Mutfak Dolabında En Kullanışlı Renkler Neler?

Merhaba arkadaşlar. Dekoratif mutfaklar yaratmak için önemli bir konudan bahsetmek istiyoruz bugün. Mutfak dolabında en kullanışlı renk nedir ? Dekorblog.Net ‘de.

Retro mutfak mı ? Modern mutfak mı ?

Mutfak dolaplarında renk seçimine başlamadan önce, mutfağınızın retro mu yoksa modern mi olacağına karar vermeniz gerekiyor. İkisi birbirinden oldukça farklıdır. Retro, geçmişin izlerini taşırken; modern mutfak ise günümüzü simgelemektedir. Dolayısıyla renk seçimi de birbirinden farklı olacaktır.

Mutfak dolaplarında alternatif renkler

Mutfak dolapları için seçilebilecek renk sayısı gerçekten sonsuzdur. Yeşil, mavi, siyah, beyaz, kırmızı, sarı gibi ana renklerin yanında, bu renklerin farklı oranda birleşiminden elde edebileceğiniz sınırsız renk vardır.

Son yıllarda, eski ve retro renk tonlarından uzaklaşıp, daha modern bir yaklaşım benimsendiği görülüyor. Ankastre mutfak, ada mutfak gibi bilinenlerin dışında, 3D mutfaklarda da, canlı renk tonlarını görebilmekteyiz.

Gelin hep birlikte, mutfak dolaplarındaki ideal renk tonlarını inceleyelim ve kendimiz için en iyisine karar verelim.

[haber id=”7884″]

Mutfak dolabının rengine nasıl karar verilmelidir ?

Özellikle ev hanımlarının, vakitlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri mutfaklarda, dolap seçimleri oldukça önemlidir.

Kolay temizlik için açık renkler: Temizliğe önem veren titiz bir yapınız varsa, açık tonlarda mutfak dolaplarını tercih etmelisiniz. Kir ve parmak izini çok az belli ettikleri ve temizlemesi kolay olduğu için, daha avantajlıdır. Koyu renk tonlarında mutfak dolapları; hem kir ve lekeyi daha çok belli ettikleri, hem de sık sık temizlenmek zorunda olduklarından daha çabuk yıprandıkları için, daha dezavantajlıdır.

Büyük mutfaklarda koyu renkler: Mutfağınız büyükse, koyu renk tonlarını tercih etmelisiniz. Çünkü açık renkler daha geniş bir ortam yaratacağından, zaten büyük olan mutfağınız daha da büyük görünerek, sıcaklıktan uzaklaşabilir.

Küçük mutfaklarda açık renkler: Eğer küçük bir mutfağınız varsa, açık renkler kullanarak daha ferah bir ortam hazırlayabilirsiniz. Ayrıca dekoratif aynalar kullanarak, mutfağınıza derinlik katabilirsiniz.

Karanlık mutfaklarda açık renkler: Eğer mutfağınız yeterince ışık almıyorsa, koyu renk tonlarından oluşan mutfak dolapları, mutfağınızı karanlık ve kasvetli yapacaktır. Bu sebeple açık renk tonlarından oluşan mutfak dolapları tercih etmelisiniz. Mutfağınız yeterince ışık alıyorsa, koyu renk tonu tercihi de yapabilirsiniz.

Açık mutfaklarda dekoratif dolaplar: Eğer mutfak ve oturma odası birleşikse, dekoratif mutfak dolaplarını tercih edebilirsiniz. Oturma odanızın renklerine uygun tercihler yapmalısınız. Aksi halde ortaya kötü bir görüntü çıkacaktır.

Kullanışlı Mutfak Dolabı Modelleri

Mutfak dolabı renkleri

Mutfak dolaplarınızda kullanılacak malzemeyi seçtikten sonra, sıra hangi renk olacağına karar vermeye geldi. Akrilik, lake gibi malzemelerden oluşması, renk seçiminizi etkilemesin. Önemli olan, tarzınızı yansıtacak olan renge karar ver

Sofistike Gri

Mutfağınızın iç dekorasyonunda kullandığınız renkler beyaz, krem ya da kahve tonlarındaysa; gri mutfak dolapları mutfağınıza sofistike bir hava katacaktır. Ancak burada önemli bir ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Gri mutfak dolaplarının sihrini ortaya çıkarmak için, şık ve dokulu yüzey döşemesi tercih etmelisiniz.

Mutfak Dolabında En Kullanışlı Renklerden Gri
Mutfak Dolabında En Kullanışlı Renklerden Gri

Mavinin huzuru

Mavi denildiğinde ilk akla gelen, hiç şüphesiz denizdir. Kim deniz manzaralı bir evde oturmak istemez ki ? Pencerenizi açtınız ve karşınızda deniz. İçiniz huzurla dolar eminiz. İşte denizin verdiği bu huzuru, mutfak dolaplarınızda mavi rengi kullanarak yakalayabilirsiniz.İster turkuaz, ister lacivert, ister camgöbeği, ister açık mavi.. Kıyı ve deniz manzarasını kucaklayan bir mutfak oluşturarak, gençleştirici ve enerji verici bir ortam yaratabilirsiniz.

Mavi Mutfak Dolapları
Mavi Mutfak Dolapları

Turuncunun çekingenliği

Turuncu renk derken, mutfağınızı 80’li yıllara götürmeyi düşünmüyoruz tabii ki 🙂 Mutfak dolaplarınızda kullanacağınız turuncu renk, mutfağınıza çekingen bir hava katacaktır. Çekingenlikten kastımız; kullanacağınız aksesuar, döşeme ve mutfak duvarlarınızın rengine göre bir ruh haline bürüneceğidir. Özellikle gri, beyaz ya da deniz mavisi ile, mutfağınıza şık bir hareket katabilirsiniz.

