Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük banyoya sahipseniz banyonuzu çok daha verimli bir şekilde kullanmanız gerekecektir. Banyo hacminizi verimli kullanırken küçük banyolar için dekorasyon fikirleri de üretebilir ve banyonuza özel bir takım uygulamalar da geliştirebilirsiniz. Bu yazımda sizlere fikir vermesi açısından küçük banyoları ferah ve kullanışlı hale getirme yöntemlerinden bahsedeceğim. Siz, isterseniz bu yöntemleri birebir uygulayın isterseniz de kendi banyo hacminize ve geometrik şekline uydurarak uygulayın. Mutlaka önerilerin içinden faydasını göreceğiniz bir uygulamaya sahip olacaksınız.

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Nasıl Yapılmalı?

Küçük banyolar birçok dekorasyon uygulaması ile verimli hale getirilebilir. Bunlardan biri banyo duvarlarında ve banyoların atıl bölgelerinde depolama alanı oluşturmanızdır. Küçük banyo dekorasyonu için hacmi en etkili şekilde kullanmak gerekir. Banyo malzemeleri olan temizlik ürünleri, havlular, tuvalet kağıtları, kişisel bakım malzemeleri vb. birçok ürünün dağınık olarak banyo içinde durması hem boğucu bir atmosfer oluşmasına neden olur hem de dekoratif açıdan doğru bir uygulama olmaz. Bu ürünlerin dolap içinde saklanması gerekir. Bu sebeple banyo dolabı küçük banyolar için dekorasyon fikirleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Küçük Banyolar İçin Depolama Alanları
Küçük Banyolar İçin Depolama Alanları

Banyo dolaplarını mümkün mertebe aktif olarak kullanılmayan alanlarda konumlandırmalısınız. Bu alanlardan biri lavabo altıdır. Lavabo altının dolap olarak düşünülmesi sayesinde banyoda bulunması gereken araç, gereç ve malzemeler için mükemmel bir saklama alanı oluşturmuş olursunuz.

Küçük Banyo Dekorasyonu

Küçük banyolar için dekorasyon fikirleri arasında banyoda kullanılan fayans renkleri ve şekilleri de ferah bir ortam oluşturmada oldukça etkilidir. Beyaz ve açık renkler, bulundukları ortamın ferahlığına katkı sağlarlar. Bu sebeple küçük banyo sahipleri banyolarında beyaz rengi daha çok tercih ederler. Fayansların üzerindeki şekillerin de sade olması da önemlidir. Çok şekilli ve figürlü fayansların mekanı daraltıcı özelliklerinin olduğunu hesaba katmak gerekir.

Küçük Banyoları Renklendirme
Küçük Banyoları Renklendirme

Küçük banyolar için dekorasyon fikirleri arıyorsanız banyo aydınlatmasını mutlaka elden geçirmeniz gerekir. Dar alanları geniş gösteren ve rahat bir kullanım alanı sağlayan uygulamalardan biri de aydınlatmanın yeterli seviyede olmasıdır. Loş banyolar, zaten dar olan mekanın daha da dar görünmesine neden olurlar. Bu sebeple banyoda kullanacağınız aydınlatma sisteminin yeterli ışığa sahip olması önemlidir.

Küçük banyolar için dekorasyon fikirleri ve ferahlık

Küçük banyo sahibiyseniz ve küçük banyolar için dekorasyon fikirleri arıyorsanız mutlaka ayna kullanımını dikkate almalısınız. Küçük odalarda olduğu gibi küçük banyolarda da yerinde kullanılan aynalar alan derinliği oluşturarak mekanın daha geniş görünmesine katkı sunmaktadır. Ayna kullanımını ışıklandırırsanız ferahlığa katkısını da artırmış olursunuz.

Banyoda Ayna Kullanımı
Banyoda Ayna Kullanımı

Küçük banyoları daha da daraltan uygulamalardan biri duşakabinlerdir. Duşakabinler, zaten dar olan banyo alanınızı bölerek daha da dar görünmesine neden olmaktadır. Bu sebeple duşakabin uygulaması düşünüyorsanız mutlaka şeffaf panellere sahip olanları tercih edin. Aşırı desenli, buzlu camlı duşakabinlerin banyo ferahlığına negatif etkisi olacağını unutmayın. Duşakabin yerine banyo perdesi kullanacaksanız da perdenin alan derinliği olan bir desen ya da resme sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

[haber id=”10415″]

[haber id=”6154″]

 

Banyoda Cam Duşakabin Kullanımı
Banyoda Cam Duşakabin Kullanımı

Küçük banyolar için kullanılan üç boyutlu duvar kağıdı uygulamaları da tahmininizden çok daha güzel sonuçlar almanızı sağlayabilir. Özellikle tek duvar için uygulama yapıldığında duvar önünde banyo aksesuarı olsun olmasın banyonuza ferah bir hava kattığını göreceksiniz. Üç boyutlu duvar kağıdı uygulamalarında alan derinliğinin ve perspektifin daha ön planda olduğu resimlerin seçilmesi gerekmektedir.

Banyo duvar kağıtları ile ilgili aşağıdaki linki tıklayarak daha önce oldukça ayrıntılı yazmış olduğumuz içerikten bilgi sahibi olabilirsiniz.

[haber id=”3268″]

Küçük banyolar için dekorasyon fikirleri arasında dolap kullanımının öneminden bahsetmiştik. Dolabın kullanılamayacağı köşe bölümlere konumlandıracağınız şık raflar da hem kullanışlı hem dekoratif özellikleri ile banyonuza dinamizm katacaktır. Bu rafları dilerseniz çok fazla boğmamak kaydı ile banyo duvarlarınıza yayabilirsiniz. Önemli olan banyonuz için doğru zarif duruşu yakalayabilmektir.