Kanvas Tablo Nasıl Monte Edilir?

Dijital baskılar için özel olarak üretilmiş bir kumaş türü olan kanvasın en temel özelliği 400 gram açık beyaz ve 0 astarlı bir yapıya sahip olmasıdır. Bu kumaş türünden yapılan tablolar ise karşımıza kanvas tablo olarak çıkmaktadır.

Kanvas Tablo Duvara Nasıl Monte Edilir?

Kanvas tabloları evimizde veya herhangi bir ortamda dekorasyon amaçlı kullanmak için tabloyu duvara monte etmemiz gerekir. Bu monte işlemini yaparken birkaç tane alete ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan bazıları matkap, vida, asma aparatı gibi çoğu hırdavatçıda bulabileceğiniz aletlerdir.

1) Duvarda Bir Adet Delik Açmak

Bu işlem için bir adet matkap gerekmektedir. Öncelikle matkabı alıp ucuna bir adet vida takıyoruz. Sonrasında ise duvarı yavaşça delmeye başlıyoruz. Bu bölümde karar size kalmış. Eğer tablonuzu asarken iki adet asma aparatı kullanacaksanız iki delik, sadece bir tane asma aparatı kullanacak iseniz bir tane delik açmanız yeterlidir. Asam aparatlarını çeşitli yapı market tarzı yerlerden temin edebilirsiniz. Açtığınız delikteki vidaya asma aparatını geçirdikten sonra tablonuz hemen hemen hazır.

2) Tabloyu Ortalamak

Bu işlemi tablonuzun duvarda daha şık durması amacıyla yapacaksınız. Özellikle simetri ile ilgili takıntılarınız varsa bu madde sizin için önemli. Tabloyu göz kararı açtığımız delikler ile duvara sabitlediğimiz için tabloyu astıktan sonra bunu kontrol etmenizde fayda var. Elinize bir metre alın ve tablonun sol alt köşesi ile zemine olan uzaklığı ölçün. Aynı işlemi sağ köşesine de yapın. Eğer bulduğunuz sonuçlar birbirine eşit ise göz kararıyla yaptığınız bu iş tam olmuş, yani tablo ortalanmış demektir. Ama eğer hesapladığınız iki değer birbiri ile eşleşmiyorsa o zaman işe koyulmalısınız. Eğer üşengeç birisi iseniz ve tekrar uğraşmak istemiyorsanız tablo öyle kalabilir. Fakat düzeltmek istiyorsanız birkaç dokunuş daha yapmanız gerekmektedir.

Eğer duvarda en başta tek delik açtıysanız maalesef deliklerin bir tanesini tekrardan açmanız gerekmektedir. Ama iki asma aparatı ile sabitlediyseniz işiniz biraz daha kolay. Az önce ölçtüğünüz değerlerden hangisi daha fazla ise o taraftaki aparatı biraz daha yukarıya doğru asmanız gerekmektedir. Çünkü yukarıya astığınız takdirde o köşenin zemine olan yüksekliği azalacağından diğer köşe ile zemine uzaklığı eşit olacaktır.

Kanvas Tablo Asılacak Duvar Nasıl Seçilir?

Kanvas tablo asarken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de astığınız duvarın konumudur. Kanvas tabloyu asarken tablonun boyutlarını dikkate alarak bir konum seçimi yapmalısınız. Eğer boyutlara dikkat etmeden bu olaya girişirseniz ya tablo küçük gelir ya da duvar. Bu yüzden de paranız boşa gidebilir. Elbette sadece boyut değil, görüş açınız da çok önemli. Mesela tabloda kendiniz ile gurur duyacağınız bir fotoğraf varsa onu o ortamda en çok hangi iş ile uğraşıyorsanız o iş ile meşgul olurken de bakabileceğiniz bir konum seçmeniz önemlidir.