Küçük Mutfaklar İçin Mutfak Masası

Küçük mutfaklarda en önemli konu kullanım rahatlığıdır. Hem fazladan hareket alanı sağlaması hem de kullanımının rahat olması küçük mutfaklarda öncelikli konulardır. Bununla beraber modern mutfak modelleri küçük mutfak tipleri için oldukça uygundur. Şık mutfak dolapları ve fonksiyonel işlevsel mutfak mobilyaları ile küçük mutfağınızı rahatlıkla dekore edebilirsiniz.

2020 Küçük Mutfak İçin Mutfak Masaları

Küçük mutfaklarda mutfak masası seçerken öncelikle alacağınız mutfak masasının ölçülerine karar vermeniz gerekmektedir. Bununla beraber küçük mutfaklar için pratik bir çözüm olan açılır ve kapanır mutfak masaları da küçük mutfaklarda ideal bir mutfak eşyasıdır. Aynı zamanda mutfak masasının dekorasyona dahil edilmesini isteyenler için ise mutfak köşesine masası da olan bir köşe mobilya alınabilir. Ancak dekorasyona dahil etmek istediğiniz mutfak masasının ölçüleri ve rengi son derece önemlidir.

Küçük Mutfak Dekorasyonunda Renk Önerileri

Küçük mutfaklarda öncelikle renk yelpazesine dikkat etmeli ve açık renklerin hakim olduğu renk yelpazesi tercih edilmelidir. Kullanabileceğiniz bir ya da iki canlı renk ile mutfağınızı hareketlendirebilirsiniz. Açık gri, bej, açık pembe ya da sarı gibi renkler mutfağınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz ve mutfağınızı geniş gösterebilecek renklerdir. Desenli açık renklerin hakim olduğu perde ya da halı seçimi ile de mutfağınızı canlandırabilirsiniz.

2020 Küçük Mutfak Masası Modeli

Aksesuar seçiminizde bu konuda tamamlayıcı dekor parçaları olmak ile beraber fazla ve gereksiz aksesuarlardan uzak durmanızda mutfağınızı kalabalık görüntüden uzaklaştıracaktır.

Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Küçük mutfaklarda eğer imkanınız var ise mutfak dolaplarınızı kendiniz yaptırmalısınız. Bu hem mutfağınızda kendi fikirlerinizi yansıtarak kendi tarzınızı mutfağınıza yansıtmanıza yardımcı olacak hem de mutfağınızda kullanım rahatlığınızı maksimuma çıkaracaktır. Yaptıracağınız mutfak dolabınız için internetten yardım alabilir, mobilyacınızla da fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

2020 Küçük Mutfak Masası

Genellikle mutfak modellerinde birbirinden farklı dizaynlar ve tasarımlar görmek mümkündür. U tipi mutfak modeli, L tipi mutfak modeli, koridor tipi mutfak modeli ve tek duvar cephesinin kullanıldığı mutfak modellerinin yanı sıra Amerikan tipi mutfak modelleri, İngiliz tipi mutfak modelleri gibi etnik yapının göz önüne alınarak tasarlandığı mutfak modellerini görmek mümkündür. Yine mutfak modelleri arasında büyük ve küçük mutfak tipi ayrımının yanı sıra, modern ve klasik tarzlarda dekore edilip tasarlanan mutfak modellerinin de kendi içinde ayrıldığı söz konusudur.

Büyük ve küçük mutfak modelleri arasında ise, büyük tipteki mutfaklarda amaç hem zevkli bir dekorasyonun sağlanması hem de kullanım rahatlığı iken, küçük mutfaklarda öncelik mutfağı dağınık ve kalabalık görüntüden kurtararak ev sahiplerine kullanım rahatlığı sağlamasıdır. Bunun için ise en çok tercih edilen ve genellikle studio ya da residence gibi çoklu ve küçük yapılı evlerde görmeye alışık olduğumuz mutfak tipi olan açık Amerikan tipi mutfaklar oldukça yaygındır.

2020 Küçük Mutfaklar İçin Mutfak Masaları

Genellikle ankastre tarzdaki bu mutfaklar, depolama alanının çokluğu ve işlevselliği ile ev sahibine hem kullanım rahatlığı verir, hem de modern dekorasyonu sayesinde ve çoklu mutfak dolapları sayesinde mutfağa ferah ve temiz bir hava katar. Bunun yanı sıra bu tarzdaki Amerikan tipi mutfaklar koridor ya da köşeli olarak üretilmektedir. Bar masası mutfağı kullanırken size fazladan alan yaratırken işlevselliği ile de yemek masası olarak da kullanılmaktadır.

Ayrıca bar masasının altına gizlenebilen bar sandalyeleri de küçük mutfaklarda mutfağa kalabalık görüntü vermenin aksine daha temiz ve düzenli bir görüntü sağlar. Klasik tarzdaki eski yapılarda ise küçük mutfaklarda tek duvar cephesi kullanılarak ev sahibine hareket alanı olarak daha çok alan kazandırmak amaçlanmaktadır. Ancak bu tarz mutfaklarda depolama alanı dediğimiz mutfak dolaplarının azlığı, mutfak araç ve gereçlerinin bir kısmının dışarda kalmasına neden olarak mutfakta kalabalık bir görüntü yaratmaktadır.