Mutfak Dekorasyonu

Dekorasyon algısının günden güne önemini koruması ile beraber yaşam alanımızdaki her bir metre karede dekorasyona dahil edilerek şık bir görünüme sahip olması amaçlanmaktadır. Ev içerisinde günün en çok zamanının geçirildiği ve en hareketli alan olarak düşünüldüğü mutfaklarda da geçen zamanın daha keyifli olması için dekorasyona önem verilmektedir. Bunun için de üretici firmalar harekete geçerek birbirinden farklı tarz ve modellerde mutfak dolapları, mutfak masa ve sandalyeleri, halı ve perdeleri üretmektedir. Ayrıca mutfaklarda duvar dekorasyonun da son derece önemi vardır. Bunun için ise dekoratif tarzda, baskılı duvar kağıtları ile birlikte kolay silinebilir özellikte iç cephe duvar boyaları da üretilmektedir.

Modern dekorasyonda genellikle ankastre olarak üretilen beyaz eşyalar farklı dekorasyon tarzlarına yönelik de farklı modellerde üretilmektedir. Mutfak dekorasyonu yaparken mutfağın mimarisi, büyüklüğü ya da küçüklüğüne de dikkat edilmesi gerekmektedir. Büyük mutfaklarda mobilya ve renk seçiminde daha büyük bir özgürlük var iken küçük mutfakların daha ferah ve geniş görünmesi de dekorasyonun detayları arasında yer almaktadır. Bunun için ise daha soft ve sade renk tonları kullanılmak ile beraber ölü alan dediğimiz mutfaktaki boş alanların da değerlendirilmesi gerekmektedir.

2020 Mutfak Dekorasyon Çeşit

Mutfak dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Mutfak dekorasyonunda kullandığınız aksesuarların da hem kullanışlı hem de şık olmasına dikkat edin. Perde seçiminiz, mutfak dekorasyonunda eğer sade renkler kullandıysanız hareketli olması mutfağınıza canlılık katacaktır. Eğer mutfağınız küçük ise fonksiyonlu dolaplar ve pencerenize uygun bir perde seçimi yapmanız mutfağın kalabalık görüntüsünü engelleyecektir. Mutfak halısı seçiminde de perdenizle uyumunu yakalamanız mutfak dekorasyonunu tamamlamanız için önemlidir. Mutfak masanızda da eğer mutfak dekorasyonunuzda canlı renkler kullandıysanız sade bir masa almanız gerekmektedir.

Mutfak mobilyası mutfak dolapları, halı, perde, mutfak masası, aksesuarlar ve eğer ankastre bir mutfak değil ise beyaz eşyalardan oluşmaktadır. Hepsi için farklı tarz ve modellerde ürünler bulunabileceği gibi farklı renklerde de bu modelleri bulmak mümkündür. Mutfak mobilyası seçer iken öncelikle mutfakta belirlenen tarz ve kullanılacak renklere göre seçim yapılmalıdır. Tarz belirlenir iken ise mutfağın mimarisi göz önünde tutulmalıdır.

Country Mutfak Dekorasyonu

Country tarzı dekorasyonlar eskiye dönüş olarak da adlandırılabileceği gibi eski dönemi ve yaşanmışlığı dekorasyonda bize yansıtabilmektedir. Son zamanlarda çok sık tercih edilen country tarzı dekorasyonlar genellikle modern tarzda harmanlanarak dekorasyona yeni bir yön verilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca eski ve yeniyi bir araya getirmek amaçlanarak çok şık bir dekorasyonu da mutfaklarda yansıtmaktadır.

2020 Mutfak Dekorasyon Çeşitleri

Country tarzı mutfak dekorasyonu yaparken yeni mobilyalar almak yerine kendi eski ve kullanılmış mobilyalarınızı da elden geçirerek tekrar kullanmanız mümkündür. Örneğin eski mutfak dolabınız için yeni kulplar ile ve biraz boya yardımı ile country tarzda yapacağınız mutfak dekorasyonuna uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Ya da birkaç açık raf ekleyerek dekoratif eski ürünler ile süsleyerek mutfak dolabınızı country tarzın izleri ile devam ettirebilirsiniz.

[haber id=”25727″]

Modern Mutfak Dekorasyonu

Modern mutfak dekorasyonunda modüler olarak bir çok farklı mutfak dolabı modeli üretilmektedir. Bununla beraber kendi mutfak dolabınızı ölçülerini alarak kendinizde yaptırabilirsiniz. Ayrıca modern mutfak dekorasyonu yaparken seçeceğiniz perde, halı, mutfak masası ve sandalyelerinin de modern dekorasyon ve mutfak dolabını ile uyumlu olması gerekmektedir. Bunun yanında mutfaklarda önemli bir detayda duvar dekorasyonudur. Duvar dekorasyonunda seçeceğiniz rengin dekorasyonu tamamlaması ve mutfağa hareket katması gerekmektedir. Modern dekorasyonda genellikle beyaz, krem rengi, bej rengi, gri ve antrasit gibi soğuk renklerde üretilen mutfak dolapları yoğunluktadır. Eğer mutfak dekorasyonunuzun renkli ve modern çizgide olmasını istiyor iseniz halı, perde, masa örtüsü ve duvar dekorasyonunuzda daha hareketli ve canlı renkler tercih edebilirsiniz.

