Mutfağı Depolamak İçin Yaratıcı Fikirler

Mutfağı Depolamak İçin Yaratıcı Fikirler

Mutfağı Depolamak İçin Yaratıcı Fikirler konusu küçük ve dar mutfak alanına sahip olanlar tarafından oldukça merak edilir. Küçük mutfakların en önemli sorunlarından bir tanesi de depolama sorunudur. Bu yazımızda sizler için mutfaklarınızda nasıl doğru depolama yapılır konusunu inceleyeceğiz.
Herkesin mutfak organizasyonu ve düzeni farklıdır. Fakat çoğu zaman özellikle küçük mutfağa sahip olanlar mutfağı istediği şekilde düzenleyememektedir. Doğru depolama fikirleriyle mutfağınızı istediğiniz şekilde kolaylıkla depolayabilirsiniz.

Duvar Rafları

Mutfağınızı depolamak için duvar raflarından yardım alabilirsiniz. Duvar rafları hem mutfağınıza farklı bir dekorasyon havası katarken hem de depolama alanı sağlar. Duvar raflarında bardak, fincan, tabak, baharatlık gibi birçok farklı ürünü konumlandırabilirsiniz. Raflar duvarda yer aldığı için mutfağınızda yer tasarrufu da sağlar.
Birbirinden farklı duvar rafı modeli bulunmaktadır. Metal veya ahşap modelleri mutfağınızın dekorasyonuyla uyumlu olarak tercih edebilirsiniz.

Etiket ve Sepet

Mutfağınızı etiket ve sepet yardımıyla yaratıcı bir şekilde depolayabilirsiniz. Büyük sepetlere etiketler yapıştırarak kategorilere ayırabilirsiniz. Bu yöntem size aynı zamanda mutfakta iş yaparken aradığınızı kolay bir şekilde bulmanıza yardımcı olacağı için zaman tasarrufu da sağlar. Sepet yerine kavanoz da kullanabilirsiniz. Kavanozların üzerine kategorilerine göre etiket yapıştırabilirsiniz.

Doğru Tezgah Kullanımı

Mutfağınızda bulunan tezgahlar ister geniş ister dar olsun doğru yöntemler sayesinde verimli bir şekilde depolama yapabilirsiniz. Tezgah üzerine konumlandıracağınız sepet tarzında ürünlerle mutfağınızda istediğiniz şekilde depolama yapabilir ve yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Tezgah üzerinde sepet tarzında ürünler kullanmak mutfağınıza farklı bir hava da katar.

Çekmece Düzenlemek

Çekmeceler içerisine alacağınız düzenleyiciler sayesinde mutfağınızda yer tasarrufu yapabilirsiniz. Çapraz bir şekilde ürünleri çekmeceye yerleştirdiğinizde doğru bir depolama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra çekmece düzenleyicileri de depolama konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Dolap Kapaklarını Kullanmak

Küçük ve dar mutfaklarda kör alanları değerlendirmek mutfağınızda yer tasarrufu sağlamanıza yardımcı olur. Örneğin, dolap kapaklarına askılı ürünler alarak birçok mutfak araç ve gerecinizi dolap kapaklarında gizli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Baharat, kaşık takımı, yemek için kullanılan kağıtlar gibi birçok önemli malzemeyi dolap kapaklarında saklayabilirsiniz.