İndigo Mavisi ile Sakin ve Sofistike Dekorasyon

İndigo Mavisi

Yeni yazımızda yaşam alanları için rahat, dinlendirici ve aynı zamanda sakin bir sofistikelik için en doğru renklerden biri olan İndigo Mavisi ve İndigo mavisinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz. Genel olarak bakıldığında mavinin herhangi bir tonu olarak görülebilir, ancak indigo mavisinin bir çok bilinmeyen yönü bulunuyor. İç mekanlarda seçilen renklerin dekorasyonu başlı başına etkiler , peki renklerin insan metabolizmasını etkilediğini biliyor muydunuz ? Sofistike Dekorasyon bu soruya yanıt niteliğindedir.

İndigo mavisi ( çivit mavisi) bildiğiniz gibi 2013’ün rengi seçilmiş, yarattığı sakin ve serinlik hissi ile yaşam alanlarına sıkça kullanılmıştı. Her yılın kendine özel bir rengi var şüphesiz, dekorasyon modasını yakından takip edenler için  yılın trend renkleri vazgeçilmez öneme sahiptir. Peki dekorasyon trendlerine uzak olup, sadece sakin ve rahat bir tarz isteyenler ne yapmalı ? İşte bu aşamada iç mekan için seçilen renkler büyük rol oynuyor, yıllar geçse bile yarattığı ferah, sakin ve dinlendirici etkilerini kaybetmeyen bir renk seçilmelidir. Tam olarak bahsettiğimiz renk indigo mavisi. Sofistike Dekorasyon tam da bu noktada devreye girer.

indigo mavisi ev dekorasyonu 2016
indigo mavisi ev dekorasyonu 2019

İndigo mavisi rengi ve yarattığı etkiler

İndigo mavisi diğer bir adı ile çivit rengi , insan sağlığına yararı olduğu inanılan bir renk.  Kulağa biraz garip gelebilir, bir rengin insan sağlığı üzerinde nasıl bir etkisi olabilir? soruları bir kişi tarafından sorulmuş olabilir ancak bir çok araştırma sonucunda elde edilen veriler hayatımızda kullandığımız renklerin metabolizmamız üzerinde bir takım etkilerini olduğunu söylüyor.

Hatta şöyle ki , kullandığımız renklerin karaciğer, pankreas, böbrek üstü bezlerin ve tiroid bezlerinin dengeli çalışmasında büyük etkisi var. Çivit mavisi rengi yani indigo mavisi psikolojik olarak serinletici bir his yaratır. Hatta indigo mavisi rengi için yapılan araştırmalarda bu rengin fiziksel, duygusal ve hatta ruhsal sorunlarda etkili olduğu ortaya çıkmıştır.  Şifacılar tarafından sıkça kullanılıyor olması bu araştırmayı doğrulayan nitelikte bir detay.

İndigo Mavisi
İndigo Mavisi

İlginizi Çekebilir: Neon Renklerin Hüküm Sürdüğü Dekorasyonlar

Vücudun toksinlerden arınmasını sağlar , indigo mavisinin etkileri arasında bu rengin vücudun toksinlerden arınmasını sağlaması ve beynin her iki yarım küresi üzerinde olumlu etkiler sağlar.

Sofistike Dekorasyon

Bilinçaltını ve sezgileri kuvvetlendiren renk

İndigo mavisinin yarattığı etkiler arasında belki de en önemlisi bilinçaltını ve sezgileri güçlendiriyor olması. Tiroit bezlerini dengelediği bilenen renk aynı zamanda ağrı kesici ve kanı temizleyici gibi etkileri bulunuyor. Bir rengin insan sağlığı üzerinde bu kadar büyük etki yaratması gerçekten inanılmaz, bu rengi özel kılan sadece dekorasyona kattığı sakin ve sofistike hava değil,  insan sağlığı üzerinde yarattığı büyük etkiler.

indigo mavisi dekorasyon fikirleri 2016
indigo mavisi dekorasyon fikirleri 2019

İndigo Mavisi ile Sakin ve Sofistike Dekorasyon

Bu inanılmaz etkilere sahip olan rengi hangi alanlarda kullanmalıyız? Öncelikle şunu belirtmeliyiz indigo mavisi krem ve beyaz renkleri ile inanılmaz uyumludur. Eğer dekorasyona akdeniz esintileri eklemek istiyorsanız kesinlikle denemeniz gereken rahatlatıcı ve dinlendirici etkiye sahip. Dekorasyona çivit rengi eklemek için bir çok farklı alternatifiniz bulunuyor.

