Kahverengi Koltuğa Ne Renk Perde Seçmeli?

Özellikle ülkemizde ev dekorasyonlarında kahverengi ve tonları (sütlü kahve, taba gibi.) sıkça karşımıza çıkan renkler arasındadır. Dekorasyonda özellikle salon takımlarında kahverengi kullanımının yaygın olması başlıca kombin meselelerinin gündemini oluşturmaktadır.

Kahverengi koltuk takımı salon dekorasyonu için uygun bir renktir, bir çok renkle uyumlu olması nedeni ile de yaşam alanlarında çok rahat ve başarılı şekilde kombinlenen şık bir renktir ve iç mekan dekorasyonu için büyük kolaylık sağlar. Genel olarak kahverengi ve tonları ortama ciddiyet ve kaliteli bir görüntü katmaktadır.

Kahverengi bir çok kişi için avantaj arz etmesine karşın, koyu renk yapısının olması nedeni ile çok kişi tarafından da tercih edilmez. Eğer doğru renklerle kombin edilmez ve uyumlu renkler tam anlamıyla yakalanmamış olursa, salonda karamsar bir havanın oluşmasına neden olacak başarısız dekorasyon çalışmaları arasına girecektir. Bu nedenle kahverengi ile uyumlu renklere göz atmalı ve kahverengiye uyum sağlayacak kombinler oluşturmalısınız.

[haber id=”8906″]

Kahverengi Salon Dekorasyonu

Bu nedenle kahverengi dekorasyon yapmak isteyenlerin cevaplaması gereken sorular şunlar olmalıdır :

  • Kahverengi salonumu nasıl renklendirilir?
  • Kahverengine uyumlu renkler nelerdir?
  • Kahverengi koltuğa ne renk perde, fon perde, halı, yastık vs. yakışır?
  • Başlıca kahverengi koltuk kombinleri nasıl olmalıdır?
  • Kahverengi koltuk ile uyumlu halı modelleri nelerdir?
  • Kahverengi koltuğa hangi renk berjer seçilmelidir?

Dekorasyonda kahverengi kullanmayı düşünenler mutlaka bu sorulara etkin cevaplar verebilmeli, özellikle renk kombinasyonları konusundaki sorunlarını kesinlikle halletmiş olmalıdır.

Bilindiği gibi modern yada klasik ev dekorasyonu örneklerinde özellikle kahverengi koltuk takımları mekanda odak noktası halindedir. Bir çok farklı renk ile uyum içinde bir stil görünümü verirler.

Biz de buradan yola çıkarak yukarıda ki soruları tek tek cevaplamaya çalışan içerikler ele alarak ziyaretçilerimiz kahverengi ile ilgili bütün sorunlarını halletme imkanı sunmak istedik.

Bugün yazımızda kahverengi koltuğa ne renk perde seçilmeli ve salonda kahverengi kullanımı ve ipuçları hakkında bilgilere yer vermek istiyoruz.

Kahveringi ile uyumlu renkler
Kahveringi ile uyumlu renkler

Kahverengi Salonumu Nasıl Renklendirilir?

Direk olarak kahverengi mobilyaya uygun perde arayışına girmeden önce, salonunuz için hayat kurtarıcı bir kaç bilgi vermek istiyoruz.

Kahverengi mobilyaların ağırlıkta olduğu bir salon dekorasyonu, doğru yardımcı renkler ile son derece şık ve hatta elegan bir tarza sahip olabilir.

Çoğu kişi kahve takımların salonda yaratacağı karanlık stilden korktukları için açık renk oturma gruplarına yönelir, ancak kahve oturma grupları bir çok farklı renk ile başarılı şekilde kombinlenebilen şık ve kullanıldığı tasarıma kalite kazandırabilen bir renktir.

Kahverengi kullanacakların bilmesi gereken en önemli nokta bu renk ve tonlarını sıcak yada nötr renkler ile kolayca tamamlanabilir olması.

Kahverengi koltuk takımları ile salon dekorasyonu yapacaklar için bir çok sıcak ve nötr renk seçeneği bulunuyor, mesela kahve tonlarını altın tonları ile tamamlayarak mekanda çok şık ve zengin bir stil elde edilebilir.

Kahverengi koltuklara uyumlu renkler
Kahverengi koltuklara uyumlu renkler

Kahverengi ile hiç beklenmedik renk tonlarının farklı etkilerini kullanabilirsiniz, örneğin kırmızı tonları yada kiremit rengi gibi.

Farklı seçenek ise kahverengi turkuaz ikilisinin müthiş uyumu, turkuaz perde rengi olarak biraz cesur bir karar gibi görünse’de son derece uyumlu ve şık bir stil ortaya çıkacaktır ancak kararsız kalıyorsanız kahverengi koltuklarda turkuaz yastıklar deneyebilirsiniz.

Kahverengine Uyumlu Renkler Nelerdir? 

Kahverengi ile uyumlu renklerin araştırmasına girmeden önce kahverenginin tonunu iyi analiz etmek gerekir.  Sütlü kahve, koyu kahve, taba renkleri bu rengin en çok tercih edilenleri arasında yer alır. Tabi bu tonlara göre de kahverengine uyumlu renkler farklılık gösterecektir.

Açık kahve en sık kullanılan tondur. Kullanım açısından rahat olması, kir götürmesi açısından çalışanların daha sık tercih ettiği bir renk çeşididir. En çok kombin edildiği renkler ise koyu kahvenin tonları, turkuaz, mavi, krem gibi renklerdir.

