden biri olarak kabul edilir. Çalışma sandalyesinin dönerli yapısı sayesinde rahat hareket edebilme imkânına sahip olursunuz.

Çalışma odası dekorasyon fikirleri içinde minimalist anlayış ile tasarlanmış odaların daha kullanışlı olduğunu ifade etmeliyiz. Bu felsefeye göre kullanmadığınız hiçbir ürünü, malzemeyi çalışma odanıza sokmamanız gerekir. Sadelik esasına dayalı bu anlayışta da dekoratif nitelikler sadelik ile paralel bir görüntü oluşturmaktadır. Odada dağınıklık oluşturabilecek bir mobilya aksesuarının olmaması her an çalışma isteğinin uygulamaya dökülmesine de imkân sağlamış olur.

Evinizde çalışma odasına sahip değilseniz yatak odanızın geniş olması durumunda yatak odanızın bir bölümünü de çalışma alanı olarak düzenleyebilirsiniz. Bu çalışma alanında yapacağınız dekoratif müdahaleler de genel prensip olarak çalışma odası dekorasyonu ile benzerlik gösterecektir. Dilerseniz bu alanlarda odanızdan bağımsız olduğunu ifade eden farklı mobilya ve renk uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

Çocuklar İçin Çalışma Odaları

Çocuklarımızın geleceğini teminat altına alabilmek için onlara güzel bir eğitim hayatı sunmak yegane uğraşlarımızdan bir tanesidir. Ancak eğitim sadece okulda olmadığı için evde de onlara huzurla ders çalışabilecekleri bir alan oluşturmamız bir zorunluluktur. Bu noktada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta alanın basık ve karmaşık olmaması gerektiğidir. Bir diğer husus da dikkatini dağıtacak etkenlerden uzak olmasıdır.