Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlenecek ve evinin bir ya da birkaç odasını yenileyecekler için mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler başlığı önemlidir. Bu başlık altında birçok alt başlık düşünülebilir. Bu yazımızda sizlere bu başlıkların önemli olanlarından bahsedeceğiz.

Mobilya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Mobilyalar ev alışverişlerinde belki de en çok para harcanan ürünlerdir. Ancak her ne kadar böyle olsa da, mobilya alışverişlerinde zaman zaman ucuza kaçarız. Ancak bu uzun vadede daha büyük maliyetler olarak karşımıza çıkabilmektedir. Zira ucuz malzemelerin ekonomik ömrü çok daha kısa olabilmektedir. Bu nedenle belki biraz daha fazla bütçe ayırıp daha kaliteli ürünler tercih etmek uzun vadede daha ekonomik olacaktır.

 Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en belirgin özelliklerin mobilyanın kaliteli malzeme ve kaliteli işçilik ile üretilmiş olması olduğunu belirtelim. Mobilya tercihi için kalite anlayışınızı ne kadar yüksekte tutarsanız o mobilyanın size hizmet süresini o kadar artırmış olursunuz. Kaliteli malzeme ve kaliteli işçiliği sizin denetlemeniz mümkün değildir. Burada devreye satın aldığınız firmanın kurumsal kimliği giriyor. Firmanın standartları denetleyen kuruluşlar tarafından tescilli belgelerinin olup olmaması, referanslarının sağlam olması, müşteri memnuniyeti oranı gibi ölçütler sayesinde dekoratif özellikleri öncesinde mobilyanın kalitesini de anlayabilirsiniz.

modern tuğla duvar dekorasyonu 2017
modern tuğla duvar dekorasyonu 2019

Markalara karar verdikten sonra dekorasyon yönü düşünülmelidir. Sadece bir marka değil birden fazla alternatiflerin olması fiyat ve kalite dengesini yakalamanızı da kolaylaştıracaktır. Yakın kaliteye sahip ürünlerin kurumsal iki firmadaki en ucunuzu tercih etmek daha doğru bir tercih olacaktır. Firmalar, satış sonrası servis imkânları, garanti içerikleri gibi standart olarak sunması gereken hizmetlerinin dışında ekstra başka bir hizmeti sunmuyorlarsa fiyat olarak uygun mobilya takımını seçmek gerekir.

kelebek mobilya damus koltuk takımı 2017
kelebek mobilya damus koltuk takımı 2019

Mobilyalarda kullanılan malzemelerin kalitesi, ana malzeme olan ahşabın kalitesi ile doğru orantılıdır. Fırınlanmış gürgen, karaağaç, meşe, huş, ceviz ve teak ağaçları mobilya, dekorasyon imalatında kalitesi ile ön plana çıkmış ağaç çeşitleridir. Bu ağaç çeşitlerinin doğru bir işçilik ile dekore edilmesi, uzun yıllar güven ve konforu beraber yaşayacağınız mobilyaların oluşmasını sağlayacaktır.

Doğru Mobilya Seçimi

Firmalar, satış sonrası montaj ve sorunlar için birçok vaatte bulunsalar dahi işi o noktaya getirip zaman kaybetmemek için evdeki kurulum sırasında sizin de mobilyaları kontrol etmenizde fayda vardır. Bu kontrollerde özellikle sürgülü kapıların gıcırdamayarak sorunsuzca fonksiyonunu yerine getirmesi, iç yüzeylerin pürüzsüz olması, çekmecelerin kolayca sürülebilir olması, dolap kapaklarının doğru ve simetrik kapanması, mobilyalarda vuruk, çizik vb. problemlerin olmaması gibi hususlar mutlaka titizlikle incelenmelidir. Mobilyanın her fonksiyonu ve görselliği en az iki kişi tarafından farklı gözlerle test edilirse sorunlara müdahale hızlı ve yerinde olacaktır. Bu sayede sonradan ortaya çıkması muhtemel kullanıcı hatası ihtilaflarına karşı da önlem almış olursunuz.

Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli kıstaslardan biri de mobilyanın kullanılacağı evin kira olup olmamasıdır. Kendi evinize sahipseniz alan ölçülerine uygun bir dekorasyon düşünebilirsiniz. Kiracıysanız oturacağınız ev ölçülerini de dikkate alarak modüler ve daha minimalist bir düşünce ile tasarlanmış ürünlere yönelmeniz doğru bir tercih olacaktır. Başka bir eve taşındığınızda mobilyalarınızı yenilemek istemiyorsanız az çok her ev boyutunda kullanabileceğiniz nitelikteki mobilyaları seçmeniz doğru bir yaklaşımdır.

Mobilya tercihi için ihtiyaçlar, bütçe ve tarzınız genel olarak belirleyicidir. Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bu başlıkları mutlaka dikkate almalısınız. Evinize ihtiyaç duymadığınız, kullanmayacağınız bir ürünü almanız size maddi manevi yük getirecektir. Alacağınız ürünün kaliteli ve sağlığa zararlı olmamasının yanında evdeki diğer eşyalar ile uyum sağlaması gerektiğini de unutmayın. Bu sebeple ürünleri alırken sadece o ürünü değil evinizin ölçü ve eşya durumunu da mutlaka değerlendirin.

kelebek mobilya solis koltuk takımı 2017
kelebek mobilya solis koltuk takımı 2017

Çok ve farklı ürün çeşidi görmek çoğu zaman kafanızı karıştırsa da belirlediğiniz ölçütleri taşıyan ürünler içerisindeki çeşitlilik mobilya tercihi konusunda sizin ufkunuzu genişletecektir. Mümkünse sadece internet araştırmasının dışında alacağınız ürünleri mutlaka üç beş mağaza gezerek belirlemeniz, mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler listenizde olmalıdır.

Dilerseniz ülkemizin gururu olan İnegöl mobilyalarına göz atabilirsiniz. Bunun için özellikle yeni bir ev düzmeyi planlıyorsanız ve gitme imkanınız varsa bir gününüzü bu işe ayırarak İnegöl’ü ziyaret edebilir, mobilyaların teşhir mağazalarını gezerek fikir sahibi olabilir ve istediğiniz mobilyayı bulabilirsiniz.