Kahverengi Koltuk Takımı Dekorasyonu ve Kombinasyonları

Kahverengi, özellikle salon dekorasyonu için tercih edilen renklerdendir. Bu rengi, evin diğer bölümlerinde de kullanarak toplam bir dekorasyon rengi düşüncesi ile uygulama alanını genişletmeniz de mümkündür. Kahverengi koltuk takımı dekorasyonu için kahverengi salonumu nasıl renklendirilir sorusu sizin de kafanıza takılmışsa yazımın içerisindeki bilgilerden yola çıkarak cevabı bulacaksınız. Kahverengine uyumlu renkler nelerdir sorusunun cevabı ile kahve koltuk kombinasyonları için bilmeniz gerekenler de yazımda yer almaktadır.

Dekorasyonda Kahverengi İle Uyumlu Renkler

Dekorblog net olarak dekorasyonda renk uyumları konusunda ısrarla çeşitli içerikler türetmekteyiz. Çünkü evin genel havasına etki eden en büyük etmenlerden biri genel olarak renk uyumudur. Bu nedenle dekorasyonda birbiri ile uyumlu renkleri sürekli olarak ele alıyoruz. Bu yazımızda da en çok tercih edilen koltuk renklerinden bir tanesi olan kahverengi koltuk takımına uygun renkleri ele aldık. Kahverengi koltuk takımı dekorasyonu denince sadece akla düpedüz tek renk koltuk takımı veya tek renk salon-oturma odası gelmemesini önemle rica ediyorum. Bir koltuk takımı aldığınızda bunun tamamının yani 3 lü koltuk, 2 li koltuk, berjerler bunların tamamı aynı renk kahverengi olursa, dekorasyonda istediğiniz görüntüyü almanız çok düşük bir ihtimal olacaktır. Bunun nedeni renklerin zıttı renklerle veya uyumlu renklerle birleştiğinde asıl istenen etkiyi vermesinden kaynaklanır.

Eğer halen kahverengi koltuk takımı almadıysanız ve kesin kararlı değilseniz bu yılın trend koltuk takımı renkleri hakkındaki makalemi incelemenizi tavsiye ederim. Kahverengiye alternatif renk arayışında olanlar için farklı koltuk takımı fikirleri makalede bolca yer almaktadır.

Bu yıl renginize karar verdiyseniz ve kahverengi de ısrarcıyım diyorsanız o halde konumuza geçelim.

Kahve Koltuk Kombinasyonları

Öncelikle Kahverengi koltuk takımı dekorasyonu ve etkili kombinasyonları oluşturabilmek için belirleyici birçok etkenin olduğunu bilmemiz gerekiyor. Koltuklar salon dekorasyonu için ana uygulamalardan birini teşkil eder. Dolayısıyla koltuk rengi de dekorasyonda göz önünde bulundurmamız gereken önemli ölçütlerdendir.

Salon dekorasyonu uygulamalarında koltuk renginin dışında

  • Perde rengi,
  • Duvar rengi,
  • Halı rengi
  • Diğer aksesuarların renkleri
  • Aydınlatma

gibi unsurların ne derece önemli bir yere sahip olduğunu ve birbiri ile uyumlu olması gerektiğini de ifade edelim. Bu yüzden yukarı da tek düze bir kahverengiyi hayal etmeyin demek istedim aslında. Peki bu kahverengi salonumu nasıl renklendirilir ve uyumlu renkler nelerdir bilmiyorum gibi sorulara yanıt arıyorsanız temel ölçütlerimizi şu şekilde sıralayabiliriz.

Kahverengi İle Uyumlu Renkler Nelerdir? 

Eğer dekorasyon anlayışınızda renk uyumları konusunda sorun yaşamıyorsanız siz bu sorunu çoktan çözmüşsünüz demektir. Gerektiğinde ve dekorasyon stilinize göre her türlü rengi bir şekilde kahverengiye uydurabilirsiniz diyebiliriz.

Kahverengi ve Kırmızı koltuk kombinasyonu
Kahverengi ve Kırmızı koltuk kombinasyonu

Ancak ben o kadar uzman değilim diyorsanız, kahverengi ile uyumlu renkleri şu şekilde sıralayabilirim.

  • Sarı-Hardal Sarısı
  • Mavinin ve turkuaz renginin çeşitli tonları
  • Kırmızı
  • Krem ve Bej rengi tonları

Kahverengi Koltuğa Ne Renk Perde Seçmeli?