Turuncu Mutfak Dolapları
Turuncu Mutfak Dolapları

Beyazın asaleti

Siyahla birlikte modası hiç geçmeyen iki renkten biri olan beyaz, hali hazırda mutfak dolaplarında en çok tercih edilen renktir. Mutfak dolaplarında beyaz rengi tercih ettiğinizde, istediğiniz aksesuar ve mobilyalar için mükemmel bir zemin oluşturabilirsiniz. Özellikle gri, siyah ve kırmızı mobilyalarla kullanırsanız, harika bir uyum yakalayabilirsiniz.

Beyaz Mutfak dolapları
Beyaz Mutfak dolapları

Siyahın cesareti

Siyah, her ne kadar eskimeyen bir renk olsa da, mutfak dolaplarında çok tercih edilen bir renk değil. Siyah rengi tercih etmek, biraz cesaret gerektiriyor. Mutfak dolaplarınızda siyah rengi seçtiyseniz, dikkat etmeniz gereken birkaç küçük ayrıntı bulunuyor. Mutfak zemininde, lake yüzey seçimi yapmalısınız. Ayrıca aksesuar ve mobilyalarınızı kırmızı ve beyaz renklerden tercih ederseniz, mutfağınızı şık ve cazibeli bir hale getirebilirsiniz. Hatta mutfak dolaplarınızda siyah ve beyaz rengi bir arada kullanmak, sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacak bir tasarım seçeneğidir.

Siyah mutfak dekarosyonu
Siyah mutfak dekarasyonu

Yeşilin ferahlatıcı etkisi

Eğer çevre dostu biriyseniz, mutfak dolaplarınızda yeşil rengi kullanabilirsiniz. Yeşil, doğayla özdeşleşen bir renk olduğundan, mutfağınıza bir bahar havası katabilirsiniz. Yeşil mutfak dolaplarınız ile birlikte kahverengi mobilyalar kullanırsanız, retro mutfak sahibi olabilirsiniz. Eğer yeşil mutfak dolaplarınızın yanında beyaz ve bej tonlarında aksesuar kullanırsanız, daha modern ne çağdaş bir mutfak ortaya çıkarabilirsiniz. Yeşilin böyle bir özelliği olduğunu da ekleyelim.

Mint yeşili mutfak dolapları
Mint yeşili mutfak dolapları

Güneşin sarı öpücüğü

Suni bir ortamda kullanıldığında bile, doğanın renkleri her zaman kusursuz bir biçimde uyuşmaktadır. Sarı, güneşi simgeleyen bir renktir. Yeşil bitkileri, mavi denizi ya da havayı, beyaz bulutları, kahverengi toprağı simgeler. Bütün bu renkleri bir arada kullanarak, mutfağınıza doğayı taşıyabilirsiniz. Sarı mutfak dolaplarıyla birlikte; taş veya ahşap dokulardan oluşan büyük mutfak tezgahı, saksılar içerisinde çiçekler, beyaz duvarlar ve mavi mutfak halısıyla, mutfağınızda renk cümbüşü yaratabilirsiniz.

sarı gri mutfak dekorasyonu
sarı gri mutfak dekorasyonu

Kırmızının cazibesi

Hem retro hem de modern mutfaklarda kullanılan renklerden biri olan kırmızı, mutfak dolaplarınıza da ayrı bir hava katıyor. Kırmızı mutfak dolaplarını tercih ederseniz, mutfağınızı olabildiğince düzenli tutmanız gerekiyor. Siyah, beyaz ve gri, kırmızıyı güzel bir şekilde dengelediğinden, diğer aksesuar ve mobilyalarınızda bu renkleri tercih etmelisiniz. Mutfak zeminini olabildiğince açık tonlarda tutmanız, mutfağınızın kasvetli ve boğucu bir yer olmaktan çıkaracaktır.

Kırmızı Mutfak Dolapları
Kırmızı Mutfak Dolapları

Morun öfkesi

Dünyanın önde gelen dekorasyon ve iç tasarım şirketleri, önümüzdeki birkaç sene içerisinde mor ve menekşe tonlarında renklerin, mutfaklara hakim olacağını söylüyor. Henüz nadir olarak kullanılsa da, ileride popüler olacağını söylemek imkansız olmaz.

Mor renkli mutfak dolabı
Mor renkli mutfak dolabı

Mor mutfak dolapları, mutfak dekorasyonunuzu sıradanlıktan çıkararak, daha yırtıcı, daha öfkeli bir hale sokacaktır. Alışılmışın dışında, daha sert bir iç dekorasyon ortaya çıkacak. Ancak mutfak dolaplarınızda mor rengi tercih ederseniz, kullanacağınız diğer eşya ve aksesuarlarda siyah, beyaz ve kurşun gibi nötr renkleri tercih etmelisiniz. Aksi halde kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz.

Mutfaklarınızı sıradanlıktan çıkarın

Mutfaklarınızı sıradanlıktan çıkarmak ve canlı renklerle neşelendirmek istiyorsanız, işe mutfak dolaplarınızla başlamalısınız. Renkli mutfak dolapları, size heyecan verici seçenekler sunar. Bunu sağlamak istiyorsanız, Dekorblog.net sitesini takipte kalın.