[haber id=”25724″]

Amerikan Mutfak Dekorasyonu

Amerikan tarzı mutfaklar genellikle oturma odası ya da salon ile birleştirilen açık mutfak tarzlarıdır. Artan inşaat maliyetleri nedeni ile küçülen evlerde daha geniş ve ferah bir görüntü sağlaması açısından Amerikan tarzı mutfaklar tercih edilmektedir. Modern çizgide tasarlanan Amerikan tarzı mutfaklar yine modern çizgide dekore edilmektedir. Gerek pencereler gerek ev mimarisi gerek ise mutfak dolapları daha modern tarzda tasarlandığı için hem oturma odasında hem de mutfakta dekorasyonda klasik tarz tercih edilmemektedir.

2020 Mutfak Dekorasyon Çeşitleri

Bunun ile birlikte modern tarzda dekore edilen oturma odası ve mutfak dekorasyonlarında farklı tarzları da bir araya getirmek mümkündür. Retro, country gibi tarzların da dekorasyona dahil edildiği mutfak ve oturma odası dekorasyonunda bu tarzlar modern tarz ile harmanlanarak dekorasyona yansıtılmaktadır.

[haber id=”25728″]

Renkli Mutfak Dekorasyonu

Renkli bir mutfak dekorasyonu yaparken mutfağın geniş ya da küçük olması oldukça önemlidir. Küçük mutfaklarda renk alternatifi ve yelpazesi dar tutularak dekorasyonda uygulanacak renk kombinasyonu sınırlıdır. Örneğin turuncu ve krem rengi ya da beyaz ve mavi renkleri bir araya getirerek renkli bir mutfak dekorasyonu sağlanabilir. Aksesuar olarak da fazla aksesuara yer kalmayacağı gibi sınırlı aksesuar da ya bu renklerden aynısı ya da bu renkler ile uyumlu başka bir renkteki aksesuar seçilerek mutfak dekorasyonu yapılmaktadır. Geniş mutfaklarda ise dekorasyonda uygulanacak renk kombinasyonu daha geniştir.

[haber id=”25722″]

Renkli Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Renkli mutfak dekorasyonu yaparken öncelikle mutfak dolaplarınızı ön plana çıkarmanız mutfak dekorasyonunda daha modern ve şık bir görüntü sağlayacaktır. Tezgah arasını dekoratif seramikler ile süsleyerek mutfak dolabınızın tarzına da uygun bir model seçebilirsiniz. Bunun ile birlikte mutfak dekorasyonunuzu renklendirmek için duvar dekorasyonunu da ön plana çıkartabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yok ise daha az maliyetli olarak birbirinden renkli pencere önü çiçekleri ve aksesuarlar ile mutfak dekorasyonunuzu canlı hale getirebilirsiniz.

2020 Mutfak Dekorasyon Örnekleri

Örneğin duvara asacağınız mutfaklar için üretilmiş renkli tablo ve resimler ile mutfak duvar dekorasyonu yapar iken renkli baharatlıklarınızı da tezgah üstünde sergileyebilirsiniz.

[haber id=”25723″]

Farklı Mutfak Dekorasyon Örnekleri

Farklı mutfak dekorasyon tarzlarını denerken mutfak dekorasyonunda mutfak dolaplarının, aksesuarların, duvar dekorasyonunun, halı ve perdelerin, mutfak masası ve sandalyelerin bir uyum içerisinde olması gerektiğini unutmayın. Aynı zamanda renk seçiminde de birbiri ile uyumlu renkler kullanılmalıdır. Bunun yanında modern tarzda yapacağınız mutfak dekorasyonunu country tarz ile harmanlayabilirsiniz. Ya da modern tarz ile İskandinav tarzı bir arada kullanabileceğiniz gibi retro tarz ile modern tarzı da mutfak dekorasyonunda bir araya getirebilirsiniz. Aynı zamanda modern tarzda yapmak istediğiniz mutfak dekorasyonuna kendi tarzınızı da dahil ederek mutfak dekorasyonunda yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

[haber id=”25726″]

Lake Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir

Lake mutfak dolabı temizliğinde öncelikle kimyasal temizlik malzemelerinden uzak durularak temizliğe başlanması gerekmektedir. Sadece lake mutfak dolapları için değil genel olarak temizliğin her alanında kimyasal temizlik malzemeleri leke çıkarma özellikleri çok iyi olsa da temizliğin yapıldığı alana ciddi zararlar vererek zamanla deformasyona uğramasına neden olmaktadır.

2020 Mutfak Dekorasyon Örnekleri

Lake mutfak dolabı temizliğinde de doğal bir temizlik malzemesi olarak da kullanılabilen sirke ile dolap temizliği yapılabilmektedir. Ilık bir suya ekleyeceğiniz bir miktar sirke ile bir bez yardımı sayesinde lake mutfak dolaplarınızı kolaylık ile temizleyebilirsiniz. Ancak dolaplarının içinin ve kapakların fazla su ve neme maruz kalmaması için kurulamasının da yapılması gerekmektedir.

[haber id=”25725″]