Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük banyo dekorasyonu için öneriler

Ev dekorasyonlarında en az özen gösterilen alanların başında banyolar geliyor, oturma odaları ve mutfak gibi trafiği fazla alanların dekorasyon çalışmalarından dolayı ne yazık ki banyolara fazla zaman ayrılmıyor. Ülkemizde yaşam alanları ne yazık ki rahatça dekorasyon çalışmaları yapmak için pek uygun değil,  şehir yaşamı malum apartman daireleri sınırlı büyüklüğe sahipler. Peki bu hali ile banyo dizaynı nasıl olmalı, daha güzel görünen banyolar için neler yapmamız gerekiyor?

Banyo Dizaynı Nasıl Olmalı ?

Banyo Dizaynı Nasıl Olmalı
Banyo Dizaynı Nasıl Olmalı

Bu anlamda küçük banyo dekorasyonu tam anlamıyla merak konusu halinde. Ancak küçük alanları dekore etmenin püf noktaları ve incelikleri var, yazımızda küçük alanları olduğundan daha büyük göstermek için ipuçları bulabilir ve banyo dekorasyonu için bu incelikleri ve ayrıntıları rahatça kullanabilirsiniz.

Küçük banyo dekorasyonu nasıl olmalı işte size işin incelikleri..

Banyomuz küçük ancak bu kullanabilir ve rahat bir banyo dekorasyonu için engel teşkil etmiyor, doğru seçimler ve doğru parçalar ile küçük banyoları istediğiniz tarzda, rahat ve ferah şekilde dekore edebilirsiniz.

Etajerli lavabolar tercih edin : Ayaklı lavabolar yerine etajerli lavabolar tercih etmek küçük banyolar için en doğru seçimler arasında geliyor. Extra yere ihtiyaç duymadan lavabo altını depolama amaçlı kullanmak için banyoda doğru bir seçim olacaktır. Banyo düzeni açısından size büyük kolaylık sağlayacağından emin olabilirsiniz. Böylece ortalıkta ufak tefek temizlik malzemeleri olmayacak, daha derli toplu bir görüntü alacaksınız.

Küvet yerine duşakabin kullanın : Küçük banyolar için küvetler yanlış seçimler arasında geliyor, bu alandan tasarruf etmenin yolu ise duşakabin kullanmaktır. Cam duşakabinler küçük banyoda daha ferah bir görünüm yaratırken aynı zamanda yerden tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca modern banyo dekorasyonu sevenler için duşakabin modelleri en uygun tasarımlar. Her ne kadar küvetler modern ve klasik banyo dekorasyonunda öne çıkıyormuş gibi görünse de, kullanışlılık ve alandan kazanç açısından duşakabin tercih edilmesi doğru olacaktır.

Açık ve pastel renkler kullanın : Hangi yaşam alanı olursa olsun açık renkler mekanda her zaman daha rahat ve ferah bir atmosfer yaratır. Banyo duvarları yada zemin rengi için yapacağınız seçimlerde beyaz yada pastel tonlar kullanarak görsel olarak banyoda rahatlık hissi uyandırabilirsiniz. Banyo fayans seçimlerinizde sade beyazlar yerine biraz renk katmak için çiçekli banyo fayansları tercih edebilirsiniz. Küçük banyo dekorasyonu için kesinlikle koyu renk duvar ve zemin renklerinden uzak durmalısınız, koyu renkler kısıtlı alanı daha sıkıcı ve boğucu bir hale getirebilir. Açık renkler ise banyo aydınlatmanızdan daha fazla fayda sağlamanıza neden olacak ve daha ferah ve geniş bir görüntü elde etmenize olanak tanıyacaktır.

Küçük banyolar için dolap seçimi : Banyo dolapları olmazsa olmazlar arasında tabi ki, banyo düzenini sağlamak adına tercih edeceğiniz banyo dolaplarında özellikle aynalı kapaklara sahip banyo dolapları ile küçük banyoyu olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz, ufak bir dekorasyon hilesi olarak bu ayrıntıyı değerlendirmenizi öneriyoruz. Ayrıca derinliği fazla olan dolaplar içeriye doğru çok gireceğinden alanı daraltarak basık bir görüntü verecektir. Bu nedenle derinliği az fakat fazla raflı dolaplar tercih edebilirsiniz.

Kalabalığı ortadan kaldırın : Özellikle küçük bir banyoda ufak parçalar dağınık bir görünüm oluşturabilir, banyoda hem düzeni sağlamak hemde kalabalıktan uzak bir dekorasyon stili elde etmek için banyo aksesuarları yada ufak tefek eşyaları mümkünse dolap içlerinde saklayın. Böylece alan daha derli toplu görünecektir.

Duvarda dekoratif raflar kullanın :  Küçük banyo dekorasyonu söz konusu ise boş duvarların değerlendirilmesi kesinlikle gerekli bir düzenlemedir. Boş duran duvarlarda kullanacağınız dekoratif raflar, askılıklar yada duvara monte dolaplar ile banyoda daha fazla yer açarak kalabalığı ortadan kaldırabilir ve daha düzenli bir banyo dekorasyonu elde ederseniz. Bu sayede banyonuz küçük olsa bile daha düzenli ve rahat bir görünüme sahip olacağından ferah bir his uyandıracaktır.

Büyük aynalar kullanın : Özellikle lavabo üstü alan için geniş ve büyük aynalar kullanarak ufak bir göz yanılması ile küçük banyonuzu daha büyük gösterebilirsiniz. Yeterli bir aydınlatma ile banyonuzu daha parlak gösterebilirsiniz.

[galeri]