Kahverengi koltuk takımı dekorasyonu için perde seçimi önemli bir dekorasyon tamamlayıcı unsurdur. Seçeceğiniz perde rengi ve stili koltuklarınız ile uyum sağlamazsa salon içinde ayrı, bağımsız bir ortamın oluşmasına neden olabilir. Bu da bütünlük kavramının yakalanmasına mani olacaktır. Daha önce kahverengi koltuğa ne renk perde seçmeli sorusunu kendimize yönelttiğimizde, araştırmalarımız neticesinde aşağıdaki makaleyi oluşturduk. İncelemeniz kahverengi koltuk ve perde uyumu hakkında bir çok bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

[haber id=”2878″]

Diğer Detaylar

Kahverengi koltuk takımı için duvar renklerini de dikkate alarak krem, beyaz, pudra rengi gibi açık renkler tercih edebileceğiniz gibi sıcak renklerin açık tonlarını da tercih edebilirsiniz. Açık renkleri seçmek zorunda kalanlar için salon için dinamizmi perde üzerindeki sıcak renk kombinasyonları ile sağlayabilmeniz de mümkündür.

Salonunuzda sakinlik ve huzur verecek bir ortam sağlamanın yollarından biri kahverengi koltuk takımı dekorasyonu uygulamasında bulunmaktır. Seçeceğiniz kahverengi ana tonun farklı renkler ile kombinlenmesi ile pozitif bir enerjinin salon içerisinde bulundurulmasını sağlayabilirsiniz. Bunun başlıca sebebi kahverenginin doğal ve doğadan gelen etkisidir.

Kahverengi Koltuk Takımı Dekorasyonu Uygulamaları

Salon dekorasyonu uygulamasında da diğer ev bölümlerinin dekore edilmesinde de göz önünde bulundurmamız gereken kriterleri hatırlatmakta fayda var. Salonunuzun ölçüleri, genişliği, geometrik şekli, gün ışığında faydalanma oranı gibi özellikleri göz önünde bulundurmadan yapacağınız dekorasyon uygulamalarından olumlu sonuçlar almak pek mümkün değildir. Kahverengi koltuk takımı dekorasyonu için de bu özelliklere dikkat ederek bir seçim yapmak gerekir.

Chester Kahverengi Koltuklar
Chester Kahverengi Koltuklar

Eğer salonunuz için seçtiğiniz koltuk takımında kahverenginin koyu tonları yer alıyorsa duvar ve perde renklerinde bu koyuluğun seyreltilmesi gerekir. Örneğin sarı renk kahverengi ile çok güzel bir uyum sağlayabilir. Güneş sarısı bir duvar renginin yanında sarı renkli bir aksesuar kullanmanız da duvar ve koltuk takımı arasındaki uyum bağını oluşturan bir köprü vazifesi görecektir.

Kahverengi ve Sarı Uyumu
Kahverengi ve Sarı Uyumu

Mavi renginin tonları da kahverengi gibi doğadan gelen enerjiyi yansıtabilecek bir potansiyele sahiptir. Kahverengi koltuk takımı dekorasyonu için kullanacağınız mavi renkli aksesuarlar veya koltuk takımı kombinasyonları (berjer-koltuklar arasındaki renk dönüşümleri) oldukça etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Mavi rengi kullanırken farklı tonları ile kullanmanız geçişken bir dekorasyon özelliğini de yakalamanıza katkı sunacaktır. Mavi rengi çarpıcı kılmak için dilerseniz berjeri mavi renkli bir kumaş ile kaplatabilirsiniz. Ya da kırlentlerinizde bu rengi  kullanabilirsiniz.

Kahverengi ve mavi uyumu
Kahverengi ve mavi uyumu

 

Kahverengi koltuk takımı dekorasyonu için minimalist bir anlayışın da salon içinde kullanılması hedefiniz varsa size beyaz veya krem rengi ve tonlarını ısrarla önerebiliriz. Çünkü bu renkler huzuru, sükuneti ve masumiyeti temsil ederken aynı zamanda düzenin de temsilcisidir. Kahverengi ile kontrast bir uyum sağlayacağı için koltuk takımınızın ön planda görünmesine katkı sunar.

Kahve ve krem uyumu
Kahve ve krem uyumu

Küçük renk dokunuşları yaparak salonunuzdaki atmosferi değiştirebileceğinizi unutmayın. Duvarda kullanacağınız bir tablo, koltuk takımızın kırlentleri, halınızdaki desenler, perdelerinizdeki desenler vb. birçok aksesuar özellikle kahverengi koltuk takımı dekorasyonu  için bu renkleri kullanabileceğiniz alanları ifade etmektedir.

Kahverengi-Lacivert Uyumu

Kahverengi koltuk takımı dekorasyonu yaparken, kahverenginin kendine has resmi ve ciddi görüntüsüne lacivert ile dinamik bir etki katarak spontane bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu tarz özellikle endüstriyel loft tarzı tasarımlar için oldukça uygundur. Alışılagelmişin dışında bir tasarım için kahverengi ve lacivert uyumunu göz ardı etmemelisiniz. Bu konuda Alfemo Koltuk Takımları arasında yer alan Lucas Oturma Grubu tercih edilebilir. Ayrıca bu model Alfemo 2018 Katologlarında yer alması nedeni ile rahatlıkla temin edebilmeniz mümkün.

Alfemo Lucas Oturma Grubu
Alfemo Lucas Oturma Grubu

[galeri]