Kobalt Mavisi ile Göz Alıcı Evler

Mavi ve tonları dekorasyonda en çok tercih edilen rahatlatıcı ve huzur veren renkler arasında gelir. Banyoda, oturma odasında, çocuk odasında yada mutfakta mavi ve tonları dekorasyona ferahlık kazandıran aynı zamana dinlendirici özelliğe sahip renk tonları. Ancak mavinin bir çok farklı tonu var saydığımız bu etkilerin tam tersine dekorasyona enerji ve hareket kazandıran bir maviden bahsedeceğiz bugün yazımızda, kobalt mavisi..

Kobalt mavisi yada bilinen diğer adları ile parlament mavi, gece mavisi olarak bilinen bu mavi tonu baskınlığı ile mekana enerji kazandırabilen çekici bir mavi tonu. Mavinin dekorasyona kazandırdığı sakinlik ve ferah etkisi kobalt mavisi için geçerli değil, bu renk tonunu kendine özgü bir stili ve sofistike bir havası var. Özellikle dekorasyonda baskın renkleri öne çıkarmak isteyenler için tercih edilebilecek etkileyici bir renk tonu.

Enerjik ve Sofistike Kobalt Mavisi

Kobalt mavisi aslında her renk tonunda olduğu gibi dekorasyonda dengeli bir şekilde kullanılmalı, yanına doğru renk tonları getirilerek kullanılması gereken bir renk. Kobalt mavisi özellikle duvarda kullanacak ise kesinlikle ona uyumlu ve bu baskınlığı dengeleyecek tonlar seçilmelidir, aksi halde eve enerji kazandıran bu renk tam tersi bir etkiyle dekorasyonu iç karartıcı ve göz yoran bir görsele çevirebilir.

Kobalt mavisini kullanacaksanız öncelikle bu rengin baskın özelliğini kabul etmelisiniz, salon ve oturma odaları için oldukça uygun bir renk tonu olmasına karşın, risk almaktan korkuyorsanız bu rengi daha az ziyaret alan mekanlarda deneyerek tecrübe edebilirsiniz.

Peki kobalt mavisi ile uyumlu renkler neler?

Kobalt mavisi kullanacağınız mekanda mutlaka beyaz ve tonlarına yer vermenizi öneriyoruz. Beyaz mavinin her tonu ile uyumludur ve dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Kobalt mavisinin baskın karakterini beyazın yumuşak ve sadeliği ile bir arada kullanabilirsiniz.

Kobalt mavisine uyumlu diğer bir renk ise zümrüt yeşilidir, zümrüt yeşilini ister oturma takımlarında isterseniz aksesuar modelleri ile dekorasyona dahil ederek uyumlu ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayırca kobalt mavisinin yanına siyah ve gri tonları mükemmel eşlik eden renkler arasında gelirler.

Parlement Mavisi İle Uyumlu Renkler

Bilindiği gibi kobalt mavisi ile parlement mavisi birbirlerine oldukça yakın renklerdir. Bu nedenle parlement mavisi ile uyumlu renkler için, yukarıda bahsettiğimiz kobalt mavisi ile uyumlu renkleri tekrarlayabiliriz. Yani parlement mavisi ile birlikte beyaz, zümrüt yeşili veya gri tercih edebilirsiniz. Biraz daha ciddi bir tasarım istiyorsanız parlement mavisi ile siyahın uyumuna da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Galerimizde seçtiğimiz dekorasyon örnekleri size kobalt mavisi evde nasıl kullanılır, hangi renkler ile tamamlanmalı gibi aklınıza takılan soruları cevaplayacaktır.

[galeri]