Mutfağınızı Planlarken Fayda Sağlayacak Bilgiler

Mutfağınızı planlarken fayda sağlayacak bilgiler ile ileride karşılaşabileceğiniz muhtemel olumsuzlukları da ortadan kaldırmış olursunuz. Bunun için size önerim bir liste yapmak ve sizin için gerekli olanları bu liste çerçevesinde değerlendirerek doğru bir mutfak planı hazırlamaktır.

Pratik Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Mutfak planlaması yaparken mutlaka mutfağınızın ebatlarına uygun seçimlerde bulunmanız gerekir. Dar mutfaklar için seçeceğiniz ve düşündüğünüz mutfak mobilya aksesuar ve beyaz eşya modelleri ile geniş mutfaklar için tercih etmeniz gereken mobilya ve beyaz eşya grupları aynı değildir.

[haber id=”7884″]

Geniş mutfaklar için estetik ve verimlilik daha kolay sağlanırken dar mutfaklar için verimliliği ön planda tutma gayreti zaman zaman dekoratif anlayışı geri planda bırakabiliyor.

Planlama yaparken mutfağın dar veya geniş yapılı olması mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
Planlama yaparken mutfağın dar veya geniş yapılı olması mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Mutfağınızı planlarken fayda sağlayacak bilgiler arasında mutfağınızın geometrik şekli de oldukça önemlidir. Bazı mutfaklar dikdörtgen bazıları kare bazıları ise düzensiz bir geometrik şekle sahiptir. Her mutfak şekli için aynı planı uygulamak doğru değildir. Mutfağınızda kullanacağınız her ürünü bu şekle profesyonelce uydurmak zorundasınız. Örneğin dar ve kare mutfakta köşe tezgahlar ve mutfak dolabı oldukça verimli bir kullanım alanı oluşturacaktır.

Mutfağın geometrik yapısına mutlaka dikkat edilmelidir.
Mutfağın geometrik yapısına mutlaka dikkat edilmelidir.

Mutfak tasarımı için ana belirleyici unsurlardan biri de mutfak dolaplarıdır. Dolapların çok olması mutfağınızdaki dağınık görüntünün ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynar. Dağınık mutfaklar hem verimli kullanıma engel olur hem de dekoratif güzelliği arka plana iter. Bu sebeple mutfak duvarlarını en doğru şekilde dolaplarla donatmak mutfağınızı planlarken fayda sağlayacak bilgiler içinde değerlendirilmektedir.

Mutfak Düzeninde dolapların etkisi çok önemlidir.
Mutfak Düzeninde dolapların etkisi çok önemlidir.

[haber id=”9048″]

Mutfakta kullandığınız ve mutfağın toplam renk ağırlığına katkı sunan her ürün seçiminde ana renge bağlı kalmak gereklidir. Mutfaklar için açık tonlu renkler seçmek mutfağın ferah görüntüsü için oldukça önemlidir. Mutfaktaki rengin belirlenmesinde mutfak dolapları ve mutfak duvarları oldukça fazla katkı sunmaktadır. Bu sebeple daha az kirlenen ve toz tutmayan özelliklere sahip, açık renkli mutfak dolabı ham maddesi kullanmak önemli bir mutfak tasarımı uygulamasıdır. Koyu renkleri tozu belli edeceği gibi, ortama karamsar bir hava katabilir. Ancak eğer büyük ve aydınlık bir mutfağa sahipseniz koyu renkleri de tercih edebilirsiniz.

Bu konu ile ilgili daha önce mutfak dolabında en kullanışlı renk ve renkler hakkında yazmış olduğumuz makaleyi incelemenizi tavsiye ederim. Keza mutfak rengi mutfak için neredeyse hayati bir önem arz etmektedir.

Dekorasyonda Mutfağınızı Planlarken Fayda Sağlayacak Bilgiler

Mutfak aydınlatması da mutfağınızı planlarken fayda sağlayacak bilgiler arasında önem vermeniz gereken hususlardandır. Aydınlık mutfaklar, mutfağınızın şık görüntüsünü ortaya çıkaran ve ferah bir ortam oluşmasını sağlayan özelliklere sahiptir. Mutfak aydınlatmasında geniş mutfağa sahip olanlar için iki aydınlatma şeklinin beraber kullanılmasını tavsiye ediyorum. Spot aydınlatma ile genel bir aydınlatma çerçevesi yakalanırken sarkıt avize ile lokal aydınlatma sağlanabilmektedir.

En Doğru Mutfak Aydınlatması
En Doğru Mutfak Aydınlatması

Özellikle yemek masalarının tam üzerine konumlandırılacak sarkıt avizeler, yemeğinizin daha ferah bir ortamda yenilmesini mümkün kılacaktır. Kullandığınız aydınlatma sistemi ne olursa olsun şiddeti ayarlanabilir ışıklara sahip olmanız mutfak aydınlatması için size avantaj sağlayacaktır. Özellikle son zamanlarda popüler hale gelen şerit led aydınlatma uygulamalarını da mutfak dolaplarınızın üzerine konumlandırabilir ve dekoratif tavan aydınlatması olarak kullanabilirsiniz.

Mutfağınızı planlarken fayda sağlayacak bilgiler arasında kişiye özel mutfak planı yapmanız gerektiğini de belirtmemiz gerekir. Bayanların en sık kullandığı mutfak araç ve gereçlerinin el altında olacak şekilde planlanması gerekmektedir. Örneğin çöp kovasını mutfak tezgahından uzak bir yerde tutarsanız bu size vakit kaybettirecektir.

Mutfak Düzenleme Fikirleri
Mutfak Düzenleme Fikirleri

Pratik mutfak dekorasyonu fikirleri için mutfağın tipi de oldukça önemlidir. Ada mutfaklar kullanışlı ve şık görünüme sahiptir ancak her mutfak, ada mutfak tasarımı için yeterli alana sahip değildir. Bu sebeple ada mutfak tasarımları sadece geniş mutfaklar için tercih edilmelidir. Ada mutfak tasarımı yaparken de adanın tezgah ile olan uzaklığı yeterli alana sahip olmalıdır. Adanın ebatları da mutfağın ebatları ile orantılı tasarlanmalıdır. Bazı mutfak tasarımları içinde yer alan ada tezgahların mutfağın içerisinde dekorasyona uymayan uzunlukları ya da genişlikleri olabiliyor. Bu sebeple düşüneceğiniz ada tasarımları için mutlaka profesyonel destek almalısınız.

Ada Mutfak Tipleri
Ada Mutfak Tipleri

Mutfak tasarımınızı evinizin diğer bölümlerinde yer alan tasarımlarla birleştirirseniz evin toplam dekorasyon kalitesini de artırmış olursunuz. Bağımsız bir mutfak modeli seçmeniz durumunda da mutlaka evin odaları ya da koridoru ile bütünleştirici dekoratif unsurlar kullanmalısınız.

[haber id=”8616″]

[galeri]