Kışın Sıcak Yazın Serin! Cam Balkon Yaptıracakların Mutlaka Dikkat Etmesi Gerekenler

Sayısız avantajı ile popülerliğini korumayı başaran cam balkon uygulaması, dekorasyon tutkunlarının mercek altına aldığı konulardan biridir. Çünkü her mevsimde balkon keyfinin çıkarılmasını sağlayan bu sistem, birtakım hususlar göz önünde bulundurularak tercih edilmelidir. Bu hususlar arasında ise cam balkon malzemelerini de içeren detaylar bulunmaktadır. Örneğin cam balkon sisteminde kullanılan kaplama malzemeleri, bu sistemin ısı yalıtımında dahi aktif rol oynamasını sağlamaktadır. Dolayısıyla siz de cam balkon yaptırmak ve kaliteli modelleri keşfetmek istiyorsanız, bu yazıda aradığınız cevapların hepsine ulaşabilirsiniz!

Dört Mevsim Manzaranın Keyfinin Çıkarılmasını Sağlayan Cam Balkon Nedir?

Cam balkon su alır mı?” gibi soruların eksiksiz olarak yanıtlanabilmesi için öncelikle bu sistemin detaylarına değinilmelidir. Dolayısıyla ilk olarak, kapalı balkon sistemlerinin nasıl işlev gördüğünün açıklanmasında fayda vardır. Cam balkon, sağ ile sol yönlerine doğru hareket edebilen, katlanabilir ya da sürgü pencerelerden oluşan bir sistemdir. Bu sayede istediğiniz zaman pencereleri açıp alanı havalandırmanız mümkündür. Ayrıca gelişen cam balkon sistemlerine baktığımızda giyotin ve küpeşte gibi vazgeçilmez modellerin de seçeneklerimizi renklendirdiği söyleyebiliriz.

Kaliteli malzemelerle yapılan ve farklı modellerle zenginleştirilen cam balkon sistemleri, kış mevsiminin yağmurlu ve karlı günlerinde dahi balkon keyfi yapmanızı sağlayacaktır. Paslanmaz malzemeden üretilen profillerin temperli camlarla birleştirildiği bu opsiyon, aynı zamanda yaşam alanınızın su veya toz gibi maddeleri geçirmesini de engelleyecektir.

Cam Balkonun Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Profil balkon yapımı sırasında birçok hususun dikkate alınması önem arz etmektedir. Dolayısıyla ısı yalıtımı sağlayan, su almayan ve binanın mimarisi ile uyum yakalayan bir cam balkon modeli seçerken; kullanılacak malzemelerin kalitesine yönelik bir araştırma yapılmasında da yarar vardır. Motorlu ve sürgülü seçenekleri ile kullanım kolaylığı sağlayan cam balkon modelleri, kullanılan malzeme bakımından da farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle mutlaka temperli camlardan ve kaliteli PVC kaplamadan üretilen bir sistemi tercih etmeniz önerilmektedir.

Cam balkon sisteminde kullanılan alüminyumun saflık derecesinin yüksek olması önemlidir. Ayrıca tekerlek milleri ile rulmanlarının çelik malzemeden üretilmesi, paslanma sorununun önüne geçecektir. Fitil olarak da adlandırılan cam balkon plastiğinin kalitesinin de geçirgenliği engellediğini unutmamalısınız. Dolayısıyla seçtiğiniz cam balkon modelinde dayanıklı ve uzun kullanım ömrü olan fitillerin yer aldığını gördüğünüzde, bu sistemi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Farklı Renk Seçenekleri ile Cam Balkon Modellerini Keşfedin

Kışın sıcak, yazın ise serin kalan bir balkon, neredeyse herkesin hayallerini süslemektedir. Cam balkon sistemi ise şık modelleri ve kaliteli malzemeleri sayesinde bu hayalleri gerçeklere dönüştürmeyi başarmaktadır. “Hangi renk cam balkon daha iyi?” sorusu ise hedeflenen görünüme veya bina ile iç mekanda hakim olan tonlara göre doğru cevabını bulacaktır. Günümüzde trendler arasına eklenen cam balkon renkleri ise seçim yelpazemizin genişlediğine işaret etmektedir.

Cam balkon yaptırmak istediğinizde karşılaşacağınız temel renk seçenekleri beş adettir. Bunlar alanında öncü olan firmaların da belirttiği üzere şeffaf, bronz, mavi, yeşil ve fümedir. Ancak camların arasına uygulanabilen filmler ile farklı renk tonları da elde edilebilmektedir. Günümüzde koyu gri ve siyaha yakın bir görünümün cam balkon tercihlerinde başta geldiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu renk kararını verirken balkon camı modellerini de göz önünde bulundurmanız yerinde olacaktır. Çünkü katlanabilir klasik modeller kadar popülerleşmeyi başaran sürgülü opsiyonlar, günümüzde binaları çok daha modern bir görünüm ile buluşturmaktadır. Ayrıca ısıcamlı, giyotin ve cam korkuluk içeren yani küpeşte balkon modelleri de kullanıcıların sıkça araştırdığı seçenekler arasında ön plana çıkmaktadır.

Cam Balkon Dekorasyonunun Püf Noktaları

Uzun araştırmalar sonucunda cam balkonunuzu yaptırdıysanız sıra bu yeni alanı dekore etmeye gelmiş demektir. Kapalı balkonları oldukça şık ve estetik bir şekilde dekore edebilmek mümkündür. İster kış bahçesi isterseniz de bir kahve köşesi… Kapalı balkonunuzu dilediğiniz gibi dekore edebilirsiniz.

Kapalı balkon dekorasyonuna öncelikle zemin döşemesi ile başlanması önemli bir detaydır. Balkonda tadilata kalkışmışken eskiyen fayanslarınızı da değiştirebilirsiniz. Balkonunuzu kapattırdığınız malzemenin  rengine göre fayansları rengine de karar verebilirsiniz. Ayrıca parke görünümlü fayans modellerinin cam balkon dekorasyonunda değerlendirebilirsiniz. Duvarların rengine ise evin genel tarzı ile uyum sağlayacak şekilde karar verebilirsiniz. Çünkü cam balkon yaptırdıktan sonra artık o alan tamamen size ait olacak ve dış cephe renkleri ile uyum sağlayacak renk alternatifleri arama zorunluluğunuz ortadan kalkacaktır.