Küçük Mutfak

Evlerin kullanım alanı olarak en aktif bölümü mutfaklardır. Bu yüzden mutfak kullanıma elverişli ve bütün aile bireylerini içinde barındırabilen yaşamsal olarak ferah olmasına da dikkat edilmesini gereken ev bölümüdür. Ancak zamanla artan konutsal ihtiyaçlar ve üretim bandında artan malzeme fiyatları ile arz talep ilişkisini dengede tutmak adına evleri küçülterek daha hesaplı olması yönünde tüketiciye avantaj sağlamaktadır. Küçülen evler mutfakları da etkileyerek daha küçük mutfakların oluşmasına neden olmaktadır. Küçülen mutfaklarda kullanım rahatlığını oluşturabilmek de bir hayli zorlaşmaya başlamıştır.

Küçülen mutfaklarda kullanımı rahatlatmak ve aile bireylerine konfor alanı yaratmak adına mutfak dolapları kullanan bireylerin isteği üzerine dizayn edilmelidir. Küçük mutfaklı olan bir evi çocuklu bir aile kullanacak ise, ihtiyaçları ve kullanım araç gereçleri artacağı için çok bölmeli mutfak dolapları yapılmalı eğer mümkünse tezgah bölümünde bulunan dolaplar yerden tavana kadar yaptırılmalıdır. Ayrıca kapı üzerindeki duvar boşluğunu kullanmak da aile bireylerine fayda sağlamaktadır. Kapı üzerine yaptırabileceğiniz raflı dolaplar ya da kapaklı dolaplar mutfağı kullanacak bireyler için fazladan depolama alanı kazandıracaktır.

2020 Küçük Mutfak Çeşitleri

Küçük mutfaklarda ihtiyaç duyulan mutfak masasının açılır kapanır olması da mutfağı kullanan aileler için de hareket alanı sağlayacaktır. Duvara sabitlenerek açılıp kapanan masalar, hem masa ile işiniz bittiğinde masayı kaldıracak alan bulma derdinden de sizi kurtaracaktır.

Küçük mutfaklar için fazla aksesuarlardan uzak durulması mutfağı dağınık bir görüntüden kurtaracaktır. Ayrıca seçilen eşyaların ebatlarının küçük olması da mutfağı ferahlatacaktır. Mutfağın duvar boyası ve perdesi ise açık renklerde güneşi yansıtacak renkler olması gerekmektedir. Bu yöntem mutfağı olduğundan daha geniş gösterecektir. Mutfak dolaplarının da koyu renk tercihlerden farklı olarak daha açık ve soft renklerde olması mutfağa ferah bir görüntü verecektir.

Küçük Mutfak Modelleri

Küçük mutfak modellerinde çok fazla seçenek yoktur. Genellikle tek duvar cephesine sabitlenen mutfak dolapları kullanılmaktadır. Çok fazla görmemek ile beraber küçük mutfaklar için L tipi mutfak dolapları da kullanılmaktadır. Depolama alanı olarak düşünüldüğünde L tipi mutfak dolabı modelleri depolama alanının fazla olması nedeni ile daha kullanışlı olabilmektedir.

Çok sevilen ve kullanım rahatlığı veren koridor tipi mutfak modelleri, küçük mutfaklarda kullanılmamaktadır. Küçük mutfaklar için yeni tip evlerde en çok kullanılan mutfak tipi American tipi açık mutfaklardır. Ayrıca birden fazla kullanım amacı vermesi yönünden bar tipi masalar ve altına gizlenebilen bar sandalyeleri küçük mutfaklar için daha avantajlıdır.

2020 Küçük Mutfak Dekoru

Küçük mutfaklarda ölü alan denilen boşluklar kullanılarak, ev sahipleri için fazladan kullanım alanı yaratılarak yine mutfak alanı içerisinde dağınıklıktan uzak bir görüntü yakalanmış olacaktır. Küçük mutfaklarda yer tasarrufu sağlarken depolama alanlarının da çok olması için birden fazla işleve sahip birbirinden farklı tasarımlarda üretilmiş mutfak dolapları mutfaklarda yaşamsal konfora sahip olmak adına hayati öneme sahiptir. Eski tip evlerde sıklıkla çamaşır makinesi alanı mutfaklarda bulunmaktadır. Eğer küçük mutfaklarda da durum böyle ise, çamaşır makinesi alanını iptal ettirerek fazladan alan yaratmış olursunuz. Yaptırabileceğiniz bir dolap ya da bulaşık makinası için yaratmış olduğunuz alan ile birlikte mutfakta daha fazla kullanım rahatlığına erişebilirsiniz.

[haber id=”23166″]

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Küçük mutfaklar için amaç, daha fazla kullanım alanı yaratmaktır. Ayrıca mutfağı olduğundan büyük göstermek de mutfağı kullanan bireyler için daha iyi bir görüntü sağlayacaktır. Bunun için öncelikle mutfakta kullanılacak renk kombinasyonuna dikkat edilmelidir. Genel hatları ile özellikle duvarlarda kullanacağınız boyanın renginin açık renk olması mutfağa ferah ve aydınlık bir görüntü verir. Bu sayede pencereden gelen güneş ışıkları mutfağı daha güzel aydınlatarak, mutfak alanı olduğundan daha büyük görünebilir.

