Kitap Tutkunları İçin İlham Veren Mutfaklar

Evde çalışma odaları dışında oturma odası yada yatak odası gibi alanlar genelde kitap tutkunları için harika arşiv bölümleridir, bu alanlarda dekoratif kitaplıklar, duvar rafları ve çeşitli duvar üniteleri ile kullanışlı ve modern görünüme sahip dekorasyonlar sıcak ve çekici bir görünüme sahiptir. Yazımızda bugün kitap tutkunlarına ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden özel mutfak dekorasyon örnekleri hazırladık.

Söz konusu kitaplar olduğunda genellikle kitap tutkunları sınır tanımazlar, buldukları her ortamda, yaratabildikleri her fırsatta kitap okumaya özen gösterirler. Bu kadar kitabı sevince de bunları sergilemek ayrı bir keyif haline gelebilmektedir. Her ne kadar genelde kitapları sergilemek için salonlar, oturma odaları tercih edilse de, sıradışı tasarımlar arasında yer alan mutfaklarda da kitaplarınızı sergileyebilmeniz mümkün.

Mutfağınızın büyüklüğü yada tarzı ne olursa olsun hayatınızın vazgeçilmez parçaları olan kitaplarınızı sergilemenin bir çok farklı yolu var. Özellikle yemek tarifi arşivleri yapan ev hanımları için mutfakta bu iş için uygun bir alan oluşturmak adeta bir ihtiyaç. Peki sıradan bir mutfakta kitaplar için depolama alanları nasıl yaratılabilir, hangi bölgeler bu iş için uygun yazımızın devamında seçtiğimiz mutfak dekorasyonları size bu konuda harika fikirler verebilir..

Kitap Tutkunları İçin İlham Veren Mutfaklar

Mutfakta kitapları sergilemek için öncelikle mutfağınızın size göre kullanılmayan, uygun olduğunu düşündüğünüz bir bölgesini belirleyin. Bu bölgede mutfağın dekorasyon tarzına uygun, özel yada hazır olarak sahip olabileceğiniz yatay / dikey bölmeli raflar, mini kitaplıklar, açık raf sistemleri ile zenginleştirin.

Kitap Tutkunları İçin İlham Veren Mutfaklar

Bunu zeminde yapmak zorunda değilsiniz, mutfak duvarlarını şık bir biçimde mini kitaplık haline getirebilirsiniz, bu için fazla masrafa girmeden hesaplı dekoratif raflar kullanabilirsiniz. Mutfağınıza ekleyeceğiniz bu şık kitap alanları ile daha sıcak ve özel bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Okuma Odası Dekorasyonu

Okuma Odası Dekorasyonu
Okuma Odası Dekorasyonu

Her ne kadar başlığımız okuma odası dekorasyonu olsa da, kitap okumanın yeri ve zamanı olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle de okuma odası deyince aklımıza bağımsız bir oda yerine herhangi bir oda hatta mutfakta dahi olabilir, odadan bağımsızlaştırılmış kitap okumak için dekore edilmiş bir alan yeterli olabilmektedir. Örneğin yukarıda galerimizde yer alan örneklerde olduğu üzere mutfakta kitaplığa sahipseniz pencere kenarına koyacağınız bir okuma koltuğu sayesinde yemeğin pişmesini beklerken bu alana geçip kitabınızı okuyabilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Duvar Kitaplık Modelleri

Söz konusu mutfak olunca genelde aklımıza yalnızca mutfak dolapları ve yemek yapımında kullanacağımız araç gereçler gelir. Ancak dekorasyon, sizin hayal gücünüzle sınırlıdır. Yazımızın içerisinde de bahsettiğimiz gibi mutfakta kitaplık olması biraz iddialı fakat kesinlikle dekorasyona olumlu etki sağlayan bir ayrıntıdır. Kaldı ki artık evlerde mutfaklar eskisi gibi küçük ve sadece yemek yapılan alanlar olarak tasarlanmıyor. Bir duvarda mutfak dolapları varken diğer duvar bomboş kalabilir. Bu noktada duvar kitaplık modelleri tercih edilerek mutfağa özel bir kütüphane oluşturabilirsiniz. Bu kütüphanede yemek tarifleri kitaplarından tutun da okumaktan zevk alacağınız bütün kitaplara yer verebilirsiniz. Böylece yemek yaparken ya da yemeğin olmasını beklerken elinize bir kitap alıp burada geçirdiğiniz zamanı çok daha verimli kullanabilirsiniz.