Kırmızı Renk Dekorasyon

Kırmızı renk yapılan araştırmalara göre insan psikolojisi üzerinde insanın birbirinden farklı duygularını ortaya çıkaran bir renktir. Kırmızı olumlu anlamda aşk ve cesareti temsil ederken olumsuz olarak da insan üzerinde öfke ve korku yaratabilmektedir. İnsanlar üzerinde kırmızı rengin hem fiziksel hem de duygusal etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Kırmızı renk kullanıldığı ortamda fiziksel olarak hareketliliği arttırmaktadır. Aynı zamanda kırmızı renk kullanıldığı alanda duygusal olarak da eğer kullanımı yoğun ise gerginlik ve endişe yaratabilmektedir. Farklı insanlarda farklı etkiler yaratabilen kırmızı renk doğru kullanımı ile mutluluk verebilen bir renktir.

Kırmızı renk dekorasyonunda dikkatli olmak da fayda vardır. İnsana enerji verebilen bir renk olan kırmızı yapılan araştırmalar neticesinde insan üzerindeki hareketliliği %10’a kadar çıkarabilmektedir.

2020 Kırmızı Dekorasyon

Oturma odasından mutfağa, yemek odasından çocuk odasına, yatak odasından koridora ve tuvalet ile banyoya kadar hemen her alanda kırmızı renk dekorasyonlarda kullanılmaktadır. Sadece kırmızı renk kullanmak, alanı daraltmak ile beraber daha küçük de göstereceği için kırmızı rengi başka renk kombinasyonları ile kullanmak dekorasyonu daha keyifli hale getirecektir. Kırmızı hem dekoratif anlamda aksesuarlar ile kullanılabileceği gibi ana renk ve ana tema olarak da kullanılmaktadır. Ancak kırmızı renk ile ürün alırken modeline ve tarzına dikkat edilmesi çok kolay modası geçmeyecek bir ürün olmasına dikkat edilmelidir.

Kırmızı Oturma Odası Dekorasyonu

Kırmızının hemen hemen her tonunu her tarzdaki oturma odalarının dekorasyonlarında görmek mümkündür. Kullanıldığı ortama hareketlilik ve canlılık kazandıran kırmızı renk oturma odalarının dekorasyonlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle gri, antrasit, beyaz, krem rengi ve siyah gibi renkler ile kombinasyonu yapılan kırmızı renk oturma odalarında koltuk takımında, iç cephe duvar boyasında, perdede, aksesuarlarda ya da halıda kullanılmaktadır. Bunun yanında oturma odası gibi evin pek çok alanında kullanılan kırmızı renk her tarz ile de uyumludur.

2020 Kırmızı Dekorasyonlar

İskandinav tarzın sade havasına renk katmak için kullanılmaktadır. Bej, krem rengi, beyaz gibi renkler ile mükemmel bir uyum yakalayan kırmızı rengi iskandinav tarzı bir oturma odasında aksesuarlarda görmek mümkündür. Klasik tarzdaki bir oturma odasında ise yine kırmızının ağır tonlarından olan bordo gibi renklerini oturma odası mobilyalarında kullanabilirsiniz. Siyah, bej, beyaz, krem rengi gibi klasik tarzın vazgeçilmez renkleri ile güzel bir uyum sağlayan kırmızı renk klasik tarzdaki oturma odasına zengin bir görüntü sağlayacaktır. Modern tarzda ise en çok gri ve tonları ile uyumlu olan ve sık kullanılan kırmızı modern tarz ile de oldukça uyumludur. Perde, aksesuar, halı, duvar ya da koltuk takımlarında kırmızı renk oldukça sık kullanılmaktadır. Ahşap ile uyumlu olan kırmızı renk rustik tarzın da vazgeçilmez renkleri arasındadır. Eskiye geri dönüş de diyebileceğimiz kırsal kesim dekorasyonunun ön plana çıkarıldığı rustik tarzda ahşap sıklıkla kullanılan bir üründür. Kırmızının ahşap ile uyumu da rustik tarzda kırmızının kullanılmasının önünü açmıştır.

Dekorasyonda Kırmızı ile Uyumlu Renkler

Kırmızı renk her tarz ile uyumlu bir renk olmasının yanında farklı renkler ile kombinasyonu sağlanarak da dekorasyonda uyumlu ve dikkat çekici bir renk olarak da karşımıza çıkmaktadır. Kırmızının hemen hemen her renk ile uyumlu olarak kullanıldığı görülmektedir. Özellikle gri ve tonları, beyaz, krem rengi, taş rengi, kahverenginin açık tonları, turkuaz, beyaz, siyah gibi renkler ile karşımıza çıkmaktadır. Bu renkler ile kırmızının ikili kullanımının yanında farklı bir çok renk ile de beraber kullanılabilmektedir.

