Mutfak Dizaynında Hangi Renk Kullanılmalı?

Mutfağını yenilemek isteyenlerin akıllarına gelen ilk soru “Mutfakta hangi renkler kullanılmalı?” olacaktır. Evin en çok vakit geçirilen alanlarından biri olan mutfak, aynı zamanda ev dekorasyonunun da önemli bir parçasıdır. Özellikle yemek pişirmeyi sevenler için mutfağın sahip olduğu atmosfer büyük bir öneme sahiptir. Yeni sezonun en çok tercih edilen mutfak dizaynı renklerini bu yazıda sizin için derledik.

Klasikten Vazgeçmeyenlerin Tercihi Beyaz

Çoğu kişinin mutfağında en çok tercih edilen mutfak dolabı rengi kuşkusuz beyazdır. Sade ve temiz görüntüsüyle mutfağı olduğundan çok daha ferah ve aydınlık gösteren beyaz rengi, özellikle minimal bir görünüm yakalamak isteyenler için vazgeçilmezdir. Zamansız bir trend olan beyaz, mutfağın geri kalanını dekore etmekte de büyük kolaylık sağlamaktadır. Beyaz renginin diğer renklerle kolaylıkla uyum sağlaması, mutfaktaki diğer eşyaların renk seçiminde de daha özgür bir alan sunmaktadır. Bu nedenle klasik ve zamansız bir görünümden vazgeçmemek isteyenler için en doğru mutfak rengi beyazdır. Beyaz renkli düzenlemelerin olmazsa olmazı ise desenli fayanslardır. Beyaz zemin üzerine işlenmiş çeşitli çiçek motiflerine sahip fayanslar, mutfağın havasının değiştirilmesine yardımcı olur.

Dinlendirici Etkisiyle Mavi

Son dönemin en çok tercih edilen mutfak renklerinde mavi ilk sıralara yerleşmiş durumdadır. Mavinin çeşitli tonlarını mutfak dolaplarında kullanarak hem beyaz hem de ahşap tonlarıyla uyum yakalamak mümkündür. Aynı zamanda mavi ve tonlarının etrafa yaydığı dinlendirici etki de göz ardı edilmemelidir. Mutfağına canlı ve ferah bir atmosfer katmak isteyenler mavi rengi mutfak dolaplarında ve diğer aksesuarlarda rahatlıkla tercih edebilirler. Mavi, beyaz ve kahverenginin bir arada kullanıldığı, dokulu fayanslar mutfak zemininde ve duvarlarında kullanılabilmektedir.

Doğayı Evine Taşımak İsteyenlere Rustik Yeşil

Güven ve huzur veren bir renk olan yeşil, özellikle country tarzını tercih edenler için vazgeçilmezdir. Doğayı çağrıştıran bu rengin açık tonları, mutfağın hemen her bölgesinde rahatlıkla kullanılabilir. Ancak koyu yeşil tonlarının çok daha az ve belirli bölgelerde kullanılması önerilmektedir. Mutfak dolapları yeşil renkte tercih edildiğinde ahşap bir zemin veya tezgahla bütünlük sağlamak mümkündür. Aynı zamanda tuğla, taş ve hasır detaylar da yeşille birleşerek mutfakta kusursuz bir renk uyumu yakalayacaktır. Beyaz, yeşil ile en uyumlu renkler arasındadır. Mutfak dolaplarında tercih edeceğiniz beyaz renk ile tezgah arası dizaynında tercih edeceğiniz yeşil tonlarındaki fayanslar, muhteşem görünecektir.

Derin Bir Mutfak İçin Pastel Gri

Mutfaklarda beyazdan sonra en çok tercih edilen renklerden biri gridir. Yüzlerce farklı renk tonuyla herkesin zevkine hitap edebilen gri, sofistike bir görünüm elde etmek isteyenler için vazgeçilmezdir. Özellikle beyaz ve siyah renkleriyle birleştiğinde büyük bir uyum sağlayan gri, en çok tercih edilen mutfak tezgah renklerinde de ön plana çıkmaktadır. Mutfak alanı küçük olduğu takdirde çok daha açık tonların tercih edilmesi önemlidir. Ancak geniş ve doğal ışık alan bir mutfakta kişinin tercihine bağlı olarak grinin koyu tonları da rahatlıkla kullanılabilir. Koyu gri, odaya daha derin ve boyutlu bir görünüm kazandıracaktır.

Verimliliğin Rengi Lacivert

Lacivert rengi, sağlamlığı ve verimliliği simgelemektedir. Aynı zamanda birçok renkle uyum sağlayabilen lacivert, genellikle tezgâhın altında kalan mutfak dolaplarında tercih edilmekte ve beyaz ile kombin hale getirilebilmektedir. Ayrıca lacivert rengi, dolapların kulplarında ve avizelerde kullanılabilen pirinç detaylarla büyüleyici bir uyum yakalamaktadır. Özellikle geniş bir mutfak alanı olanlar bu rengi gönül rahatlığıyla tercih edebilmektedir.

Renklerle Oynamayı Sevenler İçin Turuncunun Sıcak Etkisi

Çok daha farklı ve renkli mutfak hayali kuranların tercih etmeleri gereken renklerin başında turuncu gelmektedir. Enerji ve canlılık veren turuncu, mutfak dolapları için çok sık tercih edilmese de terra kotta ve şeftali tonları diğer renklerle de kolaylıkla uyum sağlayabilen renklerin başında gelmektedir. Turuncu dolapların kullanıldığı bir mutfakta ahşap veya metal detaylara yer verilebilmekte, bu şekilde mutfak renk uyumu dengelenmektedir.

Zerafetin Simgesi Siyah

Geniş alanlarda rahatlıkla tercih edilebilen siyah, neredeyse her renkle hoş bir birleşim sağladığı için kolay bir kullanım olanağı sunmaktadır. Özellikle büyük mutfaklarda mat siyah mutfak dolapları tercih edilmekte ve hem modern hem de klas bir görünüm elde edilmektedir. Siyah mutfak dolaplarıyla birlikte beyaz bir tezgâh kullanmak ve mutfağın genelinde pirinç detaylara yer vermek, mutfakta çok daha şık bir atmosfer oluşmasına olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda mutfak masası, aydınlatma objeleri ve mobilya gibi diğer taşınabilir mutfak eşyalarında da siyah, en çok tercih edilen renkler arasındadır.