Yatak odasında serin bir his 

Yatak odasında indigo mavisi kullanmanız daha güçlü ve derin uykular için harika adım olabilir. Yatak odasında indigo mavisi kullanarak güne daha enerjik ve dinamik şekilde merhaba diyebilirsiniz. Aynı zamanda yatak odasının bir dinlenme alanı olduğunu düşündüğümüzde, indigo mavisi gibi rahatlatıcı etkiye sahip bir rengin kullanımı oldukça doğru bir seçim olacaktır.

indigo mavisi ve etkileri 2016
indigo mavisi ve etkileri 2019

İndigo mavisi ile ilham veren duvarlar

Bu rengi yatak odanıza katmak için alternatif bir yol ise çivit mavisi duvar kağıtları kullanarak mekana sakin ve sofistike bir hava kazandırabilirsiniz. Odanın diğer bölümlerinde beyaz ve krem rengine yoğunluk verirseniz aradığınız dinlendirici ve ferah stile rahatlıkla sahip olabilirsiniz. Sofistike Dekorasyon yaşam alanlarına farklı bir renk ve doku katar.

Oturma odası için indigo mavisi öneriler 

Bu rengin yarattığı rahatlatıcı ve sakin hissi oturma odanıza taşımak için koltuk şalları, kilimler, battaniyeler ve indigo mavisi yastıklar tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda salon aksesuarları için çivit rengini kullanarak odaya farklı bir sıcaklık katabilirsiniz.

indigo mavisi oturma köşeleri
indigo mavisi oturma köşeleri

İndigo Mavisi İle Ortam Tasarımı

Ortamın sağlığı ve ferahını etkileyen kimi nedenler bulunmaktadır. Bu nedenler arasında önemli olan göstergelerden bir tanesi de hiç kuşkusuz salon boya renkleri ve ilgili tasarımlardır.  Sadece salon değil aynı zamanda ev ya da herhangi bir ortamın boyanması ve boya seçimi ortam sakinleri üzerinde önemli etkiler gösterir.

İnsan psikolojisi çok yönlü yapısı ile farklı durum ve gelişmelere karşı konumunu değiştirir. Anlık ve uzun süreçli olarak psikoloji üzerinde etkisi saptanmış olan gerekçelerden bir tanesi de renklerdir. 2019 duvar renkleri seçilirken, bu uyarı dikkate alınmalıdır. Psikolojiye olumsuz etkisi saptanmamış renklerin seçimi ile başarılı sonuçların elde edilmesi kolaylaşır.

Sofistike Dekorasyon

Ev ve iş yerleri içinde yeni tasarımlar için kullanılan renk ve tonlar arasında İndigo Mavisi olarak bilinen rengin yükselişi dikkat çekici boyutlara ulaşmaktadır. Mavinin çok sayıda tonu insanları tarafından sevilmektedir. İndigo mavisi kuşkusuz büyük ilgi ve beğeni kazanmışa benziyor. Loş ve gözü yormayan hali ile dingin bir hayata özlem duyan sakin kişiliklerin rengi olarak tanımlanabilir.

Sofistike Dekorasyon

Sakin ve sessiz ortamlar için önerilen İndigo Mavisi tasarımlar ile oldukça başarılı ve şık sonuçlar elde edilmektedir. Mobilya seçiminde de etkili olan rengi duvar kağıtları, ortam boyaları ve eşyalar üzerinde görebilmekteyiz. Üstelik 2019 yılının rengi olarak seçilmesi de bir tesadüf değildir. Aksine şıklığın ve görsel zenginliğin doğal bir yansımasıdır.

İndigo Rengi ile Uyumlu Renkler

İndigo rengi mavinin çok sevilen bir tonu olarak hayatımıza girdi.Eskilerin çivit mavisi diyerek kabullenmeyişi şöyle dursun,ne ile nasıl kombinlenecek? Soru bu ise indigo renginin detaylarına inebiliriz.Kahvelerin,kremlerin,mine renginin,gold ve grinin hakim olduğu dekorasyonlarda indigo rengini baş tacı edebilirsiniz.Mobilya,elbise,oje hepsinde benzersiz renk uyumları yakalayabilirsiniz.

İndigo Rengi ile Uyumlu Renkler

Dekor ürünü ne olursa olsun mevsimsel geçislere uyum önemlidir. İçinize biraz bahar katmak isterseniz; sonbaharlar için kiremit ve safran, ilkbaharlar için zümrüt ve çam yeşilini denemelisiniz. Yaz sıcaklarında ise beyaz ve açıklı koyulu mavilerin eşsiz uyumunu indigo rengi üzerinde sergileyebilirsiniz.Kış mevsimi için mine rengi ve griler zaten vazgeçilmeziniz olacak.