Koltuk Takımı Renk Uyumları ve Başlıca Kombinler

Koltuk Takımı Renk Uyumları dekorasyonun en önemli noktalarındandır. Koltuk takımlarındaki uyumsuz renkler dekorasyonunuz kötü gösterdiği gibi sizleri de kendi mekanınızda mutsuz eder. Bu nedenle dekorasyonda koltuk takımı renk uyumlarına dikkat ederek uyumlu koltuk renkleri seçilmelidir. Bu bağlamda perde rengi, duvar rengi ve koltuk takımı renk kombinleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Koltuk Takımı Renk Uyumları

mobilyada renk uyumları
mobilyada renk uyumları

Ev dekorasyonu yapılırken ilk belirlenen dekorasyon ögesi koltuk takımlarıdır. Koltuk takımı alınırken model, tasarım ve işlevsellik yanında renk uyumuna da dikkat edilmelidir. İster salon dekorasyonu yapın, ister oturma odası dekorasyonu yapın ilk dikkat edeceğiniz konu mobilya renk uyumudur.

Mobilyada Renk Uyumu

Peki mobilya renk uyumu nasıl olmalıdır?

İşte detaylar…

koltuk renk kombinleri
koltuk renk kombinleri

Koltuk gibi dekorasyonun en temel ögesi olan ürünü seçerken nelere dikkat edilmeli? Küçük ve büyük odalar için koltuk takımı renk kombinleri farklı mı olur? Hangi renkler hangi renklerle kombin edilmelidir?

Küçük odalarda koltuk takımı renk uyumları daha dikkatli yapılmalıdır. Dekorasyonda açık renkler kullanılmalı, özellikle koltuk renkleri düz ve açık renklerden seçilmelidir. Koyu renklerden oluşan bir iki aksesuar ile dekorasyona canlılık katılabilir.

Geçmişte koltuk takımı renklerinin başında bej rengi gelmekteydi. Özellikle salon gibi evin vitrini sayılan mekanlarda bej rengi koltuklara ağırlık verilirdi. Geçmişteki bu trend yeni sezonda yerini modern bir hava estiren gri tonlarına bıraktı.

Gri daha şık ve modern bir renk olduğu halde bu renge karşı mesafeli davranılır. Bu nedenle gri başka renklerle harmanlanarak koltuk takımı renk uyumları arasında zirveye oturmuş durumdadır. Gri Koltuk Takımı  ne renk perde ile kombin edilir sorusu da can alıcı bir sorudur.

Bu bağlamda sıcak bir ortam dekorasyonu için gri rengi koltuklarınızı sıcak renklerle kombin edebilirsiniz. Gri ile sarıya çalan yeşili, kırmızı, siyah, sarı tonlarını, ahşap kahverengisini ve beji rahatlıkla kombin edebilirsiniz.

Siyah beyaz koltuk takımları ise en çok tercih edilen koltuk renkleri arasındadır. Asalet ve masumiyetin rengi olan beyaz rengi koltuk takımlarınızda hemen hemen her renkle kombin edebilirsiniz.

Konsantrasyonu artıran en ağırbaşlı renk olan siyahı da kırmızı, gri, bej, sarı, yeşil, bordo, turkuaz yeşili, turuncu ve pembe tonları ile doğru oranda kullanarak kombin edebilirsiniz.

Koltuk Takımı Renk Uyumunda Neye Dikkat Edilmelidir?

Koltuk takımı renk kombinleri yapılırken ilk olarak tarz belirlenmelidir. Bu bağlamda tarzınız minimal tarz mı yoksa klasik veya ağır bir tarz mı karar vermelisiniz. Ardından uyumlu koltuk renkleri gelmektedir. Dekorasyon tarzınızda neyi benimserseniz benimseyin en önemli kural olan renk uyumunu unutmamalısınız. Örneğin, pastel renkleri klasik, modern ve spor koltuk takımı modellerinde kullanabilirsiniz. Bu noktada koltuk halı, koltuk perde ve koltuk duvar rengine dikkat etmelisiniz.

Sade renklerde daha kolay mobilya renk uyumu yakalanırken, farlı desenli modellerde renk uyumu daha zor olmaktadır. Bu nedenle karmaşık renk ve desenlerden uzak durmalısınız.

Narin ve daha naif desenleri koyu renklerden, büyük desenleri ise daha soft renklerden seçmelisiniz.

Koltuk takımı renk uyumu yapmadan önce son olarak koltuk renkleri hakkında bilmediğimiz bir konuya değinmek istiyorum.

dekorasyonda uyumlu renkler
dekorasyonda uyumlu renkler

Koltuk renklerinin vücudumuz üzerindeki etkilerini gelin birlikte görelim.

Kırmızı, yüksek enerjiye sahip bir renktir. Kırmızı koltukları yoğun enerji istediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz. Yaşam alanlarınızda kırmızının yoğun enerjisini ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisini istemiyorsanız kırmızıyı koltuk renklerinde değil de kırlent renklerinde kullanabilirsiniz.

Sarı mutluluk veren bir renktir. Ancak koltuk takımlarında yoğun sarı kullanmak insanları rahatsız eder. Bu nedenle sarı rengi gri, kahverengi, yeşil ve turuncu ile kombin edebilirsiniz.

Sarı ve kırmızının birleşmesi ile ortaya çıkan renk olan turuncu, sarı ve kırmızının verdiği enerji ve ferahlığı sunmaktadır. Yaşam alanlarınızın samimi ve enerjik olması için turuncuyu gri, krem, siyah ve lacivert ile kombin edebilirsiniz.

İnsanlar üzerindeki kötü enerjiyi alarak kişiye huzur ve rahatlık sunan yeşil renk koltuk takımları, stresi azalttığı için hem şık hem huzur verici ortamlar yapmanızı sağlayacaktır. Koltuk takımı renk uyumları içinde yeşili turuncu, sarı, bej ve pudra ile kombin edebilirisiniz.

Huzur veren ve sakinleştiren renk olan mavi koltuk takımlarınızı ise beyaz, bej ve pudra ile kombin edebilirsiniz. Akdeniz esintili bu rengi koltuk takımlarında yoğun olarak kullanmanız özellikle küçük mekanlarda boğucu bir etki yaratabilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Koltuk takımı renk uyumları konusunda hangi rengin hangi renkle daha uyumlu olduğunu resim galerimizi inceleyerek gözlemleyebilirsiniz.

[galeri]