2020 Kırmızı Ev Dekorasyon

Her alanda kullanılabilen kırmızı hareketliliği arttıran dikkat çekçi ve canlı bir renktir. Bunun yanında daha sade ve düz renkler ile muhteşem bir uyum yakalayabilmektedir. Klasik dekorasyonda beyaz ya da krem rengi koltuk takımlarının yanında dekoratif aksesuarlarda kullanılan kırmızının asil bir duruşu olduğu için kullanıldığı ortama şık ve zengin bir görüntü kazandırmaktadır. Tam zıttı olarak kırmızı koltuk takımlarında da farklı renklerdeki aksesuarlar ile de uyumlu olarak kırmızı temalı bir dekorasyon zevki yaratılabilmektedir. Modern dekorasyonda da yine canlı ve uçuk tonlardaki turkuaz ile de uyum yakalayan kırmızıya bej rengi de ekleyerek üçlü bir renk kombinasyonu yaratılabilir.

Kırmızı Koltuk Perde Uyumu

Son zamanlarda artan dekorasyon tutkusu ile pek çok üretici firma birbirinden farklı model ve tarzda ürünü alıcılarının beğenisine sunmaktadır. Bunlardan biri de ev mobilyaları ile tarzı ortaya çıkaran koltuk takımlarıdır. Koltuk takımlarının farklı bir çok tarzı ve modelini bulmak mümkün iken pek çok renk alternatifi ile de zevkinize en yakın koltuk takımını seçmek konusunda size yardımcı olmaktadır. Kırmızı rengin hakim olduğu koltuk takımlarında açık tonun hakim olduğu fon perdeler modern tarzda sıklıkla kullanılan perde modelleridir. Aynı zamanda klasik tarzda da kruvaze perde modellerini kullanmak mümkündür.

2020 Kırmızı Ev Dekorasyon Modelleri

Modern tarzdaki kırmızı koltuklar için yine kırmızı renkteki fon perdeleri tercih edebileceğiniz gibi açık tonlarda bej gibi fon perdeleri de tercih edebilirsiniz. Ayrıca krem rengi zebra veya stor perde modelleri de kırmızı renkteki koltuk takımları ile uyumludur.

Kırmızı Koltuğa Ne Renk Kırlent

Dekorasyonda kullanılan kırmızının yanında başka renk alternatifleri ile de dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Birbirinden farkı kırlentler ile kırmızı koltuklarınıza aksesuar olarak kırlentleri yerleştirebilir koltuk takımınıza zenginleştirebilirsiniz. Klasik tarzda bir kırmızı koltuğunuz varda altın rengi süslemeleri ile krem rengi ya da açık kahve renkteki kırlentleri aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

Modern tarzda ise kırmızı koltuk takımları için kullanılabilecek kırlentlerde renk alternatifi daha fazladır. Kırmızının boğucu ve bunaltıcı etkisini hafifletmek için yine açık ve sade tonlardan yardım alabilirsiniz. Ancak istediğiniz tarz daha hareketli ve canlı bir tarz ise sarı, turuncu gibi canlı renkteki kırlentleri de kırmızı koltuk takımınızda kullanabilirsiniz.

Kırmızı koltuk takımlarında kullanılan kırlentler düz renkte olabileceği gibi desenli kırlentleri de koltuk aksesuarı olarak kullanmanız mümkündür.

Kırmızı Halıya Ne Renk Koltuk

Sadece kırmızı rengin hakim olduğu halılar için seçeceğiniz koltuk takımının kırmızı ile uyumlu bir renk olması gerekmektedir. Bunun için beyaz, krem rengi, bej rengi, siyah, kahverengi, gri ve tonlarındaki koltuk takımı renkleri kırmızı halılar için ideal koltuk takımlarıdır. Ancak halınız desenli ve kırmızı yoğunluklu bir halı ise koltuk takımlarının kırlentleri ile mükemmel bir detay yakalayıp, dekorasyonunuzu koltuk takımlarında kullanacağınız kırlentler ile tamamlayabilirsiniz.

2020 Kırmızı Ev Dekorasyon Onerileri

Örneğin kırmızı ve kahvenin bulunduğu halılarda kahverengi bir koltuk takımı edinebilirsiniz. Ya da kırmızı bir koltuk takımı alıp açık kahve renklerindeki kırlentler ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Modern tarzdaki dekorasyonlarda kullanılan düz renk kırmızı halılar için sıklıkla kullanılan gri renkteki koltuk takımları ile mükemmel bir uyum yakalayabilirsiniz.

Klasik tarzdaki dekorasyonlarda kırmızı bir halı kullanmak istiyorsanız beyaz ya da krem rengi koltuk takımları tam da kırmızı halılar için idealdir. Bu sayede hem klasik tarzın açık renkleri ile sade ve şık bir görüntü yakalamış olursunuz hem de dekorasyonunuza kırmızı halınız ile zarafet ve zenginlik katmış olursunuz.

Kırmızı renk hemen hemen her dekorasyonda sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca her renk ile de uyumlu olması dekorasyonun zevkini daha da arttırmaktadır.