Küçük Evler İçin 10 Dekorasyon Önerisi

Büyük şehirlerde yaşamına devam edenlerin iç mekan dekorasyonlarında bir hayli zorlandıkları bir gerçek, günümüz yaşam alanları çok katlı binaların limitli oda genişliklerine sahip ve dekorasyon anlamında kısıtlı bir plan çıkarılabiliyor. Küçük yaşam alanları için dekorasyon fikirleri arayanlar için bu yazımızda küçük evler için 11 dekorasyon önerisi hazırladık. Yaşam alanları küçük olabilir, ama görsel açıdan estetik, kullanım rahatlığı sağlayan bir ev yaşamına engel değil.

Küçük Evler İçin 11 Dekorasyon Önerisi

Küçük Evler İçin 11 Dekorasyon Önerisi

 1-) Mobilya ve eşya seçimleri

Küçük yaşam alanlarını dekore ederken seçeceğiniz mobilya ve eşyaları odanın şekline göre seçmelisiniz. Fazla yer kaplayacak gereksiz özelliklere sahip tasarımlar yerine ihtiyaca yönelik mobilyalar seçmekte yarar var. Küçük salon dekorasyonu için örnek verecek olursak, çekmece ve raflara sahip şık bir Tv ünitesi, geniş rahat bir L koltuk tasarımı ve kullanım kolaylığı sağlayan bir orta sehpa tasarımı başlangıç için doğru tasarımlardır.

Özellikle orta sehpa ve Tv ünitesi seçimleri yaparken, dekoratif aksesuarları sergileyebilecek, rafları sayesinde kitaplarınızı düzene sokacak ve çekmeceleri sayesinde extra depolama imkanı sağlayacak tasarımlar seçilmeli.

Özellikle günümüz orta sehpaları gelişmiş fonksiyonel özelliklere sahipler, açılınca masaya dönüşebilen orta sehpalar yerden büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlar, aynı zamanda bu sehpalar laptop masası olarak kullanılabiliyor.

Küçük evlerle ilgili en büyük problemlerden biriside evlerin yeteri kadar aydınlık olmamıştır. Bunun çözümü ise boydan boya pencereler ve cam kapılardır. Yeni yapılan evlerde genellikle bu türde yapılmaktadır. Eviniz eğer eski ise tadilat suretiyle bu problemi çözebilirsiniz.

Küçük olan odalar için eşya yığılması yapmak odayı daha da küçük gösterecektir. Az eşya kullanarak ferahlık sağlayabiliriz. Diğer bir konu da karışık renkli ve büyük desenli mobilyalardır. Sade ve yalın desenli mobilyalar küçük evler için idealdir.

Boş alanları değerlendirin

2-)  Küçük evler için dekorasyon önerileri arasında en önemli noktalardan biri boş alanları en iyi ve akılcı şekilde değerlendirmeyi bilmektir. Mobilya yerleşiminden sonra gözünüze çarpan boş alanları en akılcı kullanmanız çok önemli, seçeceğiniz tasarımlarında görsel açıdan yaşam alanına rahatlık ve hareket katmasına dikkat etmelisiniz.

dekoratif raflar
dekoratif raflar

Duvar dekorasyonu önemli

3-) Eğer küçük bir evde yaşıyorsanız boş duvarları en iyi şekilde kullanmalısınız, duvara monte tasarımlar bu gibi durumlarda büyük iş görürler. Duvarda tablo kullanımı görselliği arttıracaktır, özellikle dekoratif duvar rafları size yeni depolama alanları açacağından kesinlikle kullanılması gereken tasarımlar arasındalar.

Küçük evlerde duvarları tek renk boyamayıp, bir duvarı farklı bir renge boyayabiliriz.Bu tür boyama dekorasyon açısından odamıza yenilik katacaktır.Ayrıca odamızı daha büyük gösterir.Duvarlara açılmış oyuklar kitaplarınızı, pikaplarınızı ve süs eşyalarınızı yerleştirmek için harika bir alan olacaktır.

Aynalar mekanı büyük gösterir

aynalı duvarlar
aynalı duvarlar

4-)  Ayna kullanımı mekanda büyüklük hissi yaratır, çoğu zaman kullanılan küçük dekorasyon hileleri arasında gösterilir. Eğer mekanı olduğundan daha büyük göstermek istiyorsak hemen her yaşam alanında aynalardan faydalanabiliriz.

Küçük mutfaklar için 

küçük mutfak dekorasyonu
küçük mutfak dekorasyonu

5-) Mutfakta yuvarlak masalar yerine duvara dayalı dikdörtgen yemek masaları kullanın, bu şekilde yerden tasarruf edebilirsiniz. Beyaz mutfak dolapları kullanırsanız mekanda ferah ve temiz bir görünüm elde edebilirsiniz, aynı zamanda beyaz kullanılan mekanlar daha temiz ve rahat bir görünüm sağlar. Mutfak duvarları kullanılabilir ise raf sistemleri tercih edebilir, mutfak eşyalarınız için yeni alanlar oluşturabilirsiniz.

