Küçük Oturma Odası Dekorasyonları

Oturma odası dekorasyonu yapmak oldukça zevklidir. Aile bireylerini toplayarak keyifli sohbetlerin gerçekleştiği alan olması bakımından da oturma odası dekorasyonu oldukça önemlidir. Ağırlanan misafirler için de evin dekorasyonunu ve zevkini yansıtan alanlar oturma odalarıdır. Oturma odası dekorasyonu yaparken oturma odasının büyüklüğü ya da küçüklüğüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Mobilya alırken ve oturma odası için renk kombinasyonu yaparken de önceden belirlenmeli ve bu tarza uygun bir dekorasyon yapılması gerekmektedir. Çok renkli ve büyük mobilyaların olduğu oturma odaları hem tarzı güzel yansıtamaz hem de alanı olduğundan daha küçük göstermek ile beraber bir kargaşa ve kafa karışıklığına da neden olmaktadır.

2020 Küçük Oturma Odaları

Oturma odası dekorasyonu yaparken oturma odası eğer küçük ise buna uygun mobilya seçimi yapmak oldukça önemlidir. Öncelikle oturma odasının ölçüsü alınmalıdır. Ve hayali olarak mobilyalar konumlandırılarak ihtiyaç duyulan mobilyanın ölçüsüne karar verilmelidir. Bu sayede ideal ölçüdeki mobilya bulunmuş olacaktır. Mobilya mağaları oldukça büyük ve geniştir. Mobilya mağazasında seçilen bir mobilya mağazada gözünüze küçük gelirken evdeki oturma odasında oldukça fazla yer kaplayabilmektedir. Bu nedenle ölçü konusu çok önemlidir.

Oturma odası dekorasyonu yaparken küçük oturma odaları için duvar dekorasyonu da hayati öneme sahiptir. Her duvar kaplayacağınız bir duvar kağıdı oturma odasını olduğundan da daha dar gösterecektir. Bunun yerine az deseni olan dekoratif duvar kağıdı seçerek sadece bir cephenin dekorasyonunu yapmak oturma odasını hem şık hem de modern gözterebilmektedir. Duvar kağıdı seçiminde de ışığı güzel yansıtabilen açık renklerin hakim olduğu duvar kağıdı seçmek daha doğru bir tercih olacaktır.

2020 Küçük Oturma Odaları

Küçük oturma odası dekorasyonlarında duvar kağıdı modellerinin oldukça çok alternatifi bulunmaktadır. Son zamanlarda fazlasıyla artan dekorasyon ilgisi il beraber duvar kağıtlarında da çok fazla model ve seçenek üretilmeye başlanmıştır. Bunlardan biri de 3D duvar kağıtlarıdır. Dekoratif bir duvar kağıdı özelliği taşıyan 3D duvar kağıtları küçük oturma odası için içsellik ve etkileyici bir görüntü kazandıracaktır.

Küçük oturma odası dekorasyonunda perde seçimi de çok önemlidir. Gün içerisinde içeriye giren gün ışığını güzel yansıtabilen ve gün ışığını engellemeyen bir perde seçimi yapmak küçük oturma odasını daha geniş ve ferah gösterecektir. Bunun yanında perde önüne çok fazla aksesuar yerleştirmemek de güneş ışığının odaya girmesini engellemeyecektir.

2020 Küçük Oturma Odası Dekoru

Küçük oturma odaları için aydınlatma küçük oturma odasını daha geniş ve aydınlık göstermesi bakımından önemlidir. Bunun için küçük led ışıklarla tavan aydınlatması yapabilir ya da dekoratif lambader modellerinden yararlanılabilir. Ayrıca ışık renginin sarı ya da tam aydınlatmayan ışık modellerinden olmamasında fayda vardır. Beyaz gibi odayı iyi aydınlatabiln ışık renklerinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu İçin Renkler

Küçük oturma odası dekorasyonlarında küçük oturma odasını daha geniş ve ferah göstermesi için renklerde de yardım alınmalıdır. Renkler insan psikolojisini etkilediği gibi küçük hileler ile algıda değişkenlik de yaratabilmektedir. Örneğin siyah ya da kahverengi gibi koyu renklerin hakim olduğu dekorasyonlar ortamda bunaltıcı ve sıkıcı bir etki yarattığı gibi alanı daha da dar göstermektedir.

2020 Küçük Oturma Odası Örnekleri

Ayrıca dar göstermesinin en önemli nedenlerinden biri de hem aydınlatma ışığını hem de gündüz odaya giren gün ışığını oda içerisinde güzel yansıtamazlar. Ancak bej, toprak renkleri, beyaz, krem rengi gibi açık ve soft renkler hem gün ışığını yansıtabilir hem de aydınlatma ışıklarının yansımasına yardımcı olarak küçük oturma odasını olduğundan daha fazla geniş görünmesini sağlarlar. Bu bakımdan küçük oturma odası dekorasyonunda kullanılacak renk seçimi açık tonlar olmalıdır.