Küçük mutfaklar için diğer dikkat edilmesi gereken konu ise, mutfak dolaplarıdır. Çok geniş mutfak dolapları mutfağınızda büyük bir alan kaplayarak hareket alanını kısıtlar. Bunun aksine tavan taban boyu uzun olan mutfak dolapları, depolama alanını arttırarak, mutfakta da size hareket alanı sağlamaktadır. Ayrıca mutfak dolaplarınızın rengi de önemli bir konudur. Koyu renkler yine koyu duvar boyalarının yarattığı etkinin aynısını yaratabilir. Bunun için duvar boyalarınız ile de uyum sağlayan açık renklerde mutfak dolapları, mutfağınızda istediğiniz şıklığı size verirken hem de mutfak alanını daha geniş göstermesi açısından işinize yarayabilmektedir.

2020 Küçük Mutfak Tasarımı

Küçük mutfaklarınızda kendi tarzını ve stilini yansıtmak isteyen ev sahipleri bu konuda aksesuarlardan ilham alarak, canlandırıcı renkler ile mutfağınıza güzel ve şık bir görüntü sağlayacaktır.

Küçük mutfaklarınız için seçeceğiniz perdenin de hem sizin tarzınızı yansıtmasına hem de kullanışlı bir perde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Perde seçiminde mutfağa giren güneş ışınlarının mutfağı aydınlatmasını engellememesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca seçeceğiniz perdenin uzun olması, küçük mutfağınızda dağınık ve dar bir görüntüye neden olabilir. Bunun aksine stor ya da zebra gibi perdeler, hem kullanışlı hem de eğer boydan pencere değil ise pencere altını daha rahat kullanmanız açısından size avantaj sağlayacaktır.

2020 Küçük Mutfak Tasarımları

Küçük mutfaklarda duvar boyası, mutfak dolabı, pencere perdesi ve aksesuarlardan sonra küçük mutfaklarda kullanılan halılar da çok önemlidir. Duvardan duvara kullanacağınız mutfak halısı kullanış yönünden rahatlık sağlamaz. Temizleme zorluğu da büyük halılardan uzak durulması için önemli nedenlerden bir tanesidir. Bunun aksine küçük, sade modeller ve canlı renkler ile hareketlendirilmiş halılar mutfaklarda görüntü açısından daha modern bir hava yakalamanızda size yardımcı olacaktır.

[haber id=”23167″]

Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Küçük mutfaklarda kullanım alanı yaratmak oldukça zor bir o kadar da önemlidir. Bunun için öncelikle mutfak eşyalarınızı alırken fazla yer kaplayan mutfak araç gereçlerinden uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra ankastre mutfak size beyaz eşya konusunda avantaj sağlayarak yer tasarrufunuza da katkı sağlayacaktır. Mutfak masanızın duvara monteli olması da yer tasarrufu konusunda önemli püf noktalardan biridir. Mutfak masanız için bir diğer püf nokta ise bar masasıdır. Bar masasının olduğu mutfaklar hem mutfakta işinizi yaparken size fazladan kullanım alanı yaratırken hem de yemek yemek için de kullanımı oldukça rahattır.

Küçük mutfaklarda alacağınız diğer önlemler ise ölü dediğimiz alanları kullanıma açarak kendinize fazladan depolama alanı yaratmanızdır. Tezgah aralarına koyabileceğiniz raflar ya da askılıklar fazla eşyalarınızı düzenli bir şekilde sergilemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca kapı üstlerinde bulunan duvar boşluğuna da portatif bir dolap yaptırabilir ya da raflı sistem yerleştirerek çok sık kullanmadığınız mutfak araç gereçlerini saklamanız için size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

2020 Küçük Mutfak

Küçük mutfaklarda pencerelerinizi olabildiğince kapatmamaya özen göstermelisiniz. İçeriye giren gün ışığının engellememesi mutfağınızı geniş ve ferah gösterecektir. Ayrıca mutfağınızda kullanacağınız renk kombinasyonlarında ayrıntılara kadar önem vermelisiniz. Her rengi içerisinde barındıran küçük mutfaklar, eğlenceli bir mutfak görüntüsünden ziyade size kalabalık ve dağınık bir görüntüye neden olacaktır. Öncelikle duvar renkleriniz, zeminde kullanılan renkler ve mutfak dolaplarınızın rengi bir bütünü yansıtmalı ve açık ile soft renkler arasında bir renk yelpazesinden yardım alınmalıdır.

Küçük mutfakları dağınık görüntüden uzaklaştırmak adına mutlaka temizliğe ve düzene önem verilmelidir. Gün aşırı düzenleyeceğiniz küçük mutfaklar size istediğiniz görüntüyü sağlayacaktır.

[haber id=”23168″]