Yerden tavana, duvardan duvara !

yerden tavana kitaplık ve raflar
yerden tavana kitaplık ve raflar

6-) Yatak odası yada oturma odaları gibi alanlarda yerden tavana kadar yüksekliğe sahip dekoratif raf sistemleri yada kitaplıklar tercih edin. Oluşturacağınız bu alan mekanın tüm kalabalığını ortadan kaldırabilir, aynı zamanda modern bir görünüm sunar.

Ayaklı tasarımlar seçin

ayaklı mobilyalar tercih edin

Yerden tavana, duvardan duvara!

7-)Yatak odası yada oturma odaları gibi alanlarda yerden tavana kadar yüksekliğe sahip dekoratif raf sistemleri yada kitaplıklar tercih edin. Oluşturacağınız bu alan mekanın tüm kalabalığını ortadan kaldırabilir, aynı zamanda modern bir görünüm sunar.Küçük bir alana sahip odalardaki en büyük problemlerden biri giysi ve eşyalarımızı saklama alanının azlığıdır.Bunun için duvarla aynı renkteki boydan boya bir dolap mekanı daraltma hissi vermez. Küçük yaşam alanları günümüzde oldukça fazladır.

Oturma odasında göz alıcı ve canlı renkler kullanıp, koltuk takımıyla orta sehpa ve tv ünitesinde tercih edilen renkler uyum içinde olursa büyük mobilyalara gerek olmadığı hissi verecektir.

Küçük evlerde eşya alırken pratik düşünmeli. Mesela misafirlerimizi ağırlayacaksak, açılıp yatak haline dönüşen mobilyalar almalıyız. Bu mobilyalar aynı zamanda sandık işlevi görmeli, eşyalarımızı düzenle saklayabileceğimiz dolaplar gibi olmalı.

Beyaz kullanmaktan korkmayın

küçük beyaz ev dekorasyonu
küçük beyaz ev dekorasyonu

😎 Yaşam alanlarında seçeceğiniz zemin ve duvar rengi, ortamın rahatlığını ve ferahlığını belirleyen en önemli noktadır. Küçük ev dekorasyon örneklerinde bir çok farklı renk ile karşılaşabilirsiniz ancak beyazın temizliğini ve rahatlığını asla göremezsiniz. Zemin ve duvarda beyaz kullanımı ile tıpkı iskandinav tarzı dekorasyon örneklerinde olduğu gibi daha ferah, aydınlık ve geniş bir görünüm için tercih edilmelidir.

Dekoratif kutu ve sepetler 

dekoratif kutu ve sepetler
dekoratif kutu ve sepetler

9-)Yaşam alanlarında seçeceğiniz zemin ve duvar rengi, ortamın rahatlığını ve ferahlığını belirleyen en önemli noktadır. Küçük ev dekorasyon örneklerinde bir çok farklı renk ile karşılaşabilirsiniz ancak beyazın temizliğini ve rahatlığını asla göremezsiniz. Zemin ve duvarda beyaz kullanımı ile tıpkı iskandinav tarzı dekorasyon örneklerinde olduğu gibi daha ferah, aydınlık ve geniş bir görünüm için tercih edilmelidir.

Duvara monte tasarımlar 

duvara monte tasarımlar
duvara monte tasarımlar

10-) Evin her alanında rahatça kullanabileceğiniz dekoratif kutu ve sepetler ile küçük alanlarda dağınıklığı yok ederek daha düzenli bir dekorasyon görünümü elde edebilirsiniz. Mutfak, yatak odası, banyo yada oturma odası gibi alanlara bu tarz depolama amaçlı tasarımları ilave edebilirsiniz.

11-) Küçük evlerde hayat kurtaran tasarımlardır, çalışma masası dahil bir çok mobilyanın duvara monte hazır tasarımları rahatça bulunabiliyor. Örnek olarak çalışma masası, yatak, banyoda duvara monte dolaplar açılıp kapanabilen yer kaplamayan tasarımlar küçük evler için mutlaka kullanılması gereken tasarımlar arasında.

Küçük Evlere Dekorasyon Önerileri

Küçük ev dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mobilyaların ve diğer eşyaların işlevsel olmasıdır. Bu konuda son zamanlarda işiniz aslında daha kolay olacak. Yeni üretilen mobilyaların tamamında birden fazla işleve yer verilir iken bu mobilyaları tercih ederek ek bir harcamaya gerek kalmadan tamamlayabilirsiniz.

Küçük Evlere Dekorasyon Önerileri

Küçük evlere dekorasyon önerisi olarak bir diğer seçenek ise ayna kullanımı. Aynalar her zaman kullanıldıkları yerleri daha büyük ve daha geniş gösterme özelliğine sahip olmasından dolayı muhakkak duvarlarda veya farklı bölgelere yer verilmeli. Küçük evleri büyük göstermek için tercih edeceğiniz konsept rengi ise kesinlikle açık renk tonları olmalıdır.