İlham Veren Geri Dönüşler : Eski Eşyalar

Hayal gücünün engel tanımadığı fikirlere yer vermek istedik bu yazımızda. Eskimiş veya atılmayı bekleyen eşyaların birden bire dekorasyonun en dikkat çeken parçaları olabildiğine tanık olacağınız harika fikirler size ilham vermeyi bekliyor.. Dekorasyon kalıplarla ifade edilebilen bir kavram değil, bazen özgürce seçimler yapmak, farklılık yaratabilecek ufak düzenlemeler bir yaşam alanını pahalı mobilyalardan daha çekici ve değerli bir hale getirebilir. Her şey bir kenara, eski eşyaları atmak yerine tekrar değerlendirip dekorasyona dahil etme fikri oldukça heyecan verici bizce. Bunu yapabilen onlarca insan evlerini istedikleri gibi kişiselleştirip özgürlüğün tadını çıkarıyor, uzaktan bakmak yerine bu heyecanı ve mutluluğu yaşayarak yaratıcılığınızı dekorasyona yansıtmaya ne dersiniz? Dilerseniz evde sahip olduğunuz ancak ömrünü tamamlayarak kullanılmaz hale gelen eşyalardan, dilerseniz aynı nitelikte kişilerin sattığı eşyalardan satın alarak bu işlemleri kendiniz de yapabilir ve elinizin değdiği harika dekoratif yaratıcı geri dönüşüm ev eşyalarına sahip olabilirsiniz.

Yaratıcı Geri Dönüşüm Ev Eşyaları

İnternet üzerinde eski eşya ve mobilyaların geri dönüşümü hakkında onlarca farklı örnek ve yaratıcı fikir yer alıyor, yazımızda bugün seçtiğimiz ilham veren geri dönüş projeleri arasında beğeneceğinizi düşündüğümüz, hatta bu kadar olmaz artık! dedirten birbirinden yaratıcı fikirler galerimizde sizleri bekliyor. Görselleri incelediğinizde aslında bu yapılan geri dönüşüm projeleri arasında çok düşük maliyetli ve biraz el becerisi ile evde rahatça yapabilen çalışmalar yer alıyor, kısacası sizde yapabilirsiniz.

eski sandalyeden dekoratif banyo askılık yapımı

Evde kullanmadığınız veya atmayı düşündüğünüz bir sandalyeniz varsa işte size onu değerlendirmek için harika bir fikir.. Sandalyenin ayaklarını kesin ve oturma kısmı ters şekilde duvara entegre edin, banyonuza rustik bir hava kazandıracak bu dekoratif fikir ile hem banyo aksesuarlarınız hemde havlularınız derli toplu ve sıcak bir tarz katacak banyoya.

vintage valizler ile dekoratif aynalı dolap yapımı 2016
vintage valizler ile dekoratif aynalı dolap yapımı 2016

Eski bavullar vintage & Country tarzı dekorasyonlara her zamana değer katmıştır, vintage bavullar bir çok farklı amaç için kullanabiliyor bunun en güzel örneklerini diğer bir konumuzda tanıtmıştık.

ilginizi Çekebilir : Vintage Bavullar İle Dekorasyon Önerileri 2016

Vintage bavul bu örnekte karşımıza tekrar düzenlenerek elde edilen bir ecza dolabı olarak çıkıyor ancak siz farklı amaçlar için evin dilediğiniz bölümünde kullanabilirsiniz. Duvara monte edilen bavul öncelikle ön kapak çıkartılmış, istenilen büyüklüğe kesilip bu alana ayna yerleştirilmiş. Bavul içine genişliği ayarlanan ahşap bir parça ile raf elde edilmiş. Raf sayısını bavulun büyüklüğüne göre arttırabilir yada azaltabilirsiniz, son olarak iç kısımdan duvara monte edilerek dekoratif bir aynalı dolap haline getirilmiş.

eski bisikletten banyo lavabosu yapımı
eski bisikletten banyo lavabosu yapımı

Klasik bisikletler günümüzde hala bir çok kişinin ilgi gösterdiği modeller, bisiklet tutkunları sadece dışarıda değil bu keyfi evlerinde yaşamak istemiş olacaklar ki banyo dekorasyonu için son derece yaratıcı bir fikir ortaya çıkarmışlar. Bisikletten dekoratif bir banyo yapımı son derece çılgın fikir gibi görünse’de sonuç gerçekten oldukça dekoratif ve etkileyici.. Bisikletin koltuğu çıkarılarak üzerine banyo lavabosu monte edilmiş, tabi lavabonun sabitlenmesi gerekli, bunun içinde lavabo önce bisiklet üzerine monte edilip sonrasında standart lavabolar gibi duvara yapıştırılıyor.

