Küçük Salonları Aydınlatacak Muhteşem Dekorasyon Fikirleri

Salon, yaşam alanımızda en çok vakit geçirdiğimiz alan. Ev seçerken en dikkat ettiğimiz konulardan biri ise şüphesiz ki salon büyüklüğü! Küçük açık mutfaklı salon, dikdörtgen salon ve kare salon gibi alan tipleri; ev sahiplerinin gözünü korkutan ve dekorasyonu nispeten zorlaştıran mekanlardandır. Peki küçük bir salona sahipsek bu alanı en verimli şekilde nasıl kullanabileceğimizi hiç düşündünüz mü? Tabii ki ev ve salon tipinize en uygun dekorasyon yöntemleri ile… Küçük salon dekorasyonu hakkında muhteşem fikir önerileri arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Küçük bir salona sahip olanlar, bu alanı daha büyük göstermek ve alandan üst düzeyde verim alabilmek için farklı dekorasyon fikirlerine yönelmektedir. Küçük alanları aydınlatmanın ve daha büyük göstermenin yollarından biri ise fayanslardan geçiyor. Fayans seçimi esnasında şıklığı ön planda tutarken, aydınlık ve basit modeller ile alanı büyütmek mümkün. Birbirinden farklı özelliklere sahip yüzlerce fayans modeli arasından zevkinize uygun olanı seçmeniz, yaşam alanınızı sevmeniz için ilk uygulamanız gereken yöntem. Şık ve modern küçük salon dekorasyonu için bunların yanı sıra aydınlık modellere yönelmelisiniz. Açık renk ve modern dokunuşlara sahip fayans modelleri, küçük salon tasarımları için önemli bir nokta. İlk ve en kritik nokta olan fayans seçimini hallettikten sonra ise modern tarzda üretilen mobilyalar arasından evinize en yakışacak olan modeli seçerek küçük salon tasarımınızı tamamlayabilirsiniz. Zor gibi görünen küçük salon dizaynı, alana uygun fikirler ile oldukça basit yollardan geçmektedir.

Salon Tipine Göre Dekorasyon Fikirleri

L Tipi Salon Dizaynı

Her ev kendine özgü farklı bir salon tipine sahiptir. Farklı salon tipleri için birbirinden modern ve havalı dekorasyon fikirleri mevcuttur. Dekorasyonu zor gibi görünen salon tiplerinden biri L tipi salondur. L tipi küçük salona sahip olanların yapması gerekenlerden ilki, beyaz ve büyük fayans seçimidir. Aydınlık renklerdeki ve büyük ebatlardaki fayanslar, küçük görünen L tipi salonunuzu olduğundan daha geniş göstermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu salon tipinde mekanı iki farklı alana ayırmak, küçük tipteki salonunuzu daha büyük göstermek ve her alanı verimli bir şekilde kullanabilmek için uygulanması gereken fikirlerdendir. Küçük koltuk takımı kullanmak ve iki parça şeklinde açık renklerde halı tercih etmek; dekorasyon için en uygun yöntemlerdendir. İki alana ayırdığınız salonu oturma alanı ve yemek odası şeklinde kullanabilir, alandan en verimli şekilde faydalanabilirsiniz. Bu yöntemlerin yanı sıra küçük salon ve yemek odası dekorasyonunuzu minimal ve modern tarzda tablolarla aydınlatmayı unutmayın!

Kare Salon Dizaynı

Küçük kare salon dekorasyonu için ise yine küçük ebatlarda mobilya ve koltuk takımları tercih etmek ve alana uygun aydınlatmalar kullanmak oldukça önemlidir. Amerikan mutfak, salonu oldukça daraltan etkenlerden bir diğeri.

Amerikan Mutfaklı Salon Dizaynı

Küçük ve amerikan mutfaklı salon dekorasyonu için fayanslar, mutfak ve salon tasarımını harmanlayacak şekilde seçilmelidir. Yine aydınlık renklerde fayans seçimi yapılmalı, mutfak fayansı ve salon fayansı renkleri uygun geçişlerde olmalıdır.

Dikdörtgen Salon Dizaynı

Küçük dikdörtgen salon, dizayn açısından zorlanılan salon tiplerinden bir diğeri. Küçük ve dikdörtgen tarzda bir salona sahipseniz, salon tasarımınızda en önemli nokta mobilyalar ve koltuk takımınızı uygun bir şekilde konumlandırmaktır. Yemek odası takımının kapıya yakın bir yerde bulundurulması, kısa kenarlara berjerler ve uzun kenarlara çoklu koltukların yerleştirilmesi; dikdörtgen salon dekorasyonu için önemlidir. İşte gözünüzü korkutan küçük salon dekorasyonunu uygulamak bu kadar basit! Uygun yöntemler ve örnekler ile küçük ev salon dekorasyonunuzu en verimli şekilde tamamlayabilirsiniz.