Taba rengi ise daha çok deri koltuklarda kullanılır. Taba rengi ile uyumlu renkler çok fazla olmasa da yer yer siyah, altın sarısı ve bordo renkler ile kombin edilebilmektedir.

Kahverengi Koltuğa Ne Renk Perde Seçmeli?

İçeriğimizin asıl can alıcı kısmına geldik.

Kahverengi koltuğa ne renk perde seçeceğimiz en çok kafamızı kurcalayan noktalardan biridir. Çünkü kahverengi bir salonun renklendirmesinde perdeler ana etkenler arasında yer alır.

Kahverengi koltuk takımlarına uygun perde rengi arayanlar için sıcak renkler cesur bir karar gibi geliyorsa riske girmeden perde rengi olarak nötr renkleri kullanabilirler.

Mesela krem rengi perdeler risksiz bir seçim olabilir yada hiç riske girmeden şık bir görünüm istiyorum diyenler beyaz yada açık bej tonları perdeler ile salonlarını rahatça dekore edebilirler.

Kahverengi oturma takımları için uygun perde renkleri başta beyaz olmak üzere, açık bej tonları, krem tonları, kum rengi yada ten rengi perdeler ile kahverengiyi başarılı şekilde kombinleyebilirler.

Kahverengi Koltuk ve Krem Perde Uyumu
Kahverengi Koltuk ve Krem Perde Uyumu

Eğer salon duvarları beyaz yada tonları açık bir renk ise perde rengi olarak sıcak renklerin yanı sıra yine kahvenin farklı bir tonunu perde rengi olarak seçebilirler.

Kahverengi koltuklar ile açık renk duvarlar zaten uyumlu bir görünüm sergileyeceğinden dolayı perde rengi olarak sıcak renklerde yada desenlerde perdeler salona hareket ve şıklık kazandırabilir.

Kahverengi koltuk takımları ile salonda nasıl ferah ve modern bir hava yaratırım diye düşünüyorsanız öncelikle sıcak ve parlak renklere salonda mutlaka ter vermelisiniz. Bu renk tonlarını perde seçimi içinde aksesuar seçimi içinde zeminde kullanacağınız halı seçimlerinde de  yapabilirsiniz.

Kahverengi koltuk perde uyumu
Kahverengi koltuk perde uyumu

Salona renk katarak görselliği arttırmak için kahverengi koltuk takımlarında perdelerle uyum sağlayabilecek sıcak ve parlak tonlarda dekoratif yastıklar tercih edebilirsiniz.

Turkuaz, yeşilin bir çok tonu, mavi tonları, sarı ve altın rengi tonlarındaki perdeler koltuk takımınıza uyumlu aynı zamanda enerjik bir tarz görünümüne sahip olacaktır. Sadece perdeler ile yetinmeyip yastıklar ve salonun  farklı köşelerine yerleştireceğiniz sıcak renklere aksesuar tercihleriniz ile canlılık katabilirsiniz.

Kahverengi koltuk yastık ve perde uyumu
Kahverengi koltuk yastık ve perde uyumu

Kahverengi Koltuklar ile Uyumlu Aksesuarlar

Kahverengi koltuklara ne renk perde seçileceği kararlaştırılırken aynı zamanda odada bulunacak aksesuarlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Kahverengi koltuk takımı dekorasyonu sadece perde ve koltuk kombininden ibaret değildir. Orayı bir bütün olarak ele almak gerekir.

Kahve tonlarına sahip koltuk ve mobilyalar için aksesuar seçimlerinizde özgürce davranabilirsiniz. Salona parlaklık kazandırmak için mekanda cam aksesuarlar kullanabileceğiniz gibi parlak metal objelere yer verebilirsiniz. Sıcak yada nötr renkler kullanmak zorunda değilsiniz, beyaz aksesuarlar ile salonda şık ve ferah bir etki yaratabilirsiniz.

Kahverengi Koltuk ve Aksesuar Uyumu
Kahverengi Koltuk ve Aksesuar Uyumu

Aydınlatmalar salonda önemli aksesuarlar, kahverengi koltuk takımları kullanacaklar ahşabın sıcaklığından yararlanabilecekleri gibi parlak metal tasarıma sahip dekoratif aksesuarlar ile endüstriyel – Loft tarzı modern bir tarz elde edebilirler. Ayrıca yazımızda da bahsettiğimiz gibi, kahverengi genel olarak koyu bir renk olduğundan aydınlatma ürünlerinden maksimum seviyede faydalanmamız gerekmektedir. Bunlar ortamı daha aydınlık gösteren led aydınlatma ürünleri olabileceği gibi, koltuk takımınızın köşelerine koyacağınız lambader modelleri ile de yapılabilir. Yine endüstriyel- loft tarzı bir dekorasyona niyetlendiyseniz, bu lambader modellerini ferforje veya metalik renklerde tercih edebilirsiniz.

Salonda kahverengiyi dengelemek hatta biraz daha sakin bir görünüm elde etmek için soğuk renkleri kullanmaktan çekinmeyin. Bunu aksesuar seçimlerinizde yada tekstil ürünlerinde uygulayabilirsiniz.

Kahverengi salonu renklendirmek zor gibi görünse de kombin olabilecek renk aksesuar ve perde konularında fikir sahibi olduğunuzda bu iş sizin için çocuk oyuncağı kadar kolay olacaktır. Yeter ki ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

“Kahverengi salonumu nasıl renklendirebilirim ve ne renk perde kullanmalıyım?” şeklinde halen cevaplayamadığınız sorularınız varsa aşağıdaki resim galerimizi inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

[galeri]