Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Küçük mutfaklar hem kullanımı zor hem de hareket alanı dar olmakla beraber kullanım kolaylığı yönünden ev sahiplerini oldukça zorlayan mutfak tipleridir. Küçük mutfakları dekore ederken öncelikle renk seçimine önem vermelisiniz. Bej, gri, beyaz gibi açık tonlar mutfağınızı olduğundan büyük göstererek mutfağınıza ferah ve aydınlık bir hava katar.

2020 Küçük Mutfaklar İçin Dekor Önerisi

Küçük mutfaklarda zemin ve duvar rengi arasındaki renk geçişi de oldukça önemlidir. Küçük mutfaklarda kaçınmanız gereken nokta zıt renkler kullanmaktır. Zıt renkler örneğin açık renk duvar boyası ve koyu renk bir zemin mutfağınızın yüksekliğini keserek dar bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Bunun yerine birbiriyle uyumlu açık ya da soft renkler mutfağınızda zemin ve yüksekliğin bir bütün gibi durmasını sağlayarak mutfağınızı görüntü açısından genişletir. Ayrıca zeminlerde dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise fayanslarınızın ebatıdır.

Küçük karo fayanslar mutfağınızda dar bir alan algısı oluşturur. Bunun yerine daha büyük ebatlardaki ve sade renklerdeki fayansları tercih edebilir ya da küçük mutfak zeminine mermer yaptırabilirsiniz. Mermerin hem temizliği kolaydır hem de kullanım ömrü olarak fayanslardan daha uzun ömürlüdür. Ayrıca mutfak zemini ve duvar boyanız ile de tam uyumu yakaladığınızda bir bütünü oluşturarak hem temiz hem de düzenli bir görüntü verir.

2020 Küçük Mutfaklar İçin Dekor

Küçük mutfaklarda en çok yönelmeniz gereken renk beyazdır. Beyaz renk, gün içerisinde mutfağa giren gün ışığını yansıtarak mutfağınızın daha kolay aydınlanmasını ve daha sıcak bir ortama dönüşmesine yardımcı olur. Ayrıca bu noktada pencerenizden gün ışığı girmesini engelleyecek araç ve gereçleri uzak tutmanızda yarar var.

Pencere önlerine koyduğunuz mutfak araç gereçleri, mutfağa giren ışığı engellediği gibi mutfağa da kalabalık ve dağınık bir görüntü verir. Bunun yerine pencere önüne çiçek temalı aksesuarlar ya da saksı koyabilirsiniz. Ancak yine kalabalık bir görüntü oluşmaması adına gereğinden fazla aksesuar yerine minimal çizgide modern tarzdaki aksesuarlardan yararlanmalısınız.

Küçük mutfaklarda tezgah arası ve dolap raflarından sonraki kurtarıcınız duvarlardır. Duvarlarınızı küçük mutfak dekorasyonlarında mutlaka kullanmalısınız. Bunun için duvarlarınıza çeşitli tarzlarda üretilmiş duvar rafları monte edebilirsiniz. Ayrıca kapı üstü duvar boşluğunu yine ister portatif bir dolap ile ya da raf ile değerlendirebilirsiniz.

2020 Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük mutfaklarda önemli bir sorun ise mutfak masasıdır. Sabit ayaklı bir masa sizi fazlasıyla zorlayacak ve hareket alanınızı oldukça kısıtlayacaktır. Açınır ve kapanır masalar ise hem yorucu hem de kapandığında koyulabilecek bir alan ihtiyacı doğacağı için kullanımı oldukça zordur. Bunun yerine duvara monte edilerek açılır kapanır mutfak masaları size istediğiniz kullanım rahatlığını sağlayacaktır. Bunun yanında bazı küçük mutfaklarda köşe alanları boş ve kullanıma açıktır.

Mutfağınıza göre istediğiniz ebatlarda bir köşe mobilyası yaptırabilirsiniz. Dekorasyon anlamında da mutfağınıza katkı sağlayacak köşe mobilyası konforlu ve şık bir görüntü de verecektir.

2020 Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon

Mutfak mobilyalarınızda mutfağınız özellikle küçük ise sürgü kapaklı mutfak dolapları ya da raylı sistem ile açınıp kapanan mutfak dolabı kapakları tercih etmelisiniz. Bu tercih sizi oluşabilecek mutfak kazalarından koruyacağı gibi mutfakta hareket alanı kazandırması yönünden de kullanımı kolaydır. Kapaklı mutfak dolabı modellerinde, küçük mutfaklarda hareket alanınız dar olduğu için kafanızı ya da vücudunuzun belirli yerlerini kapak köşelerine vurmanız olası mutfak kazaları arasındadır. Yine sürgü kapak modelini mutfak kapınızda ve mutfağınızın balkona açılan kapısında da kullanmanız size fazladan hareket alanı kazandıracaktır. Ayrıca mutfağınızda kendiniz tasarlayacağınız küçük mutfak dolapları sayesinde de fazladan depolama alanına kavuşmuş olacaksınız.

[haber id=”23165″]