Kanepe Seçiminde ve Kullanımında Nelere Dikkat Etmeli?

Kanepe seçimi özellikle konforun yanında daha pek çok farklı özelliği bünyesinde barındırır. Bu noktada kanepe seçiminde nelere dikkat etmeli sorusuna verilebilecek pek çok farklı yanıt ortaya çıkar. Ayrıca kanepelerin seçimi kadar kullanımları da dikkat gerektiren bir konudur. Dikkatli kullanılmadığı takdirde doğru seçim yapılmış olsa dahi uzun süreli kullanım söz konusu olmaz. Bu noktada kanepe seçimi ve kullanımı için dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat edilmelidir.

Kanepe Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Kanepe seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalara dikkat edildiğinde en doğru kanepenin alınması mümkündür. Kanepeler özellikle üzerlerinde çok fazla vakit geçirilen ve işin yorgunluğunun atıldığı mobilyalar olmalarından dolayı önem verilen parçalardır. Bu noktada kanepe seçilirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

Kanepe Ölçüsü
Kanepe seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar arasında kanepenin ölçüsü büyük önem arz eder. Duvarın da hesaba katılarak kanepenin ölçüsünün hesaplanması gereklidir. Çok geniş bir duvarda kanepenin kaybolması söz konusu iken daha küçük alanlarda mekânın daralması söz konusu olabilir. Kanepe ölçüsünde istenilen boyuta karar verilmesi yapılması gereken ilk adımdır. Odanın boyutu dışında orta sehpa gibi diğer önemli mobilyaların da boyutlarına dikkat edilmelidir.
Kanepe Rengi
Kanepe seçiminde renk seçimi yapmak için uzun süreli kullanım adına doğal renkler tercih edilmelidir. Bu şekilde uzun süreler boyunca kanepelerden sıkılmak gibi problemler ile karşılaşılmaz. Ayrıca sıcak ve çarpıcı renk seçimi yapılacak ise bu noktada kırlent kullanımı tavsiye edilir.
Kanepe Ayrıntıları
Kanepe seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında kanepenin ayrıntıları yer alır. Sadece boyutları ya da rengi için tercih edilen bir kanepenin kişinin zevkine hitap etmeyen süslemeleri yer alabilir. Bu noktada özellikle pratik temizlik için tercih edilecek kanepelerde minderlerinin kılıflarının çıkabiliyor olması gibi ayrıntılara dikkat edilmelidir.
Kanepe Kumaşı
Kanepe seçimi sırasında kanepe kumaş seçimi dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır ve büyük önem arz eder. Özellikle evcil hayvan bulunan evlerde denim kumaş, tay tüyü, keten, süet gibi kumaşlara sahip kanepeler tercih edilmelidir. Ayrıca temizlik için silinebilir kumaşları bulunan kanepeler kullanım sırasında rahatlık sağlayacaktır. Dayanaklı kumaşı olan bir kanepe on yıl boyunca kullanılabilir. Bu noktada kanepe kumaşı seçim sırasında araştırılması ve büyük bir zaman ayrılmalıdır.
Kanepe İskeleti
Kanepenin uzun süre dayanabilmesi ve uzun ömürlü olması açıcından seçim sırasında kanepe iskeletine dikkat edilmelidir. Dayanıklı iskelete sahip kanepelerin uzun yıllar boyunca kullanılması mümkündür.

Kanepe Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kanepeler evlerde sıklıkla tercih edilen ve konfor alanını ifade eden mobilyalardır. Kanepe seçimi kadar kullanımı da büyük önem arz eder. Televizyon karşısında günün yorgunluğunun atıldığı kanepeler sıklıkla yenilenen ürünler değillerdir. Yüksek maliyetler oluşturmaması adına kanepelerin uzun süre kullanımı istenir. Bu nedenle seçimlerin doğru yapılmış olması önemlidir. Kanepe seçimine her ne kadar dikkat edilse de kullanım sırasında yapılan hatalar sonucunda kanepelerin kullanım ömürlerinin kısalması mümkündür. Bu noktada kanepe kullanımında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir.
Kanepe Kumaşı
Kanepe kumaşı kanepe seçimi kadar kullanımında da dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Evcil hayvanların daha zor zarar verdiği kumaşlara sahip kanepeler tercih edilmiş olsa dahi zamanla bu tür kumaşların da yıpranma ihtimali olduğu unutulmamalıdır.
Kanepe Temizliği
Kanepe bakımı üzerinde durulmayan ancak önemli noktalardan bir tanesidir. Temizlik için yapılan yanlışlar sonucunda kanepelerin kumaşları zarar görebilmekte ve kısa süre içerisinde ekstra bir masraf oluşabilmektedir. Bu tür durumlar ile karşılaşılmaması için kullanımına oldukça dikkat edilmelidir. Seçilen kumaşlar her ne kadar silinebilir kumaşlar olsa da kimyasal içerikli temizleyicilere maruz bırakıldıklarında aşınma gibi problemler ile karşılaşılabilir. Bu nedenle kullanma talimatlarına uyulmalı ya da temizlik için uzmana danışılmalıdır.
Kanepe Kullanımı
Kanepe kullanımı sırasında yapılan hatalardan bir tanesi kanepenin iskeletinin dayanıklı olmasına güvenilerek kanepe üzerinde çocukların zıplamasına izin vermektir. Kanepe iskeletleri kayın gibi dayanıklı ağaçlardan seçilmiş olsa dahi zamanla aşınmaya ve yıpranmaya başlayabilir. Bu nedenle özellikle çocuklu evlerde kanepelerin kullanımında dikkatli olunmalıdır. Ayrıca kullanım alanına göre kanepe kullanımı için örtüler ya da şallar tercih edilebilir. Bu şekilde kanepelerin uzun ömürlü kullanımları söz konusu olacaktır.