Mor Tutkunlarına İlham Verecek Dekorasyon Fikirleri

Mor ve tonları kadınların favori renkleri arasında yer almıştır her zaman, moda sektöründe sıkça karşımıza çıkan morun en güzel tonları söz konusu ev dekorasyonu olunca kötü bir fikir gibi algılanabiliyor. Oysa mor ve tonları aşırıya kaçmadan yani dengeli kullanıldığında hangi ortam olursa olsun öne çıkan ve dikkat çeken zarif bir renktir. Evde akla gelebilecek her alanda bu zarif rengin yarattığı şık ve iddialı stilden yararlanabilirsiniz. Mor rengi her alanda kullanmak mümkün, mor koltuk kombinleri, mor banyo dolapları, mor nevresim takımları kullanarak bu rengi dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz. Bugün yazımızda mor tutkunlarına ilham verecek dekorasyon fikirleri hazırladık, sadece salon değil, yatak odası, mutfak, banyo ve antre gibi alanlarda mor ihtişamını yansıtan çekici örnekler yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Dekorasyonda Mor ve Etkileri 

Dekorasyonda çok fazla tercih edilmeyen bir renk mor, bunun başlıca sebepleri arasında son derece iddialı, dikkat çekici ve daha çok koyu tonlar için söyleyebileceğimiz mekanda yarattığı karamsarlık hissi. Morun koyu tonları için konuşacaksak mümkün olduğu kadar ayrıntılarda yer verilmesini ve evin odak noktalarında tercih edilmemesini öneririz. Ancak açık mor tonları için aynı durum söz konusu değil, tam tersine ortamın öne çıkan tasarımlarında kullanabilir ve mekanda zarif bir etki yaratır.

Yemek Odası İçin Etkileyici Mor Fikirler

Mor Koltuk Kombinleri

Mor Koltuk Kombinleri
Mor Koltuk Kombinleri

Nedir bu öne çıkan tasarımlar, salon için örnek verecek olursak, mor tonları kanepe yada koltuk takımında, aksesuarlarda, yada salonun odak noktalarından biri olan perde modelleri için tercih edilebilir. Ancak yazımızın başında belirttiğimiz gibi dekorasyonda mor ve tonları kullanmak biraz cesaret gerektiren bir seçimdir, bu anlamda mümkün olduğunca risk almadan ortama dahil etmekte yarar var diyoruz. Bildiğiniz gibi mor rengin lila renginden mürdüm rengine kadar farklı renk tonları bulunuyor. Örneğin duvar rengi için mor düşünenlerin kesinlikle hafif tonlar seçmesinde ve mümkün olduğunca mekanda beyaza ağırlık vermelerini öneririz, bu şekilde hem dengeli hemde zarif bir etki sağlanabilir. Mor koltuk kombinleri için hani rengi tercih etmeliyim diyorsanız, koyu mor renk bir koltuk tercih edecekseniz mor beyaz çizgili koltuk takımları tercih edebilirsiniz. Beyaz hem mor renk ile güzel bir kontrast sağlayacak hem de dengeleyecektir. Bunun yanında koltuklarda mor rengi tercih edip üzerine beyaz yastıklar tercih edebilirsiniz. Ayrıca berjerler için daha açık tonlarda örneğin lila rengi tercih edebilirsiniz.

20 İlham Kaynağı Mor Salon Dekorasyonu 2019

Hangi alanlarda kullanmalıyım?

Salonda mor kullanmak istiyorsak bunu farklı şekillerde yapabiliriz, ilk olarak salonun en dikkat çeken parçaları olan koltuklarda tercih edebiliriz. Mor koltuklar yada mor tekli koltuklar tek başlarına salonda tüm ilgiyi üstlerine çekebilecek mobilyalar olduğundan, mor tonlarını bu tasarımlarda rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Mor duvar kağıtları salon dekorasyonu için özellikle klasik tarz isteyenler için yine kullanabilir bir renk, ancak çok koyu tonlar mekanı karanlık gösterebilir, daha açık ve yumuşak mor tonları tercih edilerek şık bir görünüm elde edebilirsiniz.  Riske girmeden evimde mor ve tonlarına yer vermek istiyorum diyenler için en ideal kullanım şekli tekstil ürünlerinde bu renk tonlarına yer vermektir. Bu şekilde mor ile kalıcı bir şekilde dekorasyona dahil etmektense, mevsimlik olarak tercih etmek daha mantıklı olabilir.

Mor yatak örtüleri, yastıklar, koltuk şalları ve örtüleri yada mor aksesuarlar evinizde riske girmeden mor şıklığını yaşayabileceğiniz seçimler arasındalar. Yatak odası veya salonda mor perdeler tercih edebilir ve dengelemek için beyaza bu alanlarda ağırlık verebilirsiniz.

Ancak bizim önerimiz ister salon ister yatak odası yada mutfak, mor ve tonlarını odak noktası haline getirmek için stil sahibi mobilyaları tercih etmeniz, basit bir örnek salona yada yatak odasına tarz katan bir dresuar modeli için mor şık bir seçimdir. Salonun vazgeçilmezi berjer, olmazsa olmaz sehpalar yada dekorasyonu tamamlayan mor bir abajur.. Tek bir mor parça bile  mekana şık ve gösterişli bir hava katabilir.

[galeri]