bebek beşiğinden dekoratif dergilik yapımı
bebek beşiğinden dekoratif dergilik yapımı

Evin misafir mobilyaları olan bebek beşikleri bir süre sonra odaya yeni gelen yataktan dolayı ya evin bodrumuna yada bebek bekleyen bir tanıdığa verilir. Ancak dekorasyon seven bazı anne babalar beşiği farkla bir amaç için dekorasyona dahil etmeyi seçmişler ve oldukça dekoratif bir stil ortaya çıkarılmış. Beşiğin parmaklıkları sökülerek yan olarak kullanılmış ve dekoratif dergilik / gazetelik elde edilmiş.

[konu]

eski sandıktan dekoratif orta sehpa
eski sandıktan dekoratif orta sehpa

Sandıklar hemen hemen her evde bulunur, geçmişe meydan okuyan ve manevi değere sahip bu mobilyaları bir kenara atmak yerine göz önünde kullanmanın en güzel yolu sehpa olarak değerlendirmek. Genelde sandıklar küçük evlerde fazlalık olarak kabul edilirler, ancak değer taşıdıkları için genelde elden çıkarılmazlar. Sandıklardan kurtulmak yerine onları salonda dekoratif sehpa olarak kullanmak oldukça yaratıcı bir fikir. Salonda yer alan mobilyalar ile uyumlu renklere sahip değilse, istenilen bir renge boyayabilir, hatta altına rahat hareket edebilmeleri için tekerlek ekleyebilirsiniz. Hem dekoratif bir sehpaya sahip olurken hemde geniş iç hacimleri ile istediğiniz kalabalığı içinde depolayabilirsiniz.

eski piyanodan dekoratif duvar rafı yapımı
eski piyanodan dekoratif duvar rafı yapımı

Piyano tutkunları dekorasyona bu zevklerini dekoratif şekilde yansıtmanın bir yolunu bulmuşlar. Eskiyen yada bozulan piyanolar genelde atılmaya kıyılamaz eşyalar, bunun yerine dekorasyona dahil etmek oldukça akıllıca bir fikir. Piyanonun üst kapağı sökülerek tuşları aşağı gelecek şekilde duvara monte edilmiş. Kapak içine yerleştirilen raflar ile dekoratif bir kitaplığa dönüşen bu parça mekana farklı bir hava kazandırmış.

eski dikiş makinesinden bahçe masası yapımı
eski dikiş makinesinden bahçe masası yapımı

Atmaya kıyamadığımız eşyalar arasında eski dikiş makineleri geliyor, eskiler hatırlar çocukların evde oynamayı sevdiği ve bu yüzden çok azar işittikleri eşyalardır dikiş makineleri.. Ancak hızla gelişen üretim teknolojileri ile örnekte gördüğümüz zarif ve şık tasarımlı makineler artık tarihe karıştı, günümüzde bu modelleri hala çalışır halde bulabilenler oldukça şanslı sayılıyor. Singer markalı bu klasik dikiş makinesini sahibi atmaya kıyamadığından dolayı son derece dekoratif ve şık bir şekilde değerlendirme yoluna gitmiş. Makinenin üstü sökülüp zarif mermer bir tezgah monte edilerek kullanışlı ve zarif bir bahçe masasına dönüştürülmüş.

www.dekorblog.net

eski tüplü televizyonu akvaryuma çevirmek
eski tüplü televizyonu akvaryuma çevirmek

Geçmişin popüler eşyaları olan ahşap kaplı tüplü televizyonlar günümüzde artık sadece dekor amaçlı kullanıyorlar. Her evde yer almış, bir zamanların popüler tasarımları olan bu ahşap televizyonlar sahiplerinin farklı dokunuşları ile dekorasyona şık ve nostaljik bir tat katıyorlar. Ekran içine yerleştirilen bu akvaryum eve çok özel ve yaratıcı bir hava kazandırmış.

ahşap sandalyelerden sevimli dostlara yemek masası yapımı
ahşap sandalyelerden sevimli dostlara yemek masası yapımı

Eskimiş sandalyeler sevimli dostlarımız için çok şık bir mama sandalyesi haline getirilmiş, dekorasyonda yaratıcılığın sınır tanımadığına en güzel örneklerden biri